Türkiye’nin dünyaya hediyesi 8 Haziran’da Sevgi Plajında
Reklam

Türkiye'nin dünyaya hediyesi 8 Haziran'da Sevgi Plajında

Türkiye’de doğup tüm dünyayı etkisi altına alan ve 2012’den bu yana Haziran ayının 2. Cumartesi günü kutlanan Global Wellness Day bu yıl 8 Haziran’da Kuşadası Sevgi Plajı’nda.

27 Mayıs 2019 - 14:48 - Güncelleme: 27 Mayıs 2019 - 15:11

Global Wellness Day, Belgin Aksoy tarafından 2012’de, “iyi yaşam herkesin hakkı” mottosuyla yaratıldı. Bugün, tüm dünyada, 7 kıtaya yayılmış, 130 ülkede ve 5 binden fazla noktada kutlanan bir gün haline geldi.

Tamamen gönüllülük ilkesine dayalı olan GWD; iyi yaşamın bir lüks değil, her bireyin doğuştan hakkı olduğunu savunuyor. “Wellness” kavramı kısaca; fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan iyi olma hali olarak tanımlanıyor. Global Wellness Day, bu kavramın sağlıklı beslenme ve egzersizin dışında, insanın “bir bütün olarak iyi olma hali” olduğunu tüm dünyaya anlatıyor.

Kuşadası Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenecek Global Wellness Day programında; Gem Akçan ile Yoga, Baha Cemeli ile Body Boost, Ayşegül Demirsoy ile Zumba, Ebru Karaduman ile Çocuklar sporda programları ve Kaan Öztürk Konseri yer alıyor. Ayrıca GWD boyunca; GWD Resim Sergisi, Uçurtma Atölyesi ve Çocuklar için Tang-Run olacak.


Bir Türk Kadınının Tüm Dünyaya Armağanı

Global Wellness Day’in Yaratıcısı Belgin Atasoy GWD’ye dair duygularını aktardı:

“Dilin, dinin, ırkın, siyasetin tüm sınırlarını kaldırmayı başarmış bir gnü yaratıp, tüm dünyaya yayılmasını sağlamak bir hayal ile başladı; geceyi gündüze katıp çalışınca gerçeğe dönüştü. Bir Türk kadını olarak, dünyada bir günün kutlanmaya başlanmasını sağlamış olmaktan dolayı duyduğum mutluluk tarifsiz.”

7 Adımda Wellness

GWD, iyi yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek için, kişilerin 7 basit adımı atmalarını amaçlıyor. Bu 7 Adımlık Manifesto dünyada herkesin yaş, cinsiyet, millyet ya da sosyo-ekonomik farkları gözetmeksizin kolayca ulaşabileceği ve uygulayabilmeleri için amacıyla yaratıldı.

1.       Bir saat yürüyüş yapın

2.       Daha fazla su için

3.       Plastik şişe kullanmayın

4.       Doğal gıdalarla beslenin

5.       İyilik yapın

6.       Sevdiklerinizle aile yemeği yiyin

7.       Saat 22.00’da uyuyun

Türkiye’de doğup ve tüm dünyaya yayılan GWD, 8 Haziran Cumartesi günü, sahibinden.com ana sponsorluğunda, Kuşadası Sevgi Plajı’nda halka açık olarak, ücretsiz etkinliklerle kutlanacak.

Simdiye dek tüm dünyada 300 milyon kişiye ulaşan GWD, hem bedensel hem de ruhsal olarak daha iyi olmayı hedefliyor. Bireyleri ve toplumu, “iyi yaşam” konusunda bilinçlendirmek için herkesi tüm dünyayla aynı günde, 8 Haziran’da “ daha iyi bir yaşam için evet” demeye Kuşadası Sevgi Plajı’na davet ediyor.

Global Wellness Day Hakkında: Global Wellness Day, 2012 yılında Belgin Aksoy tarafından yaratılıp dünyaya yayılan iyi yaşamaya adanmış, kar amacı gütmeyen uluslar arası bir sosyal projedir. Bu günün temel amacı, yaşamımızın değerinin farkına varmamızı sağlamaktır. Senenin bir gününde bile olsa durup düşünmemizi, şehir hayatının stresinden ve kötü alışkanlıklarından uzaklaşmamızı ve kendimizle barışmamızı sağlamaktır.

Türkiye’de iyi yaşama yönelik olarak atılan ilk adım, dünyanın her yerinden yaşam stili odaklı girişimcilerden ve iyi yaşam uzmanlarından oluşan 86 GWD Elçisi, 25 Ana Destekçi ve 4 Danışman ile uluslar arası bir harekete dönüşmüştür. Global Wellness Day, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü, dünyada 5 binden fazla farklı noktada eş zamanlı olarak, sadece ücretsiz etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünya, Global Wellness Day’i Destekliyor

Global Wellness Day; iş, spor ve sanat alanında dünyaca ünlü, önde gelen isimlerden destek görüyor. Bu hareketi destekleyenler arasında Virgin Group Kurucusu Richard Branson, SKYPE’ın kurucu ortaklarından Josan Kjellberg, dünyaca ünlü yazar Deepak Chora, Oscar ödüllü Hollywood yıldızı Jordan Peele gibi isimler var.

Ayrıca, National Geographic’in başarılı TV serisi Brain Games’in Emmy adayı sunucusu ve Shots of Awe’in yaratıcısı Josan Silva da Global Wellness Day’in destekleyenleri arasında. Amerika’dan Brezilya’ya, Kanada’dan Hindistan’a, Meksika’dan Tayland’a birçok büyük ülkenin hükümet temsilcilerinin de resmi desteklerini verdikleri GWD’i destekleyen kişi ve kurumların sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

İnsanseverlik Kategorisi’nde İnovasyon Ödülü

Global Wellness Day, Uluslar arası Spa Derneği’nin (ISPA) düzenlediği yarışmada İnsanseverlik Kategorisi’nde İnovasyon Ödülü kazanarak uluslar arası alanda etkisini kanıtladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elazığ’da 24 saatin ardından gelen ses duygulandırdı
Elazığ’da 24 saatin ardından gelen ses duygulandırdı
Elazığ için 2 yardım tırı da Menemen'den
Elazığ için 2 yardım tırı da Menemen'den