Utku Gümrükçü’den ’Menemen’ çıkışı

Utku Gümrükçü'den 'Menemen' çıkışı

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Menemen’de yaşanan başkanvekili seçimleri üzerinde uyardı, “Artık siyasette yeni bir Menemen vakası var, aday belirlenirken ön seçim yapmalıyız” dedi

22 Ocak 2021 - 12:22 - Güncelleme: 22 Ocak 2021 - 13:04

Yenigün Gazetesinin haberine göre, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından yaşanan sürece dair önemli tespitlerde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazandığı ilçenin başka bir siyasi parti tarafından yönetilmesinin demokrasi kültürüne aykırı olduğunu belirten Gümrükçü, “Urla’da başlayan, Menemen ile devam eden bir sürecin yaşandığı, farklı bir dönemden geçiyoruz. Bir siyasi partinin kazandığı belediye, farklı yollarla başka bir siyasi partiye geçiyor. Bana göre bu durum demokrasi kültürüne aykırı. Geçmişte, Ahmet Priştina’nın rahmetli olduğu ve Aziz Kocaoğlu’nun seçildiği dönemde, Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşlar aday çıkarmayarak demokratik bir duruş sergilemişlerdi. Menemen’de ise öyle olmadı. Dolayısıyla bugün başka bir noktadayız. Millet İttifakı içindeki meclis üyelerinin bir kısmının Cumhur İttifakına oy vermesi gibi bir durumu yaşadık. Bu da tüm siyasetçilerin ders alması gereken bir süreçtir. Artık siyasette yeni bir Menemen vakası var. Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye herkesin hep birlikte, omuz omuza vererek, Urla ve Menemen benzeri olayların yeniden yaşanmasını engellemeliyiz. Sonuçta siyaset elbette kendi doğrularını savunma noktasıdır. Bir ideolojik duruş, parti aidiyeti olmadan da siyaset yapılmaz. Biz de Cumhuriyet Halk Partililer olarak, Millet İttifakı’nın bütün etmenleri olarak, hem partimizle hem de yerel yöneticilerimizle dayanışma içinde olmalıyız” diye konuştu.

HAKLILIĞIMIZI ANLATMALIYIZ

Çok paydalı demokraside buluşulması gerektiğine vurgu yapan Gümrükçü, “Yerel yöneticilerin bütün tarafların fikir ve önerilerini hem meclis içinde hem sosyal hayatta katılımcılık doğrultusunda dinleyerek, ortak hareket etme biçimi oluşturması gerekiyor. Menemen’de yaşanan olayda, her ne kadar Cumhuriyet Halk Partisi kaybetmiş görülse de toplumsal sonuçları çok farklı. Mahkeme süreci devam ediyor, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne güçlü bir demokratik itirazın yükseltilmesi gerektiğine inanılıyor ve Türkiye kamuoyu Menemen’de yaşananlardan rahatsız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, İl Başkanımız Deniz Yücel, büyükşehir meclis üyelerimizle birlikte, toplumsal demokratik itiraz geliştirmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda hareket edersek partimizin, Menemen’deki haklılığını anlatabiliriz” dedi.

ADAYLAR İÇİN TEMAYÜL YAPILSIN

Milletvekillerinin yanı sıra belediye başkanları ve meclis üyelerinin de önseçimle belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Gümrükçü, “Belediye başkanlığı aday adaylığı döneminde, 20 aday adayından biz 3 kişi olarak belediye başkan adayının önseçimle belirlenmesi gerektiğini parti merkezimizle, örgütümüzle paylaştık. Hem yerel seçimin farklı dinamikleri olması hem de ittifak olması sebebiyle Genel Merkezimiz belediye başkanlığı noktasında adayları merkez yoklaması yöntemiyle belirleme kararı aldı. Balıkesir’de önseçim yaptık ve adayımızı çektik. Önseçim yapmasaydık adayımızı çekemezdik. Dolaysıyla ittifak kurulamazdı. Bu gözle de bakarak meclis üyelerinin tamamının olmuyorsa en azından yarısının parti örgütü tarafından temayülle ya da önseçimle belirlenmesini doğru buluyorum. Menemen’de yaşanan olay gibi olayların önüne geçmek için bu en büyük önlemlerden biri. Hem önseçim, belediye meclisinde daha güçlü, tabanla ilişkileri iyi kurulmuş arkadaşlar eliyle işlerin yürütülmesi noktasında da avantaj sağlar diye düşünüyorum. Çiğli’de bizim 22 meclis üyemiz var, bunların tamamı örgütten gelen, defalarca sınanmış, parti aidiyeti sorgulanamaz arkadaşlarımız. Büyükşehir meclisinde de, il yöneticiliği, ilçe başkanlığı, STK’larda partimizi layıkıyla temsil etmiş arkadaşlarımız var. Biz eğer belediye başkan adaylarımızı ve meclis üyelerimizi önseçimle belirlersek, onlar da tabanda aldıkları güçle daha iyi siyasi stratejiler, söylemler geliştirme noktasında hareket edeceklerdir. Seçmen, üye, yerel yönetim üçlüsü daha doğru bir noktaya oturacaktır” açıklamasında bulundu.

Siyasiler geleceğe baksın

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın, “İl Başkanı Deniz Yücel’in bilgisi ve donanımı da ancak bu kadarına yetti” ifadesinin hatırlatılması üzerine, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Yaşananlardan herkesin ders çıkartması lazım. Tarih, ‘Öyle yapılmasaydı, böyle olurdu’ şeklinde yorumlanamaz. Olan olmuştur ve oradan ders çıkarıp geleceğe bakmak gerekir. Siyasetçiler de gelecekle uğraşırlarsa, kendileri için daha başarılı işler yapmış olurlar. Tabi ki bu söylediğim eleştiri ya da özeleştiri yapmaya engel değil” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit pilotun acısı Torbalı'ya düştü
Şehit pilotun acısı Torbalı'ya düştü
İzmir'de feci kaza! 2 ölü, 4 yaralı
İzmir'de feci kaza! 2 ölü, 4 yaralı