Ahmet Doğruyol: Tehdit mi taahhütname mi?

Ahmet Doğruyol: Tehdit mi taahhütname mi?

Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, Sürekli İşçi Kadrosunda Çalışan yaklaşın 200 bin çalışana Sağlık Bakanlığı tarafından imzalatılan taahhütnameye ‘tehdit gibi’ diyerek bir açıklama yaptı.

10 Şubat 2020 - 12:21

Sağlık Bakanlığından Sürekli İşçi Kadrosunda Çalışan Yaklaşık 200 bin çalışana Bakanlık tarafından ‘Tehdit gibi taahhütname’ diyerek açıklama yapan Demokratik Sağlık Sen İzmir İl Başkanı Ahmet Doğruyol, şunları dile getirdi:

“Sağlık Bakanlığında taşeron olarak çalışmakta iken, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23’üncü madde ile sürekli işçi kadrolarına geçirilen yaklaşık 200 bin çalışana Sağlık Bakanlığından iki tutanakla işten atılabilmelerinin önünü açan taahhütname imzalatılıyor.

375 sayılı KHK ile kadroya alınma aşamasında emekliliği gelenlerin emekli edilmesi, terör örgütüne üye olma gerekçesiyle ihraçların olması, başka iş imkanı bulanların ayrılması ve temizlik personeli olup ta görevleri dışında veri kayıt, klinik destek, hatta bazı kurumlarda hastanın tıraşına kadar yaptırılması sahada çalışanın azalmasını maalesef temizlik hizmetlerinin aksamasını beraberinde getirmiştir.

Adaletin olmadığı ortamda ucu açık olan, işi SAVSAKLAMA, Kapsamlı İş tarifi gibi ifadelerle iki tutanakla iş akdinin sonlanması iş kanununa aykırıdır. Bu tür ucu açık olan tanımlamalarda işçilerin görevlerini layıkıyla yapsalar da kendilerini güvende hissetmeleri mümkün değildir.

Bu gün A iktidarı kendi yandaşlarına, yarın B iktidarı kendi yandaşlarına korumaya çalışırsa, çalışanlar arasında adaletin iş huzurunun olmayacağı bu günden görülmektedir.

Siyasi desteği olmayan yada siyaseti kullanmayan personel her türlü işi yaparken, arkası olmayan  personel de maalesef üç kişinin yapacağı işi yapmaktadır.

Sağlık Bakanlığı eğer söz konusu arkadaşlarımızı çalıştırma amaçlı böyle bir girişimde bulunuyorsa, öncelikle siyasetin kurumlardan elini çekmesi gerekmektedir. Özellikle Devlet Hastanelerinde çalışan işçi kadrosundaki arkadaşlarımızın pek çoğunun a partisi il başkanın, bilmem hangi milletvekilinin yakınıyım diye iş yapmayan personeli sorgulamak lazım.

Sağlık Bakanlığının personele imzalatmaya çalıştığı taahhütname, Hak, Hukuk, Adalet, ve liyakatin sıkıntılı olduğu şu ortamda, İş Kanununa, Sendika kanununa aykırı olup, kurumlarda karmaşadan başka bir şey getirmeyecektir düşüncesindeyiz. Uygulamadan bir an önce vazgeçilmesinde yarar vardır.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çiğli Belediye Başkan yardımcısı hayatını kaybetti
Çiğli Belediye Başkan yardımcısı hayatını kaybetti
Vali Köşger,
Vali Köşger, "İzmir'de vaka sayıları stabil"