Tarım engel tanımadı

Tarım engel tanımadı

Buca Belediyesi, Engelli Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği (EGEDER), İŞKUR ortaklığı ile Buca Belediyesi Kompost Gübre Fabrikasında düzenlenen 'Çok Yıllık Çiçeklerin Yetiştiriciliği' kursunun sertifika töreni düzenlendi.

27 Ekim 2021 - 12:12

Buca Belediyesi, Engelli Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği (EGEDER), İŞKUR ortaklığı ile Buca Belediyesi Kompost Gübre Fabrikasında düzenlenen 'Çok Yıllık Çiçeklerin Yetiştiriciliği' kursuna katılan ve başarı ile bitiren engelli bireylere dönem sonu sergi ve sertifika töreni için bir kokteyl düzenledi. Tamamen kendi emekleriyle yaptıkları çevre düzenlemesi ile fabrika bahçesi bambaşka bir görünüme büründü. Bu değerli gençlerimizin emekleri büyük ilgi topladı. Tarım Engel Tanımaz projesinin sertifika törenine: Tarım Orman Bakan Danışmanı Metin Özçeri, Buca İlçe Başkan Vekili Bülent Uygur, Buca İlçe Tarım Müdürü Yasin Soylu, Büyükşehir Belediye Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç, Büyükşehir Belediye Engelli Hizmetleri Müdürü Mahmut Akın, Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Başkanı Yalçın Kocabıyık, Deva Partisi Buca İlçe Başkanı Aybar Uygur, İşkur Bornova Hizmet Merkezi Yetkilisi Ali Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Görevlisi Pınar Erdem, Buca Belediye Meclis Üyesi  Baki Kırıcı, Ege Kadın Dernekler Fd. Genel Sekreteri Fatma Bulut, Kars Ardahan Iğdır Fd. Başkan Yardımcısı Hülya Acar, Buca İlçe Tarım Gıda Mühendisi Zeynep Yüksel, Buca İlçe Tarım Gıda Mühendisi Barış Dipi, Ege Teko Başkanı Tülay Yenici, İzmir Kent Konseyi Engelli Merkezi Başkanı Abdülsamet Baskak katıldılar.

Engelli Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği ve İŞKUR ortaklığı ile Buca Belediyesi Kompost Gübre Fabrikasında düzenlenen Çok Yıllık Çiçeklerin Yetiştiriciliği Kursu'nda . Yaşları 23 ila 45 arasında değişen 11 engelli genç ile 2 ayı aşan bir süre devam eden kursta , öğrenciler çiçek yetiştirme ve bakımı ile ilgili eğitim aldılar. Çeşitli çiçekleri henüz 3 cm iken , viyollere oradan da küçük saksılara diktiler. Ispanak, maydanoz, soğan, bakla gibi değişik boydaki tohumları da kendi açtıkları karıklara ekerek, tohumdan üretimi de yaparak öğrendiler. Ayrıca her bir öğrenci kendi hayal dünyasındaki fikir ve düşüncelerini yaptıkları teraryumlarla dile getirdiler.

EGEDER (Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği)  Başkanı Yağızcan Yenici yaptığı  konuşmada,  2 ayı geçen bir süreyi kapsayan emeklerimizin  sonuçlarını görmek üzere bir araya geldik. Eğitim ve İş İlanında rağbet görmeyen engellilerin, “Tarım Engel Tanımaz” sloganı ile çıktığımız bu yolda, uygun bir eğitim ve doğru bir yönlendirme ile neler başarabileceklerini hepimiz görmekteyiz.

Çiçek Yetiştiriciliği, Teraryum Üretimi ve Sebze Yetiştiriciliği konusunda eğitim alan kursiyerlerimiz, aldıkları eğitim sonucunda, kalifiye eleman seviyesine ulaşmış, Kamu ve Özel Kuruluşlarda istihdam edilebilir düzeye gelmiştir. Zihinsel ve Ruhsal Engelli kursiyerlerimizin ve diğer kalifiye engellilerin iş gücü piyasasına katılımını sağlayabilmek adına, Türkiye İŞ Kurumuna, Belediyelere ve Sivil Toplum Örgütlerine büyük bir vazife düşmektedir. Engelli Genç ve Kadınları Destekleme ve Eğitim Derneği olarak, kuruluş tarihimiz olan 2008 yılından beri amacımız, engelli bireyli uygun eğitim ve doğru yönlendirme ile iş gücü piyasasına ve topluma kazandırmak olmuştur.”

Tören sonunda kursu başarı ile bitiren Engelli Bireyler sertifikalarını törene katılan protokol elinden alırlarken, mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son noktayı koydu
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son...
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü