Vali Köşger’den Başkan Selçuk’a ziyaret!

Vali Köşger'den Başkan Selçuk'a ziyaret!

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, bir dizi program kapsamında Selçuk'u ziyaret etti.

22 Eylül 2020 - 13:43

Öncelikler Selçuk Kaymakamlığı ziyaretiyle başlayan Vali Köşger burada ilçedeki çalışmalar ve gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında Kaymakam Ekrem İnci’den bilgi aldı. Ardından Selçuk Belediyesine geçen Valimiz Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’e ziyarette bulundu. Vali Köşger, Başkan Sengel’den ilçedeki çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Üzüm ve Nar Hasadıyla Birlikte Muz Fidanı Dikti

İzmir’in tarımsal ürün çeşitliliğini her zaman plana çıkaran Valimiz Yavuz Selim Köşger, meyvecilik alanında birçok ürünün yetiştiği Selçuk’ta üzüm hasadı, nar hasadına katıldı. İşçilerle birlikte üzüm ve nar hasadını gerçekleştiren Vali Köşger, ardından muz serasına geçerek muz fidanı dikti. 


“İlgili Kuruluşlarımızla Her Anlamda İşbirliği Yaparak Ülkemizin Ürünlerinin Dünyada Hak Ettiği Yeri Almasını Sağlayacağız.”

Üzüm hasadı için Gökçealan Mahallesindeki üzüm bağlarında üzüm hasadına katılan Valimiz Yavuz Selim Köşger, üreticilere bol ve bereketli kazançlar dileyerek, “Bolluğun ve bereketin havzası olan Küçük Menderes havzasında yer alan Selçuk ilçemiz İzmir’in meyve sepeti diye telakki ediliyor. Yöreye özgü coğrafi tescili alınmış olan Osmanca üzümünün hasat edildiği güzel bir bahçedeyiz. Şu an sezon başlamış durumda ve gayet de iyi gidiyor. İnşallah Selçuk ilçemizde bu bölgede meyveciliği daha profesyonel alanda yapmak üzere çalışmalara devam ediyoruz. Bu bölgede sadece üzüm değil, nar, ayva, mandalina ve yörenin en bilinen ürünü incir olmak üzere birçok meyve yetiştiriliyor. Bu ürünlerimiz çoğu ihracat ürünleri ilçemiz bu alanda her yıl dünyanın çeşitli ülkelerine meyve ihracatı yapıyor. Biz çalışmalarımızda inşallah hem bu ihracat kapasitesini arttırmak hem de Egedeki meyveciliği profesyonel noktaya getirilmesi için çalışmalar yapacağız. İlgili kuruluşlarımızla her anlamda işbirliği yaparak ülkemizin ürünlerinin dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.  


Valimiz Yavuz Selim Köşger, buradan Türkiye’nin en kaliteli narlarının yetiştiği ve ilk nar hasadına katıldı. İşçilerle birlikte nar toplayan Valimiz Köşger, bol, bereketli ve kazançlı bir yılı diledi. Nar hasadı sonrası Valimiz Yavuz Selim Köşger, ilçede muz üretimi yapan bir seraya giderek incelemelerde bulundu ve muz fidanı dikti. 

“Antalya’nın Yanında İzmir’in Toprakları Da Bu Ürünün Yetiştirilmesinde Müsait Bir Yapısı Var”

Burada açıklamalarda bulunan Vali Köşger, bulundukları toprakların dünyanın en verimli topraklar olduğunu belirterek, “Şu ana kadar gelenekselleşmiş ürünlerimiz yetiştiriliyor bu topraklarda şimdi ise tropikal iklime ait olan bir bitkinin yetiştirileceği Selçuk’taki bir muz serasında sembolik olarak bir fidan diktik. Hayırlı uğurlu olsun. Biliyorsunuz muz ülkemize ithal edilen bir ürün çok az yetiştirilen bir ürün. Antalya’nın yanında İzmir’in toprakları da bu ürünün yetiştirilmesinde müsait bir yapısı var. Daha da gelişecek olduğunu tahmin ediyorum. İnşallah buradaki örnek uygulama çiftçilerimize örnek olur. Çiftçilerimize bu işin olabilirliğini ve karlılığını göstermiş oluyoruz. Bol bereketli bir kazanç diliyorum ”dedi. 


Sahadaki İncelemeler 

Meyve hasatları ve dikimi programlarının ardından Vali Köşger ilçedeki ziyaretinde çeşitli saha incelemelerinde bulundu. İlçede çalışmaları devam eden “Efes Antik Kanalı ve Denize Çıkış Yapısı” projesinde incelemelerde bulundu. Proje hakkında yetkililerden bilgi aldı. Ardından Şirince bölgesine geçen Vali Köşger, burada Selçuk Şehit Er Mehmet Yüce İMKB Teknik Anadolu Lisesinin Turizm alanında okuyan öğrencileri için kurduğu uygulama birimini ziyaret ederek, eğitim ve öğretim çalışmalarına ilişkin yetkililerden bilgi aldı. Selçuk ilçe ziyaretinde sürekli olarak bire bir vatandaşlarımızla temas eden Vali Köşger, Pandemi tedbirleri hususunda vatandaşlarımıza uyarılarda bulunarak, talep ve isteklerini dinledi. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi ve alakalarından dolayı teşekkürlerini ileten Vali Köşger, Selçuk’ un kalkınması noktasında her türlü desteğin verileceğini söyledi.  Sahadaki incelemelerin ardından ziyaret son buldu. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son noktayı koydu
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son...
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü