Türkiye’nin gelişimine destek İAOSB’den

Türkiye'nin gelişimine destek İAOSB'den

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından düzenlenen ‘İAOSB 3. Ar-Ge ve İnavasyon Yarışması’nın kazananları belirlendi. Yarışmanın açılış konuşmasını yapan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, “Türkiye eğer gelişmekte olan ülkeler sınıfından çıkmak istiyorsa, sanayisine daha fazla önem vermeli” dedi. Yarışmanın birincisi ise DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve TİC. AŞ. oldu.

07 Kasım 2019 - 17:29 - Güncelleme: 07 Kasım 2019 - 17:44

Didar DEMİRCİ - İAOSB, 2013 yılında Türkiye’deki OSB’ler arasında ilkini ve 2016 yılında ikincisini gerçekleştirdiği yarışmasının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdi. İAOSB yarışma sayesinde katılımcılarının yenilik faaliyetlerinin öne çıkarılması, Ar-Ge ve İnavasyon konusunda farkındalık yaratılması ve İzmir’in lider konuma getirilmesi hedefleniyor.


Jüri teknik değerlendirmesi sonucu belirlenen 6 finalist katılımcı, proje ve buluşlarını bir sunum ve soru cevap oturumunda jüri ile paylaştı ve ardından yarışmada dereceye giren 6 finalis arasından mansiyon alan 3 firma ve ödül alan 3 firma açıkladın.

İAOSB 3. Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması ödül töreninde konuşan Başkan Uğurtaş, Türkiye’nin inovasyon yatırımlarının geriye doğru gittiğini aktardı.


‘KÖRFEZ ÜLKELERİNE BENZERİZ’

Törende konuşan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, Türkiye’nin ‘Yüksek teknoloji üreten ülkeler’ arasında 30 ile 40. sıralar arasında olduğunu söyleyerek, bu anlamda 2013 yılından daha da geriye gidildiğini aktardı. 6 yılda geldiğimiz noktada bir adım ileriye gidemediğimiz gibi GSMH içinde ARGE harcamalarının oranı yüzde 0.93’ken bugün 0.33’e düştü diyen Uğurtaş, “Türkiye ekonomisi ne zaman büyüse cari açıkta büyüyor. Bunun değişmesi gerek. Devletin bugün inovasyon için 2013’ten daha fazla kaynak ayırmasına ve ARGE merkezlerine teşvik vermesine rağmen özel sektörün ARGE harcamaları sürekli geriye gitti. İleriye gidelim derken 2013’ün dahi gerisine düşüyoruz. Ülkemizin bir yere gelebilmesi için teknolojiye yatırım yapılması şart. Bunun yanında beşeri sermayeye gerekli önemi vermeliyiz.  Sermaye bulsak dahi eğer eğitimli insan gücümüzü zenginleştiremez ve arttıramazsak Körfez ülkelerinin durumuna düşeriz. Bu ülkelerde para çok ama teknoloji ve sanayi hiç yok” ifadelerini kullandı.

‘EĞİTİM SEFERBERLİĞİ ŞART’

