Toplu ulaşımda “yeşil koltuk” uygulaması

Toplu ulaşımda “yeşil koltuk” uygulaması

İzmir’de toplu ulaşımda “yeşil koltuk uygulaması” başlatıldı. Yurttaşlar bundan böyle kendilerine ayrılmış yeşil renkle işaretlenmiş koltuklara oturacak, sosyal mesafeyi koruyacak.

25 Mart 2020 - 10:34

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Koronavirüs Genelgesi, toplu ulaşım araçlarına kapasitelerinin yüzde 50’sinden fazla yolcu alınmasına yasak getirdi. Karar uyarınca, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm toplu ulaşım araçlarında “yeşil koltuk uygulaması” başlatıldı. Toplu ulaşım araçlarına binenler bugünden itibaren yeşille işaretlenmiş koltuklara oturacak ve diğer yolcularla arasındaki sosyal mesafeyi koruyacak. Yolcuların yanlarındaki koltuklar boş kalacak, arkadakiler ise çaprazdaki koltuklara oturabilecek.

GÜVENLİ OTURMA DÜZENİ

Yeşil koltuk uygulaması ve alınan önlemlerle ilgili bilgilendirici yazılar da hazırlayan Büyükşehir Belediyesi, metro, tramvay, gemi, tren ve otobüslerle aktarma merkezlerine, iskelelere, istasyonlara ve duraklara bu yazıları astı. Yan yana ve arka arkaya oturmayı engelleyen yeşil koltuk uygulamasında, ‘Lütfen yakın temastan kaçının. Sizin için ayrılan yeşil noktalı koltuklara oturun’ mesajı veriliyor.


BAKANLIK GENELGESİ NE DİYOR?

İçişleri Bakanlığı Koronavirus Genelgesi uyarınca araç ruhsatlarında belirtilen yolcu sayısının yüzde 50’sinden fazlasının (minibüslerde en fazla 7 kişi) taşınması yasaklandı.

Yolcular yan yana oturamayacak, aralarında bir koltuk boş bırakılacak. Arka sırada oturanlar ise öndeki yolcunun çaprazına denk gelecek şekilde oturabilecek

Uygulamaya ilişkin kontrolleri, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve belediyelere bağlı zabıta ekipleri yapacak.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hülya Gülecek
    3 ay önce
    Özellikle dolmuş şoförleri bu 7 kişilik git gelleri bir kere İsyan ederler tobüse binecek o*** insanlarda ayakta hiç gitme imkanı olmayacak mı İzmir gibi büyük şehirde Bence bu tutmaz,,,,,, çok üzgünüm,,,,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özel Formülü İle Revine ve Kullananlar
Özel Formülü İle Revine ve Kullananlar
Borçlanmıyor, satın alıyor, belediyeyi büyütüyor
Borçlanmıyor, satın alıyor, belediyeyi büyütüyor