Tiyatro oyunu için akıl hastanesinde eğitim aldılar

Tiyatro oyunu için akıl hastanesinde eğitim aldılar

Akıl hastanesinde geçen öyküsüyle hafızalara kazınan "Guguk Kuşu" eserini tiyatroya taşımak isteyen İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçıları, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde eğitim aldı, gözlem yaptı.

10 Ocak 2020 - 15:38

Dünya sinemasının kült eserlerinden "Guguk Kuşu", rollerine akıl hastanesinde hazırlanan tiyatrocularca sahnelenecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu, Ken Kesey'in yazdığı "Kafesten Bir Kuş Uçtu" romanı ve bu romandan esinlenerek çekilen 5 Oscarlı "Guguk Kuşu" filmini, 2020 sezonunda tiyatro sahnesine taşıma kararı aldı.

Filminde Jack Nicholson'un canlandırdığı McMurphy karakteriyle büyük ün kazanan ve akıl hastanesinde geçen hikayeye hazırlanmak isteyen oyuncular, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin kapısını çaldı.

Hastane yönetiminin izniyle hastalarla görüşmeler yapan ekip, uzman doktorlardan da farklı hastalıklara ilişkin bilgi aldı.

Tiyatrocular, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesindeki hazırlığın ardından, Karşıyaka Sahnesinde prova çalışmalarını başlattı.

Dale Wasserman'ın oyunlaştırdığı, Bilge Koloğlu'nun Türkçe'ye çevirdiği ve Yunus Emre Bozdoğan'ın rejisörlüğünü üstlendiği Guguk Kuşu'nun prömiyeri, 29 Ocak'ta Bornova Kültür Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesinde yapılacak.

McMurphy'nin otoriter sistemle giriştiği tek kişilik mücadeleyi anlatan eser, akıl hastanesinde rollerine çalışan tiyatrocularca sahnelenmiş olacak.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Telefon dolandırıcılarına büyük operasyon
Telefon dolandırıcılarına büyük operasyon
Başkan Tugay o fotoğrafları paylaştı ve isyan etti!
Başkan Tugay o fotoğrafları paylaştı ve isyan etti!