Zafere ‘Babacan’ gölgesi
Reklam

Zafere ‘Babacan’ gölgesi

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde AK Parti seçmeninden de oy alarak yerel yönetimde iktidar olan CHP’de, Ali Babacan’ın kuracağı partiyle bu egemenliğin çok uzun sürmeyeceği kanısında olunduğu konuşuluyor.

11 Temmuz 2019 - 14:17

AK Partili küskün seçmenin yerel seçimlerde CHP’ye verdiği oyun kurulacak olan yeni siyasi partiye kayması hakkında değerlendirmeler gündemde. Ayrıca kurulacak olan partinin Türk siyasetindeki dengeleri de değiştireceği konuşuluyor. Bu konuyla ilgili CHP kendi içinde değerlendirmelerini sürdürüyor.

Yerel seçimlerde AK Parti tabanındaki seçmenden aldığı oy ile başarıya ulaşan CHP’nin, yeni kurulacak olan partinin tabanları etkileyeceği düşüncesinden dolayı her kesimden oy alan parti hedefine zarar vereceği görüşü hakim. Bu gerekçeden ötürü CHP’nin farklı kesimlere yönelik çalışmaların yapılması gerektiği ifade ediliyor.

TÜRK SİYASETİNDE DENGELER DEĞİŞİMİ

Mevcut ittifak bloklarında bir değişim olmasa da yeni partinin seçeceği ittifak bloğunun daha güçlü olacağı vurgulanıyor. CHP kaynakları, kurulacak yeni partinin TBMM’deki varlığıyla birlikte sistem değişikliği tartışmalarının gündeme gelebileceğine de dikkat çekiyor. Buna göre AK Parti ve MHP’nin parlamentoda çoğunluğunu yitirmesi durumunda AK Parti tarafından doğrudan parlamenter sisteme dönüş olmasa bile, eski sisteme yönelik bazı adımların gelebileceği ifade ediliyor. Mevcut sistemde iktidar olabilmek için yüzde 50+1 ihtiyaç duyulurken, yapılacak değişiklikle bu oranın esnetilebileceği ifade ediliyor.

CHP SAHALARDA KALMAYA ÖZEN GÖSTERECEK

CHP’de hafta başında toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK) TBMM’nin tatile girmesinin ardından Türkiye’nin dört bir yanına teşekkür ziyaretleri gerçekleştirilmesi benimsendi. 31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran İstanbul seçiminden başarıyla çıkan CHP, kazanılan bütün belediyelerin bulunduğu kent ve beldeleri ziyaret ederek yurttaşlarla bir araya gelecek. CHP milletvekilleri ve parti meclisi üyelerinden oluşacak heyetler, yurttaşlarla kampanya döneminde olduğu gibi yüz yüze iletişim kuracak. Ziyaret heyetleri yurttaşların bulundukları bölgelere ilişkin sorunları belirleyecek ve yurttaşların belediye yönetiminden taleplerinin ne olduğunu da öğrenecek. Ziyaretler kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bazı kentlere gidebileceği ifade ediliyor. Söz konusu ziyaretlerle CHP’nin yurttaşlara seçim dolayısıyla teşekkür etmesinin yanı sıra partinin kazandığı başarının ardından aktif bir şekilde sahada olmaya devam etme eğilimi de öne çıkıyor. Ziyaretlerin bu ay sonu yapılması planlanan belediye başkanları kampının ardından yapılacağı ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'nün sözde üst düzey yöneticisi İzmir'de yakalandı
FETÖ'nün sözde üst düzey yöneticisi İzmir'de yakalandı
TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca vefat etti
TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca vefat etti