Ak Parti’den ’taciz’, CHP’den ’esrarkeş’ çıkışı!

Ak Parti'den 'taciz', CHP'den 'esrarkeş' çıkışı!

Gaziemir Belediye Meclisinin bugün gerçekleşen Nisan ayı birinci oturumunda Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi, tartışmaların odağını oluşturdu. Ak Partililerin 'taciz' hatırlatmasına CHP’li meclis üyeleri Ayvatoğlu olayı dolayısıyla 'esrarkeş' cevabıyla karşılık verdi. 

01 Nisan 2021 - 21:58 - Güncelleme: 01 Nisan 2021 - 22:19

Gaziemir Meclisi, divan katiplikleri, meclis başkan vekilleri, encümen ve komisyon seçimleri ile denetim komisyonu çalışmalarına ilişkin bilgilendirmeyi de kapsayan yoğun bir gündemle toplandı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda yönetiminde yapılan toplantının açılışında grup sözcüleri İstanbul Sözleşmesinin feshi üzerine değerlendirmeler yaptı. Açılış konuşmalarında başlayan bu tartışma, meclis bitiminde daha da sertleşti. Ak Partililerin CHP'ye yönelik "Parti içinde yaşanan tacizlere ne tepki gösterdiniz' çıkışına CHP'li meclis üyeleri de 'Sizin partinizde görev yapan bir kişiden yola çıkarak biz de size esrarkeş mi diyelim" cevabıyla karşılık verdiler. 
Toplantının henüz açılışında Başkan Halil Arda ve CHP Grup Başkanvekili Ünal Işık, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesine yönelik eleştirilerini dile getirdiler. Başkan Arda ülkemizde bazen bir günde 8 kadın cinayeti işlenebildiğini belirterek, “İstanbul Sözleşmesinden çekilmemiz maalesef iyi olmadı. ‘Kadınların hiç mi suçu yok’ diyen bir kadın milletvekili var. Kadınlar ölüyor ama siz LGBT diyorsunuz. Üstelik imzalayan sizsiniz, okumadan mı imzaladınız, ben anlamıyorum. Mevcut yasalar kadınları şiddete karşı korumuyor, korusaydı kadınlar öldürülmezdi. Kadınların çığlıklarını yapılacak ilk seçimde duyacağınızı umuyorum” diye konuştu. 

MHP'Lİ SAHİN'DEN AK PARTİYE DESTEK
İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına destek verdiğini açıklayan Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi Selahattin Şahin, "İstanbul Sözleşmesi'nin feshi uygundur. TV programlarından  kadına şiddet sahnelerinin kesilmesi acil bir ihtiyaçtır. İstanbul Sözleşmesi beklenilen karşılayamamıştır. Manevi değerleri, toplumsal düzen ve dengeyi tehdit etmiştir. Sözleşmeyi imzalamak kadar çekilmekte o ülke adına haktır. İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanlığı imzası ile iptal edilmesi uygundur. Kadın haklarını sadece sözleşmeye bağlamak cehalet olduğu kadar bilinçli bir saptırmadır. İstanbul Sözleşmesi'nin bir satırını bile okumayanların, tahrik diline sapması vahimdir" diye konuştu. 

