Soyer: 90 dakika kalkmıyor, 120 dakikaya çıkıyor

Soyer: 90 dakika kalkmıyor, 120 dakikaya çıkıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla toplu ulaşımda uygulanan 90 dakika aktarma sisteminin kaldırılacağına yönelik iddialara yanıt verdi.

13 Ağustos 2020 - 16:41

Başkan Soyer, öngörülen değişiklikle 90 dakikalık aktarma süresinin 120 dakikaya çıkarılacağını, ikinci ve üçüncü binişlerden ise 0.50 TL ücret alınacağını söyledi. Soyer, tek binişlerde ise 10 kuruş indirim yapılacağını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aktarmalı ulaşım sisteminde yapılması öngörülen değişikliklere ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yaptı. Yeni sistem sayesinde toplu ulaşımdaki yolcuların yüzde 63’ünün daha ekonomik koşullarda seyahat edeceğini söyleyen Soyer şunları kaydetti:

“Toplu ulaşım ücretlendirme sisteminde yapacağımız değişikle 90 dakika aktarma süresini, 120 dakikaya uzatıyoruz. Tek biniş ücretinde 10 kuruş indirime giderek 3,56 TL’den 3,46 TL’ye düşürüyoruz. İlk iki aktarmada 50’şer kuruş alınırken, sonraki aktarmalar ücretsiz olacaktır. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde hiç bir değişiklik yapılmadığı gibi aktarmalar da ücretlendirilmedi. Ayrıca 05.00-07.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında özellikle çalışan kesime yönelik yüzde 50 indirimli Halk Taşıt Uygulaması da aynen devam ediyor. Elektronik ücret toplama sisteminden alınan verilere göre İzmir’de toplu ulaşımdaki tüm binişlerin yalnızca yüzde 37’si ‘aktarma’ kapsamındadır. Geri kalan yüzde 63 gibi bir grup yeni sistemle daha ucuza ulaşım olanağı bulacaktır.Pandemi süresince azalan yolcu sayısı ve artan maliyetler toplu ulaşımın m evcut şekliyle devamını olanaksız hale getirmiştir. ÖTV’nin sıfırlanması, genel bütçeden kaynak aktarılması gibi taleplerimiz bu güne kadar yanıtsız kalmıştır. Önümüzdeki tüm bu olumsuz tabloya rağmen, artışın oranı yalnızca yüzde 5,6’dır.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Mine Yücel
  3 hafta önce
  İzmir de deniz yolculuğundan hiç yarar***amıyoruz Güzelbahçe vapurumuzu kaldırdılar öğlen saatlerinde konak seferi olsaydı çok iyi olurdu madem yolcu yok otübüs seferlerinide kaldırın iyice madur olalım
 • Musa
  1 ay önce
  Aslında 1. Aktarmadan para alınması mantik dişi 2. Ve 3. Aktarmayi parali yapmalari gerekirdi
 • Cebrail bey
  1 ay önce
  #90dakikamadokunma
 • Adnan bey
  1 ay önce
  Bu nasıl mantık anlayamadım. Deseniz ki 3. binisden sonra 50 krş olacak anlarim. Biz minimum 3 araç ile ulaşabiliyoruz gideceğimiz yere. O zaman aktarmaları kaldırın. Direk yapın ulaşımı. Lütfen biraz mantıklı hareket edelim. Pandemi zamanında zarar ettin diyelim kabul ediyorum. Peki o zaman yıl başına kadar böyle olsun sonra eski sisteme devam edilsin. 6 ay zararı kurtarana kadar olsun o zaman. Yok bize yapı*** zam her zaman kalmıştır.
 • Özlem kılıçaslan.
  1 ay önce
  Ulaşımın en pahalı olduğu şehir izmir malesef askari ücretle çalışıp bu kadar yol ücreti ödemek ne kadar kolay orası tartışılır.
 • Hülya Sarısoy
  1 ay önce
  Sn.Başkanım yinede 90 krş.zam olmuş oluyor.Sizde haklı olabilirsiniz ama 3 defadan ten fazla araba kul***an yok gibi.Yurt dışında bilet 2 saat geçerli ama geri dönülmüyor sağ ve sol yöne gidilebilir.Ama kontroller var.Tabii buda bi maliyet ama 90 krş.çok
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de büyük maske operasyonu
İzmir'de büyük maske operasyonu
Kuşadası'nda hırsızlık operasyonu
Kuşadası'nda hırsızlık operasyonu