Yıldız: Konak 113 projeye destek aldı

Yıldız: Konak 113 projeye destek aldı

Ak Partili Konak Belediye Meclis Üyesi Hakan Yıldız, İzmir Valiliği bünyesinde yer alan Taşınmaz Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan, 2006 yılından bu yana Konak sınırları içerisinde yer alan toplam 113 projeye destek verildiğini açıkladı.

07 Eylül 2019 - 11:17 - Güncelleme: 07 Eylül 2019 - 11:34

Konak Belediye Meclisinin Eylül ayı ikinci oturumunda konuşan Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Hakan Yıldız, Konak Belediye Başkanı Abdül Baktur’un ‘taşınmaz kültür varlıklarının ayağa kaldırılması yönünde yeterli destek alamadıkları’ şeklindeki sözlerini eleştirdi. Yıldız, konuya ilişkin olarak İzmir Valiliğinden aldığı bilgileri paylaştı. Yıldız,

“Ağustos ayı meclisinde, Taşınmaz Kültür Varlıklarını Koruma Katkı Payına 34 milyon liraya yakın bir kaynak ayırdık. Yaklaşık bunun 4 milyonunu geri kullanıyoruz, dediniz. Şimdi bu 34 milyon liralık kaynağa baktığımız zaman şöyle bir tablo ile karşılaştık. 2006 yılında çıkan bir yasa kapsamı içerisinde ilgili belediyelerin kaynağından değil, ilgili belediyelerin emlak vergilerine ilave yüzde on pay olarak toplanıyor. Esasında bu İzmir’in kültürel varlıklarını yaşatmak adına bir fon oluşturulmuştur ve kanunen de aslında belediyelerimiz burada bir tahsilat görevi görüyor. Yasada diyor ki, ‘Topladığınız bu yüzde 10 katkı payı takip ettiğiniz ayın ertesi gününde belediye başkanı ve mali müşavir müdürünün imzasıyla ilgili valiliğe ödenir.’


TOPLAM FONUN YÜZDE 40’INI KONAK KULLANMIŞ

Yanlış algı yapılmaması adına söylüyorum. Bu, Konak Belediyemizin bütçesinden alınmış bir 34 milyon değil. Konaklı’nın kültürel varlıklarını korumak adına emlak vergisi ödedikleri paraya bir yüzde on katkı payı ilavesidir. Bu payın yüzde 20’si de Kültür Bakanlığımızın projelerine gidiyor. Yani kaynağın yüzde 80’i de İzmir’de kalıyor. Bu yüzde 20 de yine aynı il içerisindeki Bakanlığın projelerini desteklemek amaçlı olarak kullanılıyor. Bu bağlamda baktığımızda Konak Belediyemiz 2006 yılından bu zamana kadar 45 tane projesine destek almış. 45 projenin 43 tanesi tamamlanmış. Doğal olarak 2 tane projemiz devam ediyor. Bugüne kadar ne ödediğimize baktığımızda, 2004 yılından itibaren verilerde 39 milyonluk Konak Belediyemizin topladığı katkı payını düzenlice ödemiş. Konak Belediyesi birçok belediyeye göre bu konuda oldukça iyi durumdadır. Yıllara vurduğunuzda ise yaklaşık 45 milyonluk bir kaynak kullanılmış diyebiliriz.

BÜYÜKŞEHİR İLE VALİLİK DE KONAK’TA PROJE YAPIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak ilçe sınırları içerisinde 17 tane projesine destek vermişler. Yani 30 ilçeden toplanan bu para Kültürel Varlıklara müracaat eden belediyelere ortak havuzdan dağıtılıyor. Ama Konak çok değerli bir Kültürel Varlığın üzerinde oturduğu için sadece Konak Belediyesi’nin alması dışında İzmir Büyükşehir Belediyemiz de 17 projesine destek almış. Takiben 30 milyon liraya yakın bir kaynak. Bunun içerisinde Kadifekale’nin sur duvarlarının yapımı, Kadifekale’deki Antik Tiyatro’nun kamulaştırılması için yaklaşık 6 milyon liralık bir kaynak gibi bunlarında 15’i tamamlanmış 2 tanesi devam ediyor. Valiliğimize geldiğimizde Yatırım İzleme Koordinasyon Bölümü’nün Başkanlığı’nı yaptığı 51 tane proje var yine Konak İlçe sınırları içerisinde... Bunların 18 tanesi devam etmekte 33 tanesi de bitmiş. Toplam 113 proje. Bugüne kadar bu fon yaklaşık 300 milyon TL’ye yakın bir kaynak toplamış ama düzenli ödemeyen belediyeler var. Konak olarak biz bu kaynağın yaklaşık yüzde 40’ını kullanmış durumdayız. Büyükşehir, Konak Belediyemiz ve aynı zamanda İzmir Valiliğimiz... Bu bilgiyi paylaşma nedenim ise merkezi hükümet olarak koyduğumuz tavrın net anlaşılması içindir” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İdlib’ten acı haber!
İdlib’ten acı haber!
Zorlu Konak’a mahkeme şoku
Zorlu Konak’a mahkeme şoku