Ak Partili Hızal: Bütün meclise saygısızlık yapıldı

Ak Partili Hızal: Bütün meclise saygısızlık yapıldı

İzmir Büyükşehir Meclisinde Başkan Tunç Soyer'in gündem dışı konuşmaları her grup için 3'er kişi ile sınırlamak istemesine AK Parti Grubundan sert tepki geldi. Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, “Bugün yaptığı saygısızlıktır. Kendi meclis üyelerine de saygısızlıktır. Hiç bir meclis üyesi burada boş konuşmuyor” dedi.

12 Ekim 2020 - 21:02

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim ayı olağan meclis toplantısında yaşanan tartışmaların ardından AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) oluşan Cumhur İttifakı Grubu ortak basın açıklaması yaptı. Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i hedef alarak, "Biz bu mecliste Cumhur İttifakı Grubu olarak hep İzmir’i konuşup tartıştık. Ne kadar doğru muhalefet yaptığımıza örnek vermek istiyorum. Sayın Başkanımızın kardeşinin genel müdür olduğu bir İZTAV vakfına ciddi bir meblağ aktarılması söz konusu oldu. Biz buna itiraz ettik. Uzun süre önce çok iyi niyetli alınmış İstanbul’daki İzmirli öğrencilerin yurt satışını engellemek için itiraz ettik. Hatta oraya giden arkadaşımız Gazi Mustafa Atatürk’ün büstünün çok kötü olduğunu çektiği fotoğraflarla gösterdi. Ama Tunç Soyer bu eleştirileri kendi kişisel eleştirileri olarak gördü. Biz bu eleştirileri yapmaya devam edeceğiz. Tunç Soyer 10 yıl Seferihisar’da başkanlık yaptığını açıkladı. Zannediyorum ki buradaki toplantılara çok fazla katılmadığı için teamüllerin çok farkında değil.

KİMSE ŞOV YAPMIYOR

Hiçbir meclis üyesi arkadaşımız toplantılarda şov amaçlı konuşmuyor. Tunç Soyer şov amaçlı konuşuyorsa onu bilemiyorum. Biz İzmir’in sadece bize oy verenlerin değil, Tunç Soyer’e oy veren 90 dakikayı kaldırdığı için, koku sorunu çözmediğini, Kültürpak’ta üretici pazarı açtığı için Kadifekale’de anlamsız bir pazar açıp kamu kaynaklarını anlamsız bir şekilde kullandığı için İzmirliler adına eleştiriyoruz. Sözde demokrasiyle, sözde demokratlıkla bu meclis yönetilemez. Tunç Soyer, Seferihisar’da herhalde Kanarya Severler Derneği Başkanlığı yapmadı. Belediye başkanlığı yaptı. Göreve geldiğinde 20 milyon olan borcu görevi bıraktığında 130 milyona çıkardı. Elbette ki bunu eleştireceğiz. Çünkü İzmir Büyükşehir’de de aynısını yapmasından endişeleniyoruz.

Bize mecliste söz hakkı verilmemesi halinde sesimizi basın aracığıyla tüm Türkiye’ye duyuracağız. Tunç Soyer ülkenin tarım politikalarını eleştirirken saygısızlık olmuyor, biz Tunç Soyer’i eleştirince kişisel haklarına saygısızlık yapmış oluyoruz. Geçtiğimiz süreçte meclisi terk etmemiz Tunç Soyer’in tarzına karşı bir tavırdı. Bugün yaptığı saygısızlıktır. Kendi meclis üyelerine de saygısızlıktır. Siyasi bir etiğe sığmayan bir davranış yaptı. Biz bu konuda bir uzlaşıya varmak için grup başkan vekilleriyle bir görüşme yaptık. Ancak bu görüşmeler henüz neticelenmeden böyle bir siyasi manevra yaptı" diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’e yine çamur yağdı
İzmir’e yine çamur yağdı
Çiğli Belediye Başkan yardımcısı hayatını kaybetti
Çiğli Belediye Başkan yardımcısı hayatını kaybetti