‘Adıgüzel Vakfı’ tahsisi yargıya gidiyor!

‘Adıgüzel Vakfı’ tahsisi yargıya gidiyor!

Adıgüzel Vakfı'nın Meslek Fabrikası'nın bulunduğu alana Tarım Teknoloji Üniversitesi kurması için protokol imzalanması önerisi Meclis’ten AK Parti, MHP ve İYİ Parti 'ret' oyuna karşın oy çokluğu ile geçmesi gerginlik yaratmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, konu ile ilgili yargı yoluna gideceklerini açıkladı.

26 Kasım 2021 - 09:42

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesine ait Meslek Fabrikası’nın İstanbul’da kurulu Adıgüzel Vakfı’na tahsisini sağlayacak önerge AK Parti, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin ret oylarına karşılık CHP’li meclis üyelerinin kabul oyları ile meclisten geçti. Bu tahsis dolayısıyla meclis üyelerine zimmet çıkacağını ve bu kararın yargıdan döneceğini savunan AK Parti Grubu, önergeye karşı sert muhalefet ortaya koydu.

Konu hakkında Gazetemize konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Meslek Fabrikası’nın peşkeş çekildiği ifade ederek, Cumhur İttifakı olarak yargı yoluna gideceklerini açıkladı.

HIZAL: PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Meslek Fabrikası’nın çok değerli bir alan ve tarihi bir bina olduğunu ifade eden Hızal, “Bu bina İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbullu bir aile vakfın ortaklık yapılacak adı altında adete peşkeş çekiliyor. Ön protokolmüş ya da bu protokolü bir ön hazırlıkmış gibi değerlendirmeyi kabul etmiyoruz. Bir vakıf ya da bir kuruluş İzmir’de üniversite kurmak istiyorsa gelir kendi imkanları ile üniversitesini kurar. Sonrasında da gelir devlet kurumlarından bir takım destekler elbette ki talep eder. Ama burada durum ok farklı. Üniversite kurulabilmesi için YÖK’e başvuru yapabilmesi için ön şartlardan biridir yer tahsisi. Hal böyle iken bunu çıkıp ön protokol adı altında söylerseniz İzmirlileri aklıyla dalga geçmiş olursunuz. İzmirlilerin aklıyla dalga geçmesinler. Henüz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi binası yok iken, çatısı akan bir barakada belediye hizmetlerini yapmaya çalışırken siz gelip değeri paha biçilemez bir alanı tarihsel bir binayı, ne olduğu belli olmaya hatta İstanbul’da tutunamayan, finansal açıdan zor durumda olan bir yüksekokulu kurtarmak adına tahsis edersiniz. Biz bunu kabul etmez ve İzmirliler adına ret ederiz. Bununla ilgili İzmirliler adına AK Parti ve MHP grubu ile birlikte yargı yoluna gideceğiz” dedi.

“YANGINDAN MAL MI KAÇIRIYORSUNUZ?”

Önergenin hayata geçmesi için talimat verildiğini öne süren Hızal, “Bunun talimatı nereden geliyor? Bunun talimatının buradan olmadığını biliyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir şeyi yok. Bu kadar tartışmalar oldu. CHP içinde tartışmalar var, İYİ Parti ittifak ortakları hayır oyu veriyor, meclis üyelerinin bir kısmı katılmadı. Yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Demek ki bir yerden talimat geldi. Onun da cevabını Tun. Soyer verir herhalde” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu