Vekil Bayır sordu... Koca: 2 binden fazla hekim istifa etti

Vekil Bayır sordu... Koca: 2 binden fazla hekim istifa etti

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, koronavirüs sürecinde istifa eden ve rapor alan doktor sayılarını öğrenmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi. Önergeye cevap veren Sağlık Bakanı Koca, 7 ayda toplam 2 bin 412 hekimin istifa ettiğini açıkladı.

17 Şubat 2021 - 15:10 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 15:17

ÖNCÜŞEHİR - CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır geçen eylül ayında koronavirüs sürecinde istifa eden ve rapor alan doktor sayılarını öğrenmek için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bir soru önergesi verdi. Önergeye cevap veren Bakan Koca, 7 ayda toplam 2 bin 412 hekimin istifa ettiğini açıklayarak, kaç hekimin rapor aldığı sorusuna ise yanıt vermedi.

BAYIR: BAKANLIĞIN ELİNDE RAPOR ALAN DOKTOR SAYILARININ VERİSİ NASIL NBULUNMAZ?

Gazetemiz Öncüşehir’e açıklamalarda bulunan Vekil Bayır, şu ifadeleri kullandı:

 

“10.09.2020 ve 24.09.2020 tarihlerinde Sağlık Bakanlığının yazılı olarak cevaplaması istemiyle, ‘’Koronavirüs salgını süresince istifa eden ve rapor alan doktor sayılarına ilişkin’’ soru önergesi vermiştik. Covid’in resmi olarak ülkemizde görülmeye başladığı tarih olan 10.03.2020 ile soru önergelerimizin verildiği son tarih olan 24.09.2020 arası istifa eden doktor sayılarını, rapor olan doktor sayılarını, istifası onaylanmayan doktor sayılarını, devletten özele geçen doktor sayılarını sormuştuk. Bakanlığın; rapor alan doktor sayısına ilişkin sorumuza gönderdiği cevapta, ‘’ Bakanlığımızda rapor alan tabiplere ilişkin istatistiki bilgiler bulunmamaktadır’’ cevabı verildi. Sağlık Bakanlığının elinde rapor alan doktor sayılarının verisi nasıl bulunmaz? Sağlık Bakanlığın verilerinde, kendi Bakanlığını ilgilendiren sorunun yanıtı yok. Anlamakta güçlük çekiyorum. Bu soruyu, Dışişleri Bakanlığı mı sorsaydık? Bu konu üzerinde özellikle duruyorum çünkü, o tarihlerde rapor almak isteyen doktorlara izin verilmediği haberleri sıklıkla dile getiriliyordu. 2 bin 412 doktorun istifalarına, rapor alamadıkları mı gerekçe oluşturdu? Bakanlık bu sorumuza cevap verseydi, belki de rapor almak isteyip de alamayan ve görevine devam ederken covid hastalığından hayatını kaybeden doktor sayısı rakamlarına da ulaşabilirdik veya bu üzücü durumun durumun engellemesini sağlayabilirdik.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk Tabipleri Birliği'nden korkutan açıklama:
Türk Tabipleri Birliği'nden korkutan açıklama: "Çoğu ilde...
Karşıyaka’da duyarsızlık devam ediyor… Yine aynı manzara!
Karşıyaka’da duyarsızlık devam ediyor… Yine aynı manzara!