Tahtalı havzasından bal akacak

Tahtalı havzasından bal akacak

Tahtalı Baraj havzası, kentin önemli içme suyu kaynaklarından biri olduğu için büyük önem arz ediyor. Ekonomik faaliyetlerin sınırlı yapılabildiği bu geniş havza şimdi İzmir Büyükşehir’in desteği ile Ege’nin en aromatik ballarını üretmek için hazırlanıyor.

26 Eylül 2020 - 17:02 - Güncelleme: 26 Eylül 2020 - 17:14

MEVLÜT DAĞDEVİREN - Su havzaları koruma yönetmeliğine göre ekonomik faaliyetlerin sınırlı yapılabildiği Tahtalı Barajı havzasında, Türkiye’nin model arıcılık projesi start alıyor. Tahtalı Balı markasıyla İzmir’e yeni bir marka kazandırmayı da hedefleyen proje ile hem bölgenin bitkisel florası zenginleştirilecek hem de yörede ekonomik faaliyetleri kısıtlı üreticilerin yeni bir geçim kaynağına sahip olması sağlanacak. Daha da önemlisi tarımsal üretimin neredeyse tamamını etkileyen arıların, daha sağlıklı bir ortamda yaşaması sağlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in özel talimatı ile başlayan projede Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Arı Koruma Derneği (Çarık) ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü birlikte yola çıkacakları bu projenin bir hedefi daha var; bölgenin ekosistemine en uygun arıcılık modelini geliştirken, endüstriyel bal yerine balın tamamen arının doğal üretimine bırakıldığı organik ve sağlıklı bal üretimine de kapı aralamak.

BÖLGEDE YAŞAYANLARA ‘GEÇİMLİK’ BİR İŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tahtalı Havzası Sözleşmeli Arıcılık Projesi ile İzmir Kır-Kent Ağının içme suyunu sağlayan koruma altındaki Tahtalı Barajı Havzası içinde kapalı devre bir arıcılık uygulaması gerçekleştirilecek. Havzada bölgenin ekosistemine uygun bir arıcılık modeli ile bir yandan ekosistem korunacak, öte yandan geçimlik bir arıcılık yapılarak havzaya özgü Tahtalı Balı üretilecek. Yörede yaşayan mevcut arıcılara veya bu alanda çalışmak isteyen girişimcilere yeni bir üretim alanı oluşturulacak, istihdama katkı sağlanacak.

Bu amaç doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Arı Koruma Derneği (Çarık) ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü arasında hazırlığı tamamlanan işbirliği protokolü imzalanacak.

ENDÜSTRİYEL DEĞİL; KARA, KÜTÜK VE SEPET BALI ÜRETİLECEK

Proje kapsamında neredeyse yok olmak üzere olan geleneksel arıcılık yöntemiyle; kara, kütük ya da sepet kovanlarda tamamen doğanın ve arının verdiğini hasat etme temelinde bir arıcılık yapılacak.

Proje sadece bal üretimi açısından değil, tüm arı ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimi açısından, bölgenin doğal özelliklerine ve arısına uygun bir Bölgesel Arıcılık Tarzı ve Koloni Yönetim Modeli’ni tanımlamayı hedefliyor.

Projenin hayata geçirilmesi aşamasında bölgedeki yaşlı arıcılarla ve ilgili diğer kişilerle görüşmeler yapılarak kaynaklar taranarak;

1- Geçmiş yıllarda yapılan arıcılık tarzı, rotaları, kovan sayısı, tipi ve arıcılık takvimi saptanacak

2- Aynı dönemde lokasyonlardaki doğal ya da kültürel flora tespit edilecek

3- Arıcılığın kırsal köylü ekonomisindeki yeri ve geçim kaynağı olarak rolü ortaya konacak

4- O dönemdeki iklim ve zirai üretim verileri derlenecek.

İSTİHDAM OLANAKLARI ARTACAK

Öncelikle yöre arıcıları ve aileleri, tıbbi ve aromatik bitki toplayıcıları ve yetiştiricileri, bu ürünlerin son ürüne dönüşme sürecinde istihdam edilecek.

Proje kapsamındaki çalışmalara katılımı sağlanacak gönüllü yöre arıcıları ve kendi kovanlarını sahaya yerleştirerek projeye bizzat katılacak yöre arıcıları ile proje yürütücüleri arasında organik bağ kurulmuş olacak.

“Tahtalı Havzası Arıcılık Kooperatifi” kurulacak ve sonuç olarak bir “Tahtalı Balı” markası ve ürünü yaratılmış olacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de silahlı kavgada yaralanan kişi hastanede hayatını kaybetti
İzmir'de silahlı kavgada yaralanan kişi hastanede hayatını...
Sahte içki operasyonlarda yakalanan 296 şüpheliden 78'i tutuklandı
Sahte içki operasyonlarda yakalanan 296 şüpheliden 78'i...