Siyasi algı yaratmak istiyorlar!

Siyasi algı yaratmak istiyorlar!

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, bugün Eğlenhoca Köy meydanında yaptığı basın açıklamasında belediye hakkında çıkan iddialara yanıt verdi. Köy meydanında bulunan insan kemikleri ve belediyeye polisin baskın düzenlediği konulu haberlerin doğru olmadığı vurgulayan Başkan Erdoğan, siyasi algı yaratılmaya çalışıldığı söyledi.

11 Mart 2020 - 13:21 - Güncelleme: 11 Mart 2020 - 13:24

Didar DEMİRCİ - Karaburun’un Eğlenhoca Köyündeki meydan düzenleme çalışmaları, köy meydanında çıkan insan kemikleri sonucu ve eski mezarlıklara ait buluntuların çıkması üzerine İzmir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından durdurulmuştu. Konuya ilişkin olarak basında çıkan haberlerin kamuoyuna doğru bilgiyi vermediği gerekçesiyle Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, bugün bir basın açıklaması yaptı. Erdoğan, kazı sırasında çıkan birkaç adet insan kemiğinin uygun şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne teslim edildiğini ve orada da uygun bir şekilde defin işleminin yapıldığını söyledi.

“YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ”

Eğlenhoca köy meydanında yapılması planlanan ‘meydan düzenleme çalışmalarının çıkan insan kemikleri üzerine Çeşme Müze Müdürlüğü tarafından burada bir tarihi eser olup olmayacağıyla ilgili tespit için sondaj çalışması yapılması kararlaştırıldığını ifade eden Başkan Erdoğan, meydan düzenleme çalışmalarının bu nedenle durduğunu ve hala bir sondaj çalışmasının yapılmadığını ifade ederek “Ne yapılan bir sondaj ne de yapılan bir tespit var. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. Gelsinler sondaj mı yapılacak, tespit mi yapılacak ne yapacaklarsa yapsınlar” dedi.BU İNSANLARA EKONOMİK GİRDİ SAĞLAYALIM

Meydanda çıkan insan kemikleri hakkında da bilgi veren Başkan Erdoğan, “Burasının yıllardır mezarlık olduğunu bilen yok! Tapuda zeytin ağaçlığı, tarla, Kültür Varlıklarından tespit edilen cami orada o da bahçesiyle birlikte… Fakat, belediye olarak bizim uygulama yaptığımız, düzenleme yaptığımız eskiden beri meydan olan yer, meydandır. Ha tabi bastığımız her torak parçasında mezarlar olabilir. Bu köyde de birçok mezar vardır. Ama orası daha önce bir fırındı. Fırın yıkıldı yerine bir meydan yapıldı. 50’li yıllarından ve öncesinden kimse gömü hatırlamıyor. Mezarlığı da hatırlamıyor. Zamanında taşınmışta olabilirler, bilemeyiz. Birkaç tane kemik çıkmıştı Atatürk büstünün olduğu yerden, onu da biz Mezarlıklar Müdürlüğüne teslim ettik” diye konuştu.

Heyelanı önlemek amacıyla mevcut duvarın uzatılması için yeni bir duvar ördüklerini dile getiren Erdoğan, “Kalan zeminimizi tamamlayalım bu insanlarımıza ekonomik girdi sağlayalım. Siyasi amaçla bize zarar vermek için yapılan işlem sadece bizim işimizi uzattı. Esas zarar görenler Eğlenhoca halkıdır! Bir Nergis Festivali yaptık. Amacımız o festivale yetiştirmekti ama olmadı. Her köy, festivalinde ürünlerini satabilirken bizim köylülerimiz hiçbir ürün satamadılar. Önümüzdeki günlerde bahar geliyor turlar gelecek biz de işimizi yapalım” dedi.“DİMDİK AYAKTAYIZ, GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”

Karaburun Belediyesi hakkında ortaya atılan bir diğer iddia ise ‘usulsüzlük yapıldığı’ gerekçesiyle polisin belediyeye baskın düzenlemesiydi. Basında da yer alan iddialara Karaburun Belediye Başkanı Erdoğan, şu açıklamalarla cevap verdi:

“Ak Parti İlçe Başkanı Adem Bey sağ olsun, Haziranda kendi yayın kuruluşlarına servis ettiği haber nedeniyle bize mülkiye müfettişleri gelmişti. Ekim Kasım aylarında rapor daha bize tebliğ edilmedi. Savcılıkta hiçbir şey bulunmamış, bulunmayacağına da emindik. Bu iki tesise ilişkin bir suçlama var. Bu suçlamalara karşı biz, çok rahatız. Bununla ilgili fişleri -alışveriş karşılığı verdiğimiz fişleri ve defteri istemeye 6 tane polis ve bir yazı geldi. Ama basın da öyle bir algı operasyonu yapıldı ki “Karaburun Belediyesi basıldı, evraklara el konuldu” diye, hatta beni avukat arkadaşlarım aradı görevden alınmışsın diye, ben de o sırada polislerle kahve içiyordum” dedi.

Çıkan iddialara ilişkin Erdoğan, sabah saatlerinde belediye personelini ile bir toplantı yaptığını ve personeline teşekkür ettiğini söyleyerek, “Hepinize teşekkür ederim demek ki iyi çalışıyorsunuz ki hala size saldırıyorlar, demek ki epey bir yol almışız. Karaburun mahallelerimizde, herkesin yaşamak isteyeceği bir yarımada yaratacağız. Biz mücadele etmeyi bilen atalarımızın torunlarıyız. Dimdik ayaktayız görevimizin başındayız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karşıyaka Belediyesinden Semra Aksu Parkına içki ruhsatı talebi
Karşıyaka Belediyesinden Semra Aksu Parkına içki ruhsatı talebi
Erdoğan açıkladı: Önlemler sertleşti, tam kısıtlama geldi
Erdoğan açıkladı: Önlemler sertleşti, tam kısıtlama geldi