GÖNEN'DEN TACİZ VE LGBT ÇIKIŞI 
Tartışmaya katılan AK Parti Meclis Üyesi Ali Gönen ise LGBT ile ilgili oluşumlara dikkat çekti. İstanbul Sözleşmesinin LGBT'yi teşvik ettiğini öne süren Gönen, "Hükümetimizin kadın hakları ile ilgili aldığı tedbirleri hepimizi biliyoruz. İstanbul Sözleşmesine kadın haklarını korumak için ihtiyaç yok. Ülkeler kendi imzaları ile sözleşmeye girdiğimi gibi yine bundan ayrılabilirler. Kadınların korunması ile ilgili zaten anayasamızda maddeler var. Ancak LGBT'nin yıldızının parlatılması ve normalleştirilmesi bizi üzmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde de Kadın Erkek Eşitliği komisyonu kuruldu ancak sonra ismi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği olarak değiştirildi. Biz bunu da eleştirdik o komisyona üye vermedik. İçişleri Bakanlığının saptamasına göre Türkiye'de 21 tane LGBT derneği var ve bunların 13'ü terör ile bağlantılıdır. Bu oluşumlara yine Bakanlığın tespitlerine göre Avrupa ve Amerika'dan vakıflar üzerinden 13 milyon yardım gelmiştir. Ancak gelen gerçek yardım miktarının 100 milyonu bulduğu tahmin ediliyor" diye konuştu. Gönen, CHP gruplarından gelen sataşmalar üzerine de "CHP’de taciz ve tecavüz olayları gündeme geliyor. İstanbul Sözleşmesi’ni savunacaklarına CHP kendi içine baksın" demesiyle CHP'li üyelerin sert eleştirileri ile karşılaştı. 

BEN DE SİZE 'ESRARKEŞ' Mİ DİYEYİM? 
CHP'li Meclis Üyesi Emin Aksoy, AK Parti merkez büro çalışan Kürşat Ayvatoğlu’nun uyuşturucu kullandığı görüntüleri hatırlatarak, "Kadın kadındır. Yani kadının CHP'lisi, AK Partilisi ve MHP'lisinden ziyade kadına kadın gözü ile bakmak lazım.  CHP burada cumhuriyeti kuran parti ve bunu kadınlar ile birlikte kurdu. Kadına yönelik saldırıyı Genel Başkanı da dahil hiçbir üyesinin izin vermeyeceği bir partidir. CHP'yi taciz ve tecavüzle aynı cümlede anmak kimsenin haddi değildir. Ben size o zaman 'esrarkeş' mi diyeyim?  İttifak ortakları da böyledir desem hakaret olur.  Ben bu yüzden bunu demem. CHP'de kadına sadece kadın gözüyle bakılır. Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu partinin üyesiyiz. Dünyada hiçbir kadına hak verilmezken, kadına seçme ve seçilme hakkını veren Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir partiyiz" diyerek tepkisini ortaya koydu.

KADINLARIN YÜZÜNE BAKARAK NASIL SAVUNUYORSUNUZ?
Bir başka CHP Meclis Üyesi Cemal Çalışkan da tartışmaya dahil olarak, "Akıl alacak gibi değil. İstanbul Sözleşmesinin feshini nasıl savunuyorsunuz anlamıyorum. Gaziemir'de bu kadar kadının yüzüne bakarak nasıl savunuyorsunuz anlamıyorum. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik ve aile içi şiddetin önlenmesidir. Bundan mı rahatsız oluyorsunuz? İstanbul Sözleşmesini siz imzaladınız, meclis tarafından getirilen kararı bir kişinin imzası ile kaldırdınız. Bu aslında aynı zamanda siyasi iradenizin yansımasıdır" dedi.

BAŞKAN ARDA'DAN SEÇİM HATIRLATMASI
Zaman zaman tartışmaya dahil olan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise "Kadınların hiç mi suçu yok diyen bir kadın milletvekili var. Ben Ali Bey’i dinleyince şaşırdım. Kadınlar öldürülüyor, siz LGBT diyorsunuz. İstanbul Sözleşmesi diyorsunuz ancak bunu imzalayan sizsiniz, okumadan mı imzaladınız? Kadınların yükselen çığlığını umuyorum ilk seçimde duyacaksınız" dedi. Başkan Arda, tartışmayı sonlandırırken de "Ben de bu ülkenin savrulduğunu düşünüyorum. Dünya kadar sorunumuz var ancak hiçbirisi candan önemli değil. Çok defa dile getirmemize rağmen gencecik kadınlarımız öldürülüyor. Ancak biz sadece konuşuyoruz ve bir şey yapmıyoruz. Kadınların çığlığı geliyor, görüyorum" dedi.

SAHİN: ZARAR BAŞKAN TARAFINDAN ÖDENMELİ
MHP'li Selahattin Şahin meclis oturumu sonunda ise yine söz alarak bazı iddiaları gündeme getirdi. Gaziemir Belediyesi'ndeki Memurların Sosyal Denge haklarının kesilmesi konusunda Başkan Arda'yı suçlayan Şahin, işçilerden bir tanesinin bu alacağı ile ilgili yargıya gittiğini ve yargının işçi lehine karar verdiğini söyledi. Şahin, "Belediye Başkanımız Meclisten aldığı yetki ile Memurlarımızın bağlı olduğu sendika ile sözleşme imzalamış ve sosyal denge hakkını belirlemiştir. 2020 Şubat ayından itibaren ödemesi gereken sosyal denge tazminatlarını sözleşmedeki imzayı unutarak eksik ödemiştir. Belediye başkanımızın yaptığı yanlış yargıdan dönmüştür. Memurlardan birinin sembolik olarak yaptığı dava sonrası yargı farkın geri ödenmesine karar vermiştir. Bu konuda memur arkadaşlarımız ile anlaşma sağlanamaz ve memur arkadaşlar eksik ödemelerin tamamının ödenmesi ile belediye karşı karşıya kalacaktır. Bunun hukuken de böyle olacaktır. Oluşacak zararın belediye başkanı tarafından ödenmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı. 

CUMHUR İTTİFAKI BUCA'DAKİ ARAZİ TAKASINI YARGIYA TAŞIDI
Öte yandan Şubat meclisinde geçen kararla Gaziemir Belediyesine ait Buca sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 28 dönüm arazi, Büyükşehir Belediyesi ile takas edilmişti. Bu kararda Gaziemir'in zarara uğradığını belirten MHP'li Şahin, kararın iptali için Cumhur İttifakı olarak yargıya gittiklerini açıkladı. 


ARDA: SANAT MERKEZİ DENİNCE TÜYLERİNİZ DİKEN DİKEN OLUYOR?
Şahin'in ardından bir kez daha söz alan Başkan Arda,  "Sosyal denge sözleşmemesi ile ilgili çok konuştuk. Davalar dedik, limitleri yükseltin dedik hiçbir adım atmadınız. Hiçbir AK Partili belediyelerde bunlar limitin üzerinde ödenmiyor. İmza reddediliyor deniliyor sözleşmeye uymuyor deniliyor ancak siz de İstanbul Sözleşmesine uymadınız. Mahkemeye müracaat etmişsiniz, bizim ilçeyi zarar uğrattığımız yok. Karşılığında alacağımız birçok yatırım var. Nedense sizin sanat merkezi denince tüyleriniz diken diken oluyor. Daha önce de dedik bizler hazine alanlarının imara açılmasını bilmeyiz. Yaptığımız iş ortaya  çıktığında göreceksiniz ki Gaziemirliler buradan oldukça mutlu olacaklar. Büyükşehir'e teşekkür ediyoruz bu işler için. Gaziemir’i AK Parti yönetirken hiç biri bunların peşine düştü mü? Sizin için önemliyse geçmiş yıllarda neden peşine düşmediniz? CHP'li bir belediye dava açıp burayı Gaziemir'e kazandırdı. Keşke sizler dava açıp kazansaydınız" şeklinde konuştu. 

ENCÜMEN VE KOMİSYON SEÇİMLERİ

Divan katipliği, encümen, meclis başkanvekilliği ve ihtisas komisyonları için de seçimler yapıldı. 2024 yılına kadar görev yapacak Divan Katiplerinin belirlendiği seçimde, katiplik için CHP adına Meclis Üyesi Ünal Işık; Nevin Mutlu, Leman Emin'i önerirken yedek üye olarak ise Tuğba Vural'ı önerdi. AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca ise Divan Katipliği için Tuğba Vural'ı önerirken, yedek üye olarak ise Hülya Cici'yi önerdi. Meclis salonunda gerçekleştirilen gizli oylama ile seçim tamamlanırken, Divan Katipliği görevine Nevin Mutlu 22, Leman Emin 22, Tuğba Vura 13 oy aldı. Yedek üyelerde ise Cemal Çalışkan 22, Murat Serin 22, Hülya Cici ise 13 oy aldı.

YENİ BAŞKANVEKİLLERİ KIRMAZ VE SARIGÜL
Mecliste Divan Başkan Vekillerinin seçimi gerçekleştirildi. CHP Meclis Üyesi Ünal Işık, Birinci Başkan Vekilliği için Necati Kırmaz'ı önerirken, İkinci Başkan Vekilliği için ise Ali Ekber Sarıgül'ü önerdi. Ünal'ın önerileri sonrası ise Mecliste gerçekleştirilen oylama sonrası 24 oy alan Necati Kırmaz Birinci Başkan Vekili olurken, 24 oy alan Ali Ekber Sarıgül ise İkinci Başkan Vekili oldu. Kullanılan 2 oy ise boş çıktı.

ENCÜMEN ÜYELERİ BELİRLENDİ
Mecliste ayrıca Encümen Üyelerinin seçimi de gerçekleştirildi. 1 yıllığına belirlenecek olan Encümen Üyeleri için Cumhuriyet Halk Partisi, Murat Serin, Tahir Türkbay, Nevin Mutlu aday gösterdi. AK Parti grubu ise aday çıkarmadı. Oylamada Murat Serin 25 oy alırken diğer iki üye ise 24 oy aldı.

         
İŞTE KOMİSYONLARA SEÇİLEN İSİMLER

Plan ve Bütçe
CHP'den İlhan Özköse, Bengü Sayköse, Cemal Çalışkan, Tahir Türkbay, AK Parti'den Oğuz Seyran

Bayındırlı İmar
CHP'den Nevin Mutlu, Emin Aksoy, Murat Serin, Ünal Işık, AK Parti'den Uğur İnan Atmaca

Hukuk Komisyonu
CHP'den Leman Emin, Cemal Çalışkan, Emin Aksyon, Bengü Sayköse, AK Parti'den Ali Gönen

Sağlık Komisyonu
CHP'den Ünal Işık, Emin Aksoy, Bengü Sayköse, İlhan Özköse, AK Parti'den Enver İşinibilir

Çevre Komisyonu
CHP'den Emin Aksoy, Leman Emin, Cemal Çalışkan, Tahir Türkbay, AK Parti'den Ejder Öztop

Kültür Komisyonu
CHP'den İlhan ÖZKÖSE, Murat Serin, Emin Aksoy, Leman EMin, AK Parti'den Enver İşinibilir

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu
CHP'den CHP'den Bengü Sayköse, Leman Emin, Nevin Mutlu, murat Serin, AK Parti'den Tuğba Vural

Esnaf ve Pazaryerleri Komisyonu
CHP'den Cemal Çalışkan, Murat Serin, Ünal Işık, Nevin Mutlu, AK Parti'den Aydın Kemahlı

Kurs Eğitim ve Engelliler Komisyonu
CHP'den Ünal Işık, Tahir Türkbay, Bengü Sayköse, Leman Emin, AK Parti'den Tuğba Vural

Spor Komisyonu
CHP'den İlhan ÖZKÖSE, Tahir Türkbay, Cemal ÇALIŞKAN, mURAT sERİN, AK Parti'den Oğuz Seyran

Kent Konseyi Komisyonu
CHP'den Cemal Çalışkan, Emin Aksoy, Nevin Mutlu, Bengü Sayköse, MHP'den Selahattin şahin

Kentsel Dönüşüm Komisyonu
CHP'den Nevin Mutlu, Ünal Işık, Leman Emin, Tahir Türkbay, AK Parti'den Uğur İnan Atmaca

Deprem ve Afetler Komisyonu
CHP'den Bengü Sayköse, Cemal Çalışkan, Emin Aksoy, Nevin Mutlu, AK Parti'den Nuray Öztürk

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma