YEP’i değerlendiren İESOB Başkanı Mutlu: Temennimiz programın...

YEP’i değerlendiren İESOB Başkanı Mutlu: Temennimiz programın başarılı olmasıdır

Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programını değerlendiren İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Umuyoruz Türkiye ekonomisinin yol haritasını içeren ‘Değişim Başlıyor" temalı program başarılı olur. Ayakları yere basan hedeflerin konulduğu programda enflasyonla mücadele, işsizlik ve cari açık konularının ön plana çıkarılması doğru bir yaklaşım olmuştur.’ dedi.

02 Ekim 2019 - 11:44

Enflasyonla mücadelenin ön plana çıktığını hatırlatan Mutlu, ‘Yaşanan süreçte döviz ve enerji fiyatlarının yüksek enflasyonu beslediği bilinmektedir. Ancak ekonomi yönetimi, ÜFE ve TÜFE'de beklentilerin ötesinde bir performans ortaya koymuş, kurda, faizlerde 10 yıllık borçlanma oranlarında Türkiye başarılı olmuştur. Enflasyonun düşürülmesi esnaf sanatkarlarımızın da ortak beklentisidir. Çünkü yüksek enflasyon karşısında insanların alım güçlerinin düşmekte, bu durum da doğrudan halka mal ve hizmet sunumu yapan üyelerimizin iş potansiyellerinin azalmasına yol açmaktadır.’ diye konuştu.

İşsizlik

İşsizliğin aynı zamanda sosyal bir sorun olduğunu da kaydeden Başkan Mutlu, ‘İşsizlikle mücadelede esnaf sanatkarlardan daha fazla yararlanılmalıdır. Emek gücünü ön plana çıkararak faaliyetlerini sürdüren esnaf sanatkarlarımız, istihdam yaratma potansiyeli yüksek bir kesimi oluşturmaktadırlar. Bugün küçük bir esnaf işletmesinde bile 3-4 kişinin çalıştığı görülmektedir.  Ne var ki esnaf sanatkarların sermaye yapıları güçlü değildir. Dolayısıyla, düşünülen desteklerin ve teşvik sisteminin, üretim ve istihdamı artırma potansiyeline sahip küçük işletmeleri ön plana çıkaracak şekilde tasarlanması, çalışmaları daha verimli kılacaktır. İşsizlik ile mücadelede esnaf teşkilatlarının görüşlerinin alınması, işbirliğine gidilmesi ve küçük işletmelerin finans alanında daha etkin desteklenmeleri, ekonomi yönetiminin çalışmalarına güç katacaktır.

Öte yandan vergi reformu açıklamaları, İzmir Birliği’nin uzun süredir gündeme getirdiği dolaylı vergiler yerine doğrudan vergilere ağırlık verilmesi ve bu şekilde verginin tabana yayılması önerilerine paraleldir. Üyelerimizi de yakından ilgilendiren Hal Yasası görüşmelerinin hızlandırılması da olumludur.’ şeklinde konuştu.

Esnafla işbirliği

Türk halkının en önemli beklentisinin ‘Kalkınma’ olduğunu belirten Zekeriya Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Türkiye, kalkınmanın getirdiği ekonomik büyümeye ihtiyaç duymaktadır. Türkiye’nin önünde seçimsiz geçecek uzun bir dönem bulunmaktadır.  Bu süreç, yapısal reformların uygulanması ve katma değeri yüksek üretim modeline geçilmesi için bir fırsattır.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bugüne kadar, sağlıklı bir ekonomik yapı ve kalkınma için, ekonominin dinamosu görevini gören esnaf sanatkarlara pozitif ayırımcılık yapılmasının gerekliliğini dile getirmiştir.Halkın içinde yaşayan ve toplumun çoğunluğunu oluşturan küçük işletmelerin güçlendirilmesi, orta ve uzun vadede ekonominin ve sosyal yaşamın rahatlamasına da vesile olacaktır.’

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çeşme'de mekanlara ceza yağdı
Çeşme'de mekanlara ceza yağdı
Menderes'teki orman yangını söndürüldü mü?
Menderes'teki orman yangını söndürüldü mü?