Sürekli’den ’90 dakikaya dokunma’ çağrısı

Sürekli'den '90 dakikaya dokunma' çağrısı

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, düzenlediği basın toplantısı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e toplu ulaşımdaki 90 dakika uygulamasına yönelik değişiklikten vazgeçmesi çağrısında bulundu.

17 Ağustos 2020 - 13:09

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir'in toplu ulaşım sisteminde uygulamada olan 90 dakika düzenlemesine ilişkin Egekent İZBAN aktarma istasyonunda basın açıklaması düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal'ın da katıldığı açıklamada Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, toplu ulaşıma yapılan zamdan ve 90 dakika uygulamasına yönelik değişiklikten dönülmesi çağrısında bulundu.

İzmir Büyükşehir Meclisinin son oturumundan Ak Partili üyelerin salonu terk etmesine neden olan tartışmaya da değinen Sürekli, “Geçtiğimiz hafta Meclis’te çok üzücü bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Sayın Tunç Soyer, öncelikle bir arkadaşımızı ve ardından tüm grubu dışarı çıkartacağını söyledi. Bu, Sayın Başkana yakışmayan antidemokratik bir tutumdur. Bir meclis üyesini ve grubunu dışarı atmak ne demektir! Ayrıca kullandığı ‘hadsiz’ ifadesini de şiddetle kınıyoruz. Biz bunu İzmir kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Kim hangi sıfatı taşıyor, İzmirliler takdir etsinler. Bu olayın takipçisiyiz. Bir dahaki oturumda grup başkanı olarak yerimi alacağım. Sayın Başkanı sözde değil özde demokratik olmaya çağırıyoruz” diye konuştu. 

TOPLU ULAŞIMA VE SUYA ZAM!

Sürekli, suya ve toplu ulaşıma yapılan zamların Başkan Soyer'i zor durumda bıraktığını savunarak, “Geçen hafta iki zam yapıldı. Bunlardan biri su zammı diğeri ise ulaşım zamdır.  Başkan,12 yıldır uygulanan ve oturmuş bir sistemi hiçe saydı ve zam yaptı. Ardından gelen tepkilerden kendisi de rahatsız oldu ve bu ruh haline büründü. Bu ruh hali doğru bir hal değil. Derhal bu yanlışlardan dönsün. 90 dakikanın 120 dakikaya çıkartılarak ve uygulanacak olan zam düzenlemesinden bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz. AK Parti olarak bunun takipçisi olacağız. 12 yıldır tıkır tıkır işleyen sistemin değiştirilmesine gerekçe olarak pandemi sürecinde ESHOT’un 225 milyon lira zarar etmesi gösterildi. Bu zararı beyan ediyorsanız mertçe ‘zam yapıyoruz’ dersiniz.  Bu da gerekli değil aslında. Başka kalemlerden bu sıkıntılar giderilir. Sadece İzmir’de değil ülke genelinde pandemi nedeniyle sıkıntılar yaşandı. Nasıl ki biz bu sıkıntıları giderdik İzmir Büyükşehir Belediyesi de bunu yapabilir. Arka sıradakilerden bunu çıkartmaya gerek yok. Göreve gelirken 'İzmir’in nimetlerinden ve kazanımlarından arka sıradakiler faydalanamadı bundan sonra faydalanacaklar' diyorsunuz ama ilk icraatınız gidip Şato'ya yerleşmek oluyor. Ardından da suya ve ulaşıma zam yapıyorsunuz. En önemli tasarruf olan ulaşım tasarrufunu bozuyorsunuz. Bu sistem Sayın Aziz Kocaoğlu döneminin en önemli icraatlarından biridir. Tekrar üzerine basarak söylüyorum. Bu yanlıştan en kısa zamanda dönülsün ve Sayın Soyer artık 'Arka sıradakiler'e kulak versin. Aşkla, çiçekle, böcekle değil, arka sıradakilerin ihtiyaçlarını gerçek anlamda karşılamakla ilgilenin. Olmayan suya ve ulaşıma zam yapmayın ve onları zor durumda bırakmayın” ifadelerini kullandı.

"SU ZAMMINI DA KABUL ETMİYORUZ"

Sürekli, suya yapılan zammın da vatandaştan büyük tepki gördüğünü anlatarak, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi zararlarını örtülü bir zamla İzmir halkından çıkarmasına anlam veremiyoruz. Ulaşım zammını ve su zamlarını kabul etmemiz mümkün değil. Ulaşım konusunda İzmir halkının tepkilerini de takip ediyorum. Geri dönülemez bir uygulama değil. Bu konuyu gelecek ay meclis toplantılarında gündeme getireceğiz. Nasıl ki İZTAV’da tepkilerimizi dile getirmemizin ardından yanlışlarından nasıl döndülerse bundan da o şekilde dönecekler” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen Belediyesi Meclis Üyeleri yeni başkanı seçiyor
Menemen Belediyesi Meclis Üyeleri yeni başkanı seçiyor
Ak Parti Menemen adayını açıkladı
Ak Parti Menemen adayını açıkladı