Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli EMD ile buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli EMD ile buluştu

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Pakdemirli, denizlerde balık popülasyonunun arttığın söyleyerek, hem kullanma hem koruma dengesini gözettiklerini açıkladı.

13 Ocak 2021 - 15:08

EMD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleri Hazal Ateş, Gülşen Coşkun, Hüseyin Tuncay ve Erdinç Çelikkan ile bir araya geldi. Türker, kabulde Bakan Pakdemirli'ye EMD tarafından yayınlanan "Ekonomi, Siyaset ve Medya: Başkalaşımın  Öyküsü" kitabını hediye etti.

Pakdemirli, kabulde yaptığı konuşmada Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olduğunu belirterek, denizleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. Denizlerde istilacı türler arasında sayılan balon balığında kuyruk başına verilen ödül sisteminin başarılı bir uygulama olduğunu kaydeden Pakdemirli, "Bu uygulamanın kapsamını genişletmeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı. 

Pakdemirli, buluşmada balon balığı desteğiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

BALON BALIĞI İSTİLACI TÜR

 “Balon balığı istilacı bir tür. Balon balığıyla ilgili genel bir sıkıntımız yok ama tedbirli gidiyoruz. Desteğimiz devam ediyor. Anaçlarıyla ilgili desteği veriyoruz. Bundan dolayı balon balığı popülasyonunu azalttık. Başarılı bir uygulama olduğunu görüyoruz. Bu avlanma ile diğer balık popülasyonunun yaşamasına imkan sağlandı. Özellikle 50 bin civarında en zehirli ve tehlikeli üstelik anaç olan balıkların toplanmışı sağlanmış oldu. Balon balığının dokuz türü bulunuyor. Diğer küçük türdeki balon balıklarının avlanması için de destek vermeyi planlıyoruz.”

PAKDEMİRLİ: 10 GÜN DAHA UZAYABİLİR

Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı’nda 10 gün süreyle getirilen hamsi avlama yasağını da değerlendiren Bakan Pakdemirli, hamsilerin boylarının  küçük olmasının temel nedeninin çevresel ve iklimsel faktörler olduğunu dile getirdi. Süreci takip ettiklerini belirten Pakdemirli, “Denizlerimizde hamsi bol ancak yeteri kadar büyümedi. Avcılık yasağı konusunda eğer 10 günlük süre yetmezse bir 10 gün daha uzayabilir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kavgayı ayırmak isteyen akademisyen canından oldu!
Kavgayı ayırmak isteyen akademisyen canından oldu!
İzmir'de uyuşturucu operasyonu! 10 şüpheli yakalandı
İzmir'de uyuşturucu operasyonu! 10 şüpheli yakalandı