Ak Partili Polat: Bu nasıl borç ödeme?

Ak Partili Polat: Bu nasıl borç ödeme?

Ak Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın ‘borç ödedik’ söylemlerine karşın, belediyenin borçlarının yüzde 21 arttığını söyledi. Polat, “Harcamalarda tasarruf yok, sadece hizmette tasarruf var. Belediye hizmet üretmiyor” dedi.

10 Temmuz 2020 - 14:13 - Güncelleme: 10 Temmuz 2020 - 15:16

Ak Parti İzmir Büyükşehir Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Ak Parti il Kadın Kolları Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dilek Yıldız Büyükdağ, Ak Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, Bayraklı Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş ile meclis üyeleri düzenledikleri basın toplantısında Bayraklı Belediyesi’nin son bir yıllık faaliyet raporunu değerlendirdiler.

Bayraklı Belediyesi’nin 15 aylık çalışma değerlendirmesini yapmak üzere basının karşısına çıktıklarını belirten İlçe Başkanı Halil Polat, “Son 3 ayı pandemi ile geçilen dönem olarak sayarsak, aslında bir yıllık bir dönem değerlendirmesi olacak. Halkımızın, ilçemizde bizlere vermiş olduğu muhalefet gereği, Sayın Belediye Başkanı’nın yaptıkları ve yapmadıklarını an be an takip ediyoruz. Öncelikle şuradan başlamak istiyorum. 31 Mart seçimlerinde göreve gelen Sayın Başkan, seçim döneminde neler vaat etti, neler bu zamana kadar vücut buldu, bunları değerlendireceğiz” dedi.

Başkan Sandal’ın seçim vaatlerini hatırlatan Başkan Halil Polat, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“-Her mahalleye taziye evi yapacağız demiş

-24 mahalleye 24 masal evinden bahsetmiş ki bunu 2 yıl içinde tamamlayacağı sözünü vermiş bu 2 yılın bir buçuk yılı bitti dikkatinizi çekerim.

-Her mahalleye çocuk parkı yapacağız demiş

-Kültür Merkezleri demiş

-Smyrna çevre düzeni ve müze projesinden bahsetmiş

-Muhtarlık binalarının yenilenecek demiş

-Doğançay çocuk ve gençlik köyü olacak demiş

-Demiş de demiş

Ve vizyon projesi olarak da Bayraklı’yı Dünya Çocuk ve Gençlik Kenti yapacağından bahsetmiş

HAYATA GEÇEN PROJE YOK!

Elbette bizlerde biliyoruz ki, tüm bunların bir yıl içerisinde yapmasını beklemiyoruz. Ancak geçen 1,5 yıllık süre içerisinde yapılanlar bizlere gelecek açısından ciddi veriler ortaya koyuyor. Üzülerek söylüyorum ki, verilen sözlerden hayata geçmiş, somut olarak gösterebileceğimiz bir durum söz konusu değil. Ve biz, 1.5 yıllık süreçten görüyoruz ki, gelecek 3.5 yıl içinde bir umut göremiyoruz. Sayın Başkan’ın icraatlerini değerlendirme yapmak isterdik ama değerlendirecek bir icraat yapmadığı için bu konuda söze bile gerek yok. Sayın Başkan, koltuğa oturur oturmaz boy boy reklamını yaptığı, her platformda dile getirdiği tasarruf ve borç ödeme konularına gelelim…

“MAKAM ARACI YOK DEDİ ESKİYİ VERDİ DAHA LÜKSÜNÜ ALDI”

Göreve gelen Sayın Başkan ilk olarak diyor ki, Bayraklı Belediyesi’nde müthiş israf var... Bayraklı Belediyesi’nin ciddi borç yükü altında olduğunu söylüyor. Başkan Sandal, makam arabasını iade ediyor daha uygun bir araca bindiğini, müdürlerin altındaki araçları kaldırdığını, sırf makam araçlarından 1 milyon lira ve diğer birimlerle birlikte aylık 60 bin lira yakıtta tasarruf yaptıklarını söylüyor ve bunu haber yaptırıyor.

