Türsen’den çarpıcı ‘kentsel dönüşüm’ iddiası: “Kabus...

Türsen’den çarpıcı ‘kentsel dönüşüm’ iddiası: “Kabus içindeler”

Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cihan Türsen, kentsel dönüşümün riskli binaların yıkım ve yapımında ek maddi talepler nedeniyle kilitlendiğini öne sürdü.

23 Nisan 2021 - 11:33

ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cihan Türsen, kentsel dönüşümde çok acil bir durum olduğunu öne sürerek, “Riskli binalar yıkım/yapım ek maddi talepler nedeniyle kilitlendi. (K) plan, yani yapı yoğunluğunun aynı kalması farklı. Maddi olanağı olanlar için önemli, yerinde bir düzenleme. Ancak maddi olanağı olmayan çok sayıda aile, İnsanlarımız ek ödeme imkanları olmadığı için riskli binalarda oturmak zorunda kalıyor. Hatta riskli olduğu ortaya çıkmasın diye analiz/test yaptırmıyor. Kabus içindeler, can güvenliği tehdidi altındalar. Komşular çatışıyor” dedi.

“PLAN MUHAFAZAKARLIĞI DEĞİL, ÇÖZÜM ZAMANI”

Öneri de sunan Türsen, “Öneri, plan dönüşüm. İmar planlarında, konut dışı yoğunluk (resmi kurum, ticaret,  vb.) boşaltılmalı. Farklı bölgelere taşınmalı. Konutlarda yoğunluk arttırılmalı. Böylece plan toplam yoğunluğu korunacaktır. Artan kat adedi, yeni bina yapımını kolaylaştıracaktır. Kamusal denetim sistemde yer almalı. Oluşacak değer artışında makul vergi (satışta) ile taşınan kurumlar için kaynak yaratılmalı vb. Bunlar arayış örnekleri. Çok daha fazlası bulunacaktır. Şimdi plan muhafazakarlığı değil, çözüm zamanı. Olağanüstü planlama dönemi. Sorun acil masaya yatırılmalı. Çok acil” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhur İttifakı Kemalpaşa'dan 'yolsuzluk operasyonu' açıklaması: Başkan ve yardımcıları görevini kötüye kullandı
Cumhur İttifakı Kemalpaşa'dan 'yolsuzluk operasyonu'...
İzmir’de pes dedirten olay: Yardım ettikleri kişi çifti ağır yaraladı, sonra gasp etti
İzmir’de pes dedirten olay: Yardım ettikleri kişi çifti ağır...