Testleri pozitif çıkan sağlık çalışanlarının dramı!

Testleri pozitif çıkan sağlık çalışanlarının dramı!

İzmir Tabip Odası, koronavirüsten etkilenen sağlık çalışanlarının barınma sorununun bir an önce çözülmesini isteyerek ,"Ailesine bulaşmasın diye aracında yatıp kalkan sağlıkçılarımız var" açıklaması yaptı.

14 Nisan 2020 - 15:52

Yazılı bir basın duyurusu yapan İzmir Tabip Odası, İzmir'de koronavirüs testi pozitif çıktığı halde tıbbi müdahale gerektirmeyen sağlık çalışanları bulunduğunu hatırltarak, "Bu kişiler hastalık ailelerine bulaşmasın diye evlerine dahi gidemiyorlar, aracından yatıp kalkanlar var" açıklaması yaptı. 
İşte İzmir Tabip Odasının o yazılı açıklaması: 
Covid-19 test sonucu pozitif olan ancak semptomları olmadığı için tıbbi durumu hastanede yatarak tedavi gerektirmeyen, evinde istirahati istenen çok sayıda sağlık çalışanı bulunmaktadır.  

Odamıza iletilen başvurularda, Covid-19 test sonucu pozitif olan bazı sağlık çalışanları, virüsün ailesine ve yakınlarına bulaşma kaygısı yaşamaktadır.  Odamıza iletilen başvurularda, bazı meslektaşlarımızın araçlarında konakladıkları, bazılarının otelde vs. yerlerde kalmak zorunda oldukları öğrenilmiştir.

Virüsün yayılım hızı ve sağlığa etkileri değerlendirildiğinde, sağlık çalışanlarının kaygılarının oldukça haklı olduğu değerlendirilmektedir.

Test sonucu pozitif olan ancak hastanede tedavi gerektirmeyen sağlık çalışanlarının evlerine gitmek yerine, mümkünse şehir merkezi dışındaki kamu kurumlarına ait dinlenme ve konaklama tesislerinde ağırlanması doğru bir yaklaşım olacaktır.

ODA RESMİ YAZI İLE İSTEDİ

Bu nedenle, sağlık çalışanlarının barınma ihtiyaçlarının karşılanması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmir İl Sağlık  Müdürlüğü ve Odamız koordinasyonunda çalışma yapılması gerekmektedir. İzmir  Büyükşehir Belediyesi ya da diğer kamu yurt veya misafirhanelerinin tahsis edilmesi  konusunun ivedilikle ele alınmasını  İzmir Tabip Odası olarak bugün resmî bir yazı ile sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve sayın İzmir İl Sağlık Müdürü’ne bildirdik. 
Bu savaşta ön saflarda mücadele veren başta hekim meslektaşlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının kendileri de aileleri de kıymetlidir.
Onları sadece alkışlarımızla değil bu salgında bedensel ve ruhsal olarak da desteklemeliyiz.
Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayten Aslan
    1 yıl önce
    Esim saglik calisani calistigi kurum covid acisindan tehlikeli olmaya basladi.Evi rahat kul***abilsin diye kizimi da alıp ailemin yanina gitmek icin izin basvurusunda bulundum.Aldigim cevap ögretmen oldugum icin il dışına cıkamazsınız oldu.1 Aydir ayni evin icinde izole yaşami anlayamayanlar,cocugunun babasina sarilamadigi icin duydugu üzüntüyü hissedemeyenler,gezmesinden cipsinden ,colasindan vazgecemeyenler ,BİRİLERİNIN CEPHEDE SAVASTIĞINİ GÖRMEYENLER....Onların ailelerinin yasadigi durumu anlamayanlar arabanin icinde yatmasini da onemsemeyecektir..Enazindan bizler icin genelgelerde şunda bunda esneklik sağ***abilirdi! Emin olun zor günler saglikcilar ve aileleri icin zor..Kolayliklar diliyorum.Bugunler elbette gececek ama Nasıl gectigi de önemli...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhur İttifakı Kemalpaşa'dan 'yolsuzluk operasyonu' açıklaması: Başkan ve yardımcıları görevini kötüye kullandı
Cumhur İttifakı Kemalpaşa'dan 'yolsuzluk operasyonu'...
İzmir’de pes dedirten olay: Yardım ettikleri kişi çifti ağır yaraladı, sonra gasp etti
İzmir’de pes dedirten olay: Yardım ettikleri kişi çifti ağır...