Soyer’den çifte müjde: Tünelde ilk ışık görüldü

Soyer'den çifte müjde: Tünelde ilk ışık görüldü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fahrettin Altay ile Narlıdere Kaymakamlığı’nı birleştirecek 7.2 kilometrelik Narlıdere Metro Hattı inşaatı hakkında bir müjde verdi. Soyer, TMB ile açılan tünelde ilk ışığın görüldüğünü açıkladı. Soyer öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Buca Metro Projesi’nin finansman görüşmelerine devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, “Hazine garantisiz dış kredi” kullanma iznini bir yıl daha uzattığını duyurdu.

08 Mart 2021 - 19:19 - Güncelleme: 08 Mart 2021 - 19:26

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mart ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Oturumun başında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle 10 dakikalık bir sunum ile izletildi. Sunum sonrası konuşan Başkan Soyer, “Kadın meclis üyelerimiz, kadın belediye başkanlarımızı saygı ve selamlıyorum. Günleri her gün anılarak, sevilerek geçsin. Sağlıklı ve huzurlu çalışmalar nasip olsun” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU: BEN KADINIM DİYEN HERKESLE BİRLİKTE MÜCADELE ETMEKTEN KORKMUYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu ise, “Bugün 8 Mart, bugün tüm dünyada çok uzun yıllardır kadınların önüne çekilen setlere, maruz kaldıkları şiddetin her türlüsüne karşı mücadelelerini yükselttikleri gündür. Kadınların çektiği çilelerin ortak adının ataerkilliktir. Ataerkillik, tüm insanlığın tepesinde dolaşan zehirli bir gölge. Bugün burada bulunan tüm erkeklerin toplumsal cinsiyet rollerini sorgulayacağı bir gün aslında. Gelişmiş ülkelerde de ayrımcılık var fakat az gelişmiş ülkelerde kadının maruz bırakıldığı ayrımcılık çok daha fazla. İktidar akla, mantığa aykırı olarak İstanbul sözleşmesinden çıkmak istiyor. Biz her zaman çok ses, çok renk, çok nefes diyerek çokluğu savunacağız. İzmir’i adil ve müşterekçe yönetmeyi amaçlıyoruz. Bütün gücümüzle çalışıyoruz. Kadın mücadelesini birlikte yürütmek bu mücadelenin en önemli parçası. ‘Başka bir dünya mümkün’ kadına yönelik fiziksel, ekonomik her türlü şiddetin karşısında durarak mümkün. Ben kadınım diyen herkesle birlikte mücadele etmekten korkmuyoruz. Bir kadının gururla ‘İzmir benim yurdum’ diyebilmesi için buradayız. Tıpkı İstanbul Sözleşmesi gibi insanca yaşıyoruz diyebilmekle mümkün” diye konuştu.

ŞAHİN: KADINA ŞİDDET CEHALETTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR

MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin tüm kadınların Kadınlar Gününü kutlayarak, “Yurdumuzun her köşesinde hayat mücadelesi veren hanımefendilere saygı ve şükranlarımı sunuyorum. İnşallah her geçen gün bir noktaya varırız. Kadına şiddet cehaletten başka bir şey değildir. Bir aile bile kadın olmadan aile olamıyor. Bir bütünüz. Bu cehaletten kaynaklanan bir durum. Toplum bu süreci atlatır. Her geçen bir az daha yok ederiz. Bu şiddet eğilimi iyi bir şey değil” diye konuştu.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç de kadınlar gününü kutlayarak, “Tüm kadınlarımızı her türlü kötülüklerden uzak sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum” dedi.

NARLIDERE METROSU’NDA İLK IŞIK GÖRÜNDÜ

Soyer, “İki büyük müjdem var ” diyerek, “Narlıdere metromuz 7.2 kilometrelik iki tünlerden oluşuyor. İlk tünelde ışığı gördük, tünel açıldı. Çok büyük gururla o anı paylaştık. Türkiye’de bu çok anlamlı bir an. Çünkü TBM’le açılan bir tünel. İkinci tünel de Temmuz’a kadar açılmış olacak. Öngörüldüğü gibi takvim işlemeye devam ediyor, ne pandemi ne deprem oradaki çalışma hızını ertelemedi. Bir şekilde takviminde sürdürebildik. İkinci müjde ise Buca metrosu ile ilgili. Uluslararası ihale planımız vardı. Cumhurbaşkanımızın onayı gerekiyordu. Ancak bir yıl için öngörülen hazine onayı dolmuştu. Onun da onayı geldi. Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan çok teşekkür ediyoruz. Öngördüğümüz tarihte gerçekleşecek” şeklinde konuştu.

MENDERES’TE KENDİ KİRLETEN ÖDER DÖNEMİ

Menderes Belediye Meclisi; 2021 Mali Yılı Katı Atık Tarifesi Cetvelinde; ''İZ-SU aboneliği olan mükelleflere ilişkin tarife aybaşında uygulanacaktır. Sayacın okunmadığı ayların ücreti de ilk okunduğu ay toplu olarak tahsil edilecektir.'' ibaresinin iptal edilerek, söz konusu tarifeye ilişkin ''Kirleten Öder İlkesine uygun olarak 0 (Sıfır) tüketimli abonelerde katı atık bedeli tahakkuk etmemesi 1 (Bir) ton tüketiminde katı atık bedeli tahakkuk etmesi'' şeklinde uygulanmasına yönelik önerge, gerekli komisyonlara gönderildi.

SOKAK İSİMLERİ DEĞİŞİYOR

Karşıyaka ilçesi, Bostanlı Mahallesinde bulunan mevcut Dr. Mehmet Ziyaettin ERTEMER Sokağın isminin Dr. ERTEMER olarak değiştirilmesine, Menderes-Ata Mahallesinde bulunan “Fatih Sultan Mehmet Paşa” isimli yolun “Fatih Sultan Mehmet Han” olarak yeniden isimlendirilmesine, Balçova’da ise isimsiz yollara  “Sahil Sokak”, “Liman Sokak”, “İskele Sokak”, “Furkan Sokak” ve “Kayık Sokak” isimlerinin verilmesi talepleri Meclis’te oybirliği ile uygun bulundu.

SMYRNA DEVREDİLİYOR

Belediye mülkiyetinde bulunan, Antik Smyrna Agorası Kazı Alanı içinde yer alan, Ziyaretçi Giriş Yapısının Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilmesine yönelik İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanmak üzere ve önerge ekinde yer alan “Protokol”ün görüşülmesi maddesi komisyonlara gönderildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı