Uğur Mumcu Karşıyaka’da anıldı… Tugay: Yitirdiğimiz sadece...

Uğur Mumcu Karşıyaka'da anıldı… Tugay: Yitirdiğimiz sadece bir can değil

Karşıyaka Belediyesi, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun katledilişinin 29. yıl dönümü nedeniyle anma töreni ve yenilenen Uğur Mumcu Büstünün açılışını gerçekleştirildi. Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Gidenlerimizin kimliğine, kişiliğine, yapıtlarına ve mücadelelerine baktığımızda, aslında yalnızca birer can yitirmediğimiz kolaylıkla görülür. Kuşkusuz başta aileleri ve çocukları olmak üzere, ateş önce evlerine düşmüştür. Mücadele arkadaşları, birer yiğit yoldaş yitirmiştir”

24 Ocak 2022 - 11:46 - Güncelleme: 24 Ocak 2022 - 12:39

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi ‘Adalet ve Demokrasi Haftası’ kapsamında, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu'nun katledilişinin 29. yıl dönümü nedeniyle bugün düzenlenen anma töreni ve yenilenen Uğur Mumcu Büstü'nün açılışını gerçekleştirildi.

Törene Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın yanı sıra; CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Meliha Gökmen, CHP İl ve İlçe yöneticileri, CHP’li Karşıyaka Belediye Meclis üyeleri, bürokratlar, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.


TUGAY: BU CİNAYETLERİN VE ONLARA GÖZ YUMANLARIN BÜYÜK SUÇU VARDIR

Törende konuşan Başkan Tugay, “Daha önceden burada anmalar düzenlendi. Büstüyle ilgili eleştiriler vardı. Onu değiştirdik. Bugüne kısmet oldu. Geldiğiniz için onun değerini bilenler olarak burada olduğunuz için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Yine bir Adalet ve Demokrasi Haftasının başlangıcında, yine demokrasi şehitlerimizle birlikteyiz. Bir örneği kolay kolay gelmeyecek olan Uğur Mumcu'muzun manevi kişiliğinde, demokrasi, insan hakları, çağdaşlık, laiklik ve Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık günleri uğruna yaşamlarını bu ülkeye armağan etmişken, acımasızca öldürülen ve bizden koparılan bütün şehitlerimizi saygıyla, minnetle anıyorum. Yakınlarına, ulusumuza ve ülkemize bir kez daha başsağlığı diliyorum. Gidenlerimizin kimliğine, kişiliğine, yapıtlarına ve mücadelelerine baktığımızda, aslında yalnızca birer can yitirmediğimiz kolaylıkla görülür. Kuşkusuz başta aileleri ve çocukları olmak üzere, ateş önce evlerine düşmüştür. Mücadele arkadaşları, birer yiğit yoldaş yitirmiştir. Öğrencileri, okurları, kürsüleri, laboratuvarları çok değerli hocalarından, yazarlarından, emekçilerinden mahrum bırakılmıştır. Ama en önemlisi, bu ülkenin bilimi, sanatı, düşüncesi, adalet ve demokrasi algısı, insan hakları bilinci vurulmuştur. Bugün hangi alanda olursa olsun, vahim bir eksikliği, doldurulması gereken büyük bir boşluğu, dünya liglerinde bulunduğumuz yerlerin derin acısını ve utancını duyuyorsak, bu cinayetlerin ve onlara göz yumanların büyük suçu vardır” ifadelerini kullandı.


“KARAMSARLIĞI VE TESLİMİYETİ SÖZLÜĞÜMÜZDEN SİLECEĞİZ”

Demokrasi ve aydınlanma düşmanlarını asla unutmayacaklarını ve bağışlamayacaklarını söyleyen Tugay, “24 Ocaklarda Uğur Mumcu'yu, Adalet ve Demokrasi Haftasında yitirilen bütün canlarımızı anmak, biraz da bu gerçeklerle yüzleşmemize, sorumluluklarımızı anımsamamıza, adalet, demokrasi, emek, barış ve Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluş felsefesi etrafında toplanmamıza bağlıdır. Gidenler hep bunları söylediler, duruşları ve ürettikleri ile hepimize örnek oldular. Şimdi bize düşen, onlara yakışmak için çok çalışmaktan başka bir şey olamaz. Bugün bütün bunları, değerli gazeteci ve aydınlanma neferi Uğur Mumcu'muzun çevresinde toplanarak anımsıyoruz. İnsanlar unutuldukları zaman ölürler. Bunu biliyor, bütün değerlerimizi hatır ve hatıramızda, demokrasi ve adalet mücadelemizde yaşatıyoruz. Karşıyaka bu duruşundan asla ödün vermeyecek, örnek olmayı sürdürecektir. İzmir'in kurtuluşunun 100 yılını yaşarken, Cumhuriyetimizin 100. Yılına hazırlanırken, her platformda bu düşüncelerimizi ve kararlılığımızı dillendirecek, karamsarlığı ve teslimiyeti sözlüğümüzden sileceğiz” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı tutuklandı
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı...