Türkiye ventilatör ve yoğun bakım monitörü ihraç edecek

Türkiye ventilatör ve yoğun bakım monitörü ihraç edecek

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ihracatı ön izne bağlı hale getirilen tıbbi malzeme ve ekipmanlar listesinden ventilatör ile yoğun bakım monitörleri çıkarıldı.

02 Mayıs 2020 - 00:54

Konuya ilişkin olarak İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ'de yapılan değişiklik de 2 Mayıs 2020 tarihli resmi gazetede yayımlandı. 
Yapılan bu değişiklik resmi gazetede şöyle yer aldı: 

MADDE 1 – 19/9/1996 tarihli ve 22762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ (İhracat 96/31)’in geçici 1 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Tebliğin ekinde yer alan (EK:2) İhracı Ön İzne Bağlı Mallar Listesinin 33 ila 40 ıncı sıraları yürürlükten kaldırılmıştır.

Madde-2'de sözü edilen listenin 33 sırasında ventilatör, 40. sırasında ise yoğun bakım monitörleri yer alıyordu.

SALGIN KONTROL ALTINDA SIRA İHRACATTA
Bu değişiklik; salgını büyük oranda kontrol altına alan ve bu süreçte önemli oranda yerli üretimini geliştiren Türkiye'nin yurt dışına ventilatör ile yoğun bakım monitörleri ihraç edeceği şeklinde yorumlandı. 
Türkiye, bir yandan salgını kontrol altına almaya çalışırken başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 50'e yakın ülkeye tıbbi malzeme ve ekipman yardımı da yapmıştı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 tedavisinde yeni umut
COVID-19 tedavisinde yeni umut
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek