Tarihi Elektrik Fabrikası yeniden satışa çıkarıldı

Tarihi Elektrik Fabrikası yeniden satışa çıkarıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ilk ihalede 35 milyon lira vererek aldığı ancak Özelleştirme İdaresi tarafından satışına onay çıkmayan Tarihi Elektrik Fabrikası, şimdi yeniden satışa çıkarılıyor. Başkan Soyer, buranın Büyükşehir'e verilmesi için Cumhurbaşkanından dahi talepte bulunmuştu.

14 Ağustos 2020 - 10:15

Özelleştirme İdaresi, Alsancak’taki tarihi Elektrik Fabrikası’nı tekrar satış portföyüne aldı. Satış ile ilgili duyuruların önümüzdeki haftalarda yapılacağı açıklandı. Geçen yıl yapılan ihaleyi İzmir Büyükşehri Belediyesi’nin Grand Plaza Şirketi 35 milyon TL’lik teklifle kazanmıştı. Ancak Özelleştirme İdaresi, Grand Plaza’nın bir belediye iştiraki olduğu, dolayısıyla bir kamu kurumu olduğu gerekçesiyle satışı iptal etmişti. 

SOYER, CUMHURBAŞKANINDAN İSTEDİ

Alsancak'taki tarihi elektrik fabrikasını İzmir'de kamusal hizmetler için kullanmak isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde konuyu dile getirmiş ve burayı talep etmişti. Ak Parti İzmir Milletvekilleri de bu konuda Soyer'e destek açıklamaları yapmış olmasına karşın Özelleştirme İdaresi, önceki ihaleyi sonuçlandırmak yerine Elektrik Fabrikasının yeniden satışa çıkarmaya hazırlanıyor. 

İzmir Başkanlar Kurulu da Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesini istemişti
Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nın (EGEV) sekretaryasını yürüttüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) ev sahipliğinde yapılan geçen şubat ayı İzmir Başkanlar Kurulu toplantısında geçtiğimiz yıl Nisan ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleye girerek kazandığı ancak ihalenin iptali ile kaderi belirsizliğe sürüklenen Alsancak Elektrik Fabrikası masaya yatırıldı. EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, İzmir ve Alsancak için son derece değerli olan bu binanın mutlaka kent kültürüne kazandırılması gerektiğini söyledi. Susam, “İzmir Başkanlar Kurulu, bu tarihi Alsancak Elektrik Fabrikası’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin yapılması ve belirsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyor” dedi.

İkinci Alsancak projesi kapsamında Elektrik Fabrikası, Havagazı Fabrikası ve Tekel Şarap Fabrikası’nın bir bütün şeklinde kültür, sanat, turizm ve gençlik merkezi olarak değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Susam, “İzmir Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda da Alsancak Elektrik Fabrikası’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devri konusunda bir komite oluşturuldu. İzmir Başkanlar Kurulu olarak bu konuda gerekli adımların atılarak bu tarihi binanın kent kültürüne kazandırılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devrini destekliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Komşusunu öldürüp kalbini akrabalarına yedirdi!
Komşusunu öldürüp kalbini akrabalarına yedirdi!
Midede geçmeyen şişkinlik hissi kanser belirtisi olabilir
Midede geçmeyen şişkinlik hissi kanser belirtisi olabilir