Urla’nın "yakışıklı sakız enginarları" bu yıl...

Urla'nın "yakışıklı sakız enginarları" bu yıl online festivalde

Bu yıl pandemi nedeniyle online olarak düzenlenecek olan 7. Uluslararası Urla Sakız Enginarı Festivali hakkında konuşan Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, “Festivalimizi de biz online şekilde gerçekleştirmeye karar verdik” dedi.

12 Nisan 2021 - 16:14

ÖNCÜŞEHİR - Her yıl Nisan ayının son haftası gerçekleşen Enginar Festivali'nin bu yıl 7.'si gerçekleşiyor. Pandemi dolayısıyla geçtiğimiz yıl dijital ortamda yapılan Festival, bu yılda 22-25 Nisan tarihleri arasında dijital olarak yapılacak.

Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, “Bugün 7. Uluslararası Enginar Festivali’nin açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Torosan Mahallemizde çiftçimizi, üreticimizin tarlasında hep birlikte siz değerli basın mensuplarımızla bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bilindiği üzere, tüm dünyada bir koronavirüs salgını söz konusu. O yüzden toplu aktiviteler yapılamıyor. 7. Enginar Festivalimizi de biz online şekilde gerçekleştirmeye karar verdik. Gönül isterdi ki; bu festivali halkımızla birlikte iç içe meydanlarımızda, caddelerimizde, en işlek yerlerde hep birlikte yapalım. Esnaflarımızla, üreticilerimizle bir araya gelelim. Ama maalesef sağlık daha önemli. Sağlık tedbirlerini göz ardı edemeyiz. O yüzden online gerçekleştiriyoruz. Bu dört günlük süre zarfından birçok aktivite olacak. Bu aktiviteler festival bağlamında sosyal medya platformlarında, web sitelerinde, kurumsal paylaşım sitelerinde halkımıza, geniş kitlelere gösterilmeye, duyurulmaya çalışılacak. Sizlerin de bugün buraya teşrif etmeniz ve bu festivalin açılışında birlikte olmamızdan dolayı kıymetli basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Salgın nedeniyle ancak sizlerin vasıtasıyla kitlelere ulaştırma imkanımız var.  Bir çok arkadaşımızın emeği geçti, ben kendilerine teşekkür ediyorum. Online olsa da bu yıl ciddi bir çalışma yapıldı. Katkı sunan paydaşlarımız var. Sivil Toplum Kuruluşları, Ekonomi Üniversitemiz var. hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Üreticilerimize bol kazançlar diliyorum” dedi.


“ENGİNAR BİR OLDU HALİNE DÖNÜŞMÜŞ”

Urla enginarının bir marka haline geldiğini söyleyen Dayanç, “Enginarımızın coğrafi işaret patenti de söz konusu. En iyi enginar Türkiye’de Urla’da üretiliyor. Bu bir şekilde tüm Türkiye’ye pazarlanıyor. Enginarı biz sadece tarım ürünü olarak değerlendirmiyorum, belediye başkan vekili ve kaymakam olarak söylüyorum. Sadece bir tarım ürünü değil, enginar yedi yıllık süre zarfında bir ilçenin kaderiyle örtüşen, kaderini şekillendiren önemli bir oldu haline dönüşmüş. Bu festivaller vasıtasıyla kültürel etkileşimde olmuş. Urla’mızın saf, cana yakın Anadolu kültürü geniş kitlelere ulaşmış ve tanıtılmış. Coğrafi doğal güzellikleri, tarihi de tanıtılmış. Belki bunlardan daha da önemlisi agro turizm ve gastronomi değeri haline dönüşmesine vesile olmuş. Gerçekten şu an Urla ilçemiz agro turizm ve gastronomi anlamında çok önemli bir yerde. Ben bu yerinin daha da yukarılara taşıyacağına inanıyorum. Çünkü Urla’da o potansiyel var.  Bu festivaller, o etkileşim, tanıtım bağlamında çok faydalı olmuş. Geldiğimiz noktada Urla, Türkiye’de herkesin gözdesi, gelip görmek istediği hatta yaşamak istediği çok revaçta bir yer. Demek ki bir tarım ürününde yola çıkıyoruz ve çok iyi noktalara ulaşabiliyoruz. Enginarın, turizm anlamında, hareketlenmesi noktasında çok faydası olmuş. Artık bir olgu haline dönüşmüş, tarım ürünün den öte. Urla’mız gerçekten gezip görülmesi gereken yegane yerlerden biridir, hatta dünyada bile diyebiliriz. Çünkü Ege’nin incisi, muazzam bir coğrafi konumu var. ulaşımı harika, doğal güzellik, tarihi değerleri, geçmişi, mutfak kültürü, ekolojik çeşitliliği Urla’yı öne çıkarak şeyler. Bunların hepsinde en önemlisi de bizim Urlalı hemşerilerimizin samimiyeti diyebilirim. Belki de Urla o yüzden de çok sevilen bir yer haline dönüşmüş. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu pandemi süreci biter biz de halkımızla birlikte iç içe en etkin şekilde festivallerimizi yaparız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman yapılacak?
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman...
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en büyük koku bahçesi
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en...