Soyer’in ihale uyarısını hatırlatan Hızal: “Soyer gereğini...

Soyer’in ihale uyarısını hatırlatan Hızal: “Soyer gereğini yapmalı”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Denetim Komisyonu raporunda bir belediye başkanı ile meclis üyesinin Büyükşehir Belediyesi ile ticari ilişki içine girdiğine dikkat çekilmişti. Denetim Komisyonu raporu üzerine açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Özgür Hızal, “Artık görev Tunç Soyer’de, gereğini yapacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

20 Nisan 2021 - 12:32

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir meclisine sunulan denetim komisyonu raporunda yer alan konular arasında Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un şirketinden İzmir Büyükşehir Belediyesinin petrol ürünleri satın aldığı yönünde bir saptama yer aldı.

Ak Parti Grubunun Denetim Komisyonunda şerh koyduğu konuların başında bulunan bu ve benzeri ticari ilişkiler konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Özgür Hızal, Başkan Soyer’i göreve çağırdı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, 3 Aralık 2020 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görev yapan tüm üyelere bilgilendirme adı altında bir uyarı yazısı gönderdiğini hatırlatan Hızal, Başkan Soyer’in o elektronik mektubunda 5393 sayılı Belediye Kanununun Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinin Yükümlülükleri başlıklı 28. Maddesinde yer alan “belediye ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz” kısmına dikkat çektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“SOYER’İN GEREĞİNİ YAPMASINI BEKLİYORUZ”

“Sayın Soyer mektubu belediye meclis üyeleri olarak hepimize gönderdiğinde ilk meclis toplantısında ben bunu dile getirmiştim. “Bu mektubu hiç üzerimize alınmadığımızı, üstüne alınanlar varsa da sizin grubunuzdaki insanlardır. O arkadaşlarla ayrıca bir görüşme yapın, göndermiş olduğunuz bu metni biz iade ediyoruz” demiştim. Ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük. Sayın Soyer’in o mektubu hangi gerekçeyle neden yazdığını da şimdi çok daha net görebiliyoruz. Biz muhalefet grubu olarak üzerimize düşen; Büyükşehir Belediyesi’nde ve ilçe belediyelerinde bu tür usulsüzlükleri ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bu ihale bir denetim raporu neticesinde ortaya çıktı. Denetim raporları belediye başkanlarına hazırlanır, belediye başkanları da gereğini yapar. Bornova Belediye Başkanı ve Bornova Belediye Meclis Üyeleri ile ilgili Sayın Soyer’in gereğini yapmasını bekliyoruz” dedi.

“TİCARİ İLİŞKİ İÇERİSİNE GİRMESİ DOĞRU DEĞİLDİR”

Özgür Hızal iddialar hakkında ise, “Bu işin siyasi etik açısından bakıldığında kabul edilebilir hiçbir tarafı yok. Hukuki açıdan baktığınızda da kabul edilebilir tarafı yok. Bir belediye başkanı, bir meclis üyesinin; bir belediyeyle ticari ilişki içerisine girmesi doğru değildir. Bunun hiçbir açıklaması olamaz. Biz bunu kabul etmiyoruz. Kabul etmediğimiz için de zaten bunu denetim raporunda açık açık belirttik ve eleştirilerimizi ortaya koyduk. Şimdi artık görev Tunç Soyer’dedir” ifadelerini kullandı.

“ÜSTÜNE ALINMASI GEREKENLER KENDİLERİNİ BİLİYORLARMIŞ”

Başkan Tunç Soyer’in önceden bildiğini ve o yüzden uyarı yapma ihtiyacı duyduğunu öne süren Hızal, “Bu uyarıyı sadece kendi meclis üyelerine ve belediye başkanlarının üzerinden yapması belki onu zora sokacaktı. O yüzden genel bir uyarı niteliğinde mektup yazmıştı. O gün de bu gün de söylüyoruz; uyarı mektubunu biz üzerimize hiç alınmadık, üstüne alınması gerekenlerin kimler olduğunu Tunç Bey, kendisi de biliyormuş. Üstüne alınması gerekenler kendilerini biliyorlarmış. Ama maalesef ki; bu uyarı mektubuna ve uyarılara rağmen bunlar devam etti. Burada görev dediğim gibi artık belediye başkanında ve belediye başkanı gereğini yapmak zorunda” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey olmamış gibi izledi
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...