ABD’de sivrisineklerin korona bulaştırma riski araştırıldı

ABD'de sivrisineklerin korona bulaştırma riski araştırıldı

ABD'de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüsün insanlara sivrisinekler yoluyla bulaşıp bulaşmayacağının cevabı arandı. İşte o araştırmadan çıkan sonuç:

18 Temmuz 2020 - 14:31

Koronavirüse ilişkin dünyada yüzlerce araştırma yapılıyor. Bir yandan aşı ve ilaç geliştirmeye yönelik bilimsel çalışmalar devam ederken, diğer taraftan hastalığın fark edilmeyen belirtileri, yan etkileri ve özellikle de bulaş yolları araştırılıyor.

Kansas Üniversitesi Biyogüvenlik Araştırma Enstitüsü Yöneticisi Stephen Higgs ve meslektaşları ise sivrisineklerin hastalığı yayıp yaymayacağı konusunda bir araştırmaya imza attılar. Veterinerlik Fakültesi çalışanlarıyla yürütülen ve sivrisineklerin koronavirüs bulaştırma kapasitesi üzerine yapılan ilk deneysel çalışma olan araştırmanın ayrıntıları, 'Scientific Reports' dergisinde yayımlandı.

Araştırmada, yeni tip koronavirüsün 'Aedes aegypti, Aedes albopictus ve Culex quinquefasciatus' diye anılan üç yaygın sivrisinek türünde yeniden üreyemediği, dolayısıyla virüsün sivrisineklerden insanlara bulaşamayacağı sonucu elde edildi.

Higgs, "Dünya Sağlık Örgütü, kati biçimde sivrisineklerin virüsü bulaştıramayacağını dile getirmiş olsa da çalışmamız, bu teoriyi destekleyen kapsamlı veriyi ortaya koyması bakımından bir ilk" değerlendirmesini yaptı.

Biyogüvenlik Araştırma Enstitüsünde, Rift Vadisi ateşi ve Japon ensefaliti dahil hayvanlardan insanlara bulaşan diğer hayvan patojenleri üzerinde de araştırmaların yürütüldüğü belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan'dan kısıtlama sinyali!
Erdoğan'dan kısıtlama sinyali!
İzmir'deki yangında 1 can kaybı!
İzmir'deki yangında 1 can kaybı!