Tüm sanayicilerin şikayet ettiği konuların başında meslek liselerinin nitelik olarak kötü durumda olmasının geldiğini söyleyen Başkan Uğurtaş, eğitim seferberliğinin gerekliliğinden bahsetti. Uğurtaş meslek liseleri konusundaki döngüyü kırmak gerektiğini sanayiciler olarak gördüklerini aktardı ve ancak bu sürecin sadece birkaç organize sanayi bölgesine bırakmamak gerektiğini söyledi. Bir eğitim seferberliği başlatılmasının, aile ve gençlerin mesleki eğitim konusunda ikna edilmesinin hayati önem taşıdığını savunan Başkan Uğurtaş, “Üniversitelerimizde temel bilimlere gençlerimizin girmesini teşvik etmeliyiz. ARGE ve inovasyon merkezlerinde eğer eğitilmiş elemanlarımız yoksa bu merkezlerimizde istediğimiz hedeflere ulaşma şansımız asla yoktur. Yine, şunu söylemekte fayda var ki mühendis uygulayandır ancak yaratan, bulan temel bilimlerdir. Bu ülkenin bugüne kadar yadsıdığı, sadece öğretmen yetiştirmek amacıyla faaliyet sürdüren fen fakültelerini daha işlevsel hale getirmeliyiz. Bu anlamda hepimize büyük görevler düşüyor. Türkiye’nin öncelikle nitelikli elemana ihtiyacı var. Bunun yolu nitelikli eğitimden geçiyor. Eğer yeterince akademisyenimiz, dersliklerimiz yoksa ve gençlerimizi yeterince eğitemiyorsak bu kadar çok üniversite açmak ne ölçüde doğru? Sonuçta şuan, çok sayıda üniversite mezunu işsiz gencimiz bulunuyor” diye konuştu.

‘GÖLE MAYA ÇALMALI’

2013’ten bu yana ilgili yarışmayı düzenlediklerini belirten Uğurtaş, amaçlarının sanayiciler, üniversiteler ve basın aracılığıyla bu konuda toplum farkındalığını arttırmak olduğunu belirtti. Uğurtaş şöyle konuştu: “Bunlar kolay, bugünden yarına başarılacak şeyler değil. Ancak göle mayayı çalmak zorundayız. Bu görev bizim, bunu yapıp üretilen işe sahip çıkmalıyız. İnanıyorum ki bu sayede yakın zamanda ülkemiz makus talihini yenecek ve gelişmiş ülkeler sınıfına girecektir. Yarışmamıza katılan 18 firmamızın 18 projesindeki çalışma arkadaşlarıma, jüri üyelerine ve hocalarımıza çok teşekkür ederim.  Umarız tüm bu projelerden ürünler ve patentler doğacaktır.”


Finale kalan altı projenin son sunumu gerçekleştirdikten sonra sanayiciler ve akademisyenlerin bulunduğu jüri üyeleri puanlandırma yaptı. Bunun sonucunda İAOSB 3. Ar-Ge ve İnovasyon Yarışması’nın kazananı DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin ‘Bobin boyalarında kalite, enerji ve maliyet iyileştirme’ projesi olurken, Dirinler Makine Sanayi’nin ‘İki eksenli hareket edebilen, alt gövdeye sahip H tipi ekstanrik pres tasarımı ve prototipi’ ikinci, ÇEKSAN’ın ‘CityMouse’ projesi de üçüncü oldu. 

Yarışma finaline kalarak sunum yapan 6 firmanın isimleri şu şekilde:

-Norm Cıvata San. Tic. A.Ş.  ve CMS Jant ve Makine Sanayii A.Ş.

-Dirinler Makine San. Tic. A.Ş.

-ÇEKSAN Yol Süpürme Araç Mak. San. Tic. LTD. ŞTİ.

-MARMAK Otomatik AMB. MAK. SAN.TİC. LTD. ŞTİ.

-Atılım Metal Kauçuk SAN. TİC. A.Ş.

-DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve TİC. AŞ.

Yarışmada mansiyon ödülü alanlar:

 -Norm Cıvata San. Tic. A.Ş.  ve CMS Jant ve Makine Sanayii A.Ş.

-MARMAK Otomatik AMB. MAK. SAN.TİC. LTD. ŞTİ.

-Atılım Metal Kauçuk SAN. TİC. A.Ş.

Yarışmada ilk üçe giren firmalar ise sırsıyla şu şekilde:

1.       -DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve TİC. AŞ.

2.       -Dirinler Makine San. Tic. A.Ş.

3.       -ÇEKSAN Yol Süpürme Araç Mak. San. Tic. LTD. ŞTİ.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI
Konak Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı
Konak Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı