Zorlu Konak’a mahkeme şoku

Zorlu Konak’a mahkeme şoku

İzmir Kent Merkezi’ne Zorlu Holding tarafından yapılması planlanan gökdelen projesinin planları bir kez daha iptal edildi.

20 Şubat 2020 - 17:30

İzmir gündeminin bir diğer tartışmalı konusu olan, Pasaport’ta eski tütün depoları ile yanındaki alışveriş merkezinin yerine Zorlu Holding tarafından yapılacak gökdelen planları bir kez daha iptal edildi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açtığı davada İzmir 3. İdare Mahkemesi gökdelen yapımına olanak sağlayan planları iptal etti.

Planların şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesini sunan mahkeme kararında planların ‘planlama esaslarına’ ve kamu yararına aykırı olduğu vurgulandı. Söz konusu planlar daha önce 3 kez mahkemece iptal edilmiş ancak bunu rağmen 12 Ocak 2018 tarihinde güncellenerek yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinden geçmişti. Bu planlara dayanarak da Pasaport’taki söz konusu alana gökdelen yapımı için ruhsat verilmişti. Ancak bu bölgeye ilişkin planlar 4. kez mahkemeye takılmış oldu.

KAMU YARARI VE ŞEHİRCİLİK İLKELERİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 12.01.2018 tarihinde onaylanan 1/25000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı doğrultusunda hazırlanan Konak 1.Etap (Alsancak-Kahramanlar Bölgesi) 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın İptali istemiyle İzmir 3.İdare Mahkemesinin 2018/897 E. sayılı dava açılmıştı.  Mahkeme iptal kararında, planların şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar mevzuatına ve kamu yararına aykırı olduğuna dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Benzine 8 kuruş zam, otogaza 95 kuruş indirim
Benzine 8 kuruş zam, otogaza 95 kuruş indirim
Virüs Gülü'yle yalnızlığı sona erecek
Virüs Gülü'yle yalnızlığı sona erecek