Peki daha sonra ne mi oluyor… Başkan Sandal, 5 ay sonra daha lüks bir araç alıyor kendine ve onu kullanmaya başlıyor… Göreve gelir gelmez basına mütevazi araçla poz verdikten sonra rahat rahat lüks aracını kullanmaya başlıyor…

BÖYLE TASARRUF MU OLUR?

Sayın Başkan, yakıtta tasarruf sağladıkların iddia ederken bir bakıyoruz; 2018 yılında yakıt masrafı 2 milyon 170 bin lira iken; 2019 yılında bu rakam 3 milyon 369 bin liraya yükselmiş. Yani 1 milyon 198 bin lira fazla harcanmış. Başkanın hesabına göre 850 bin lira civarında tasarruf yapılması gerekiyordu… Ne oldu da milyonu aşan bir artış oldu… Gerçekçi olalım dün de burada israf vardı, bugün de israf var. Maalesef yarın da israf olacak. Tasarruf söylemleri ise sadece gazete manşetlerinde kaldı, eyleme geçen hiçbir tasarrufu görmedik… Şunu da belirtmeden geçmeyelim. Sayın Başkan tasarruf yapmadı diyemeyiz, haksızlık olur. Nerede yaptı bu tasarrufu? Halka hizmet konusunda bol bol tasarruf yaptı. Nasıl yaptı peki?

HİZMETTE TASARRUFA GİTTİLER

2018 yılı sermaye giderleri 17 milyon 807 bin lira iken; 2019 yılı sermaye giderleri 7 milyon 247 bin liraya gerilemiş. Burada 10 milyondan fazla tasarruf yapmışlar. Yani hizmet üretememişler, yatırım yapamamışlar. Çok net bir şekilde bunu görebiliyoruz.  Sayın Başkan, sık sık ciddi borç ödemelerinden bahsediyor; bazen 30 milyon, bazen 40 milyon, bazen de 50 milyon borç ödemesi yaptıklarını söylüyor. Kendi hesaplarına göre borçların 4’te birinin ödenmiş olması gerekiyor. Ama baktığımızda 2018 yılı faiz gideri 9 milyon lira iken; 2019 yılında bu faiz gideri neredeyse 2 katı artış göstererek 16 milyon liraya yükselmiş. Gerçekten çok ilginç; hem bir taraftan borç ödemesi yapılacak hem de diğer yandan faizi giderleri artacak. Bunun açıklamasını çok merak ediyoruz.

SADECE RUTİN İŞLER DÖNÜYOR

Genel itibari ile faaliyetlerine baktığımızda ise günlük rutin işlemler bakım onarım, işleri ve bol miktarda da tören resimleri ile karşılaşıyoruz.

Burada tek tek belirtmeyeceğim ama genel olarak bahsetmem gerekirse; Sayın Başkanın yapması için planladığı; spor tesisi, sosyal tesis, otopark, pazaryeri, okul onarım, gıda yardımı, yakacak yardımı, giyecek yardımı, nakdi yardım, kurs, evde bakım hizmetleri gibi sosyal yardımlarda, hiç bir hedefine ulaşamıyor,  hatta çoğunda sıfır çekiyor.

MECLİS ÜYELERİ TURİST DEĞİL!

Sayın Başkan, Meclis üyelerine ise turist gibi görüyor. Meclis Üyelerinin, Bayraklı halkı tarafından seçildiğini unutmamalı. Ayrıca Başkan Sandal’a tavsiyemiz, Belediye birimlerinde dolaşırken, belediye çalışanlarına bir günaydını, bir merhabayı çok görmesin. Her biri özellikle pandemi döneminde, canhıraş bir şekilde Bayraklı’ya hizmet etti. Bir gülümsemeyi, çalışan emekçi kardeşlerimizden esirgemesin. Kendi personeline bu şekilde yaklaşım sergileyen bir Belediye Başkanı’nın vatandaşa nasıl yaklaşacağını sizin takdirinize bırakıyorum.

MAKAM ARACI BAĞIŞSA, HANGİ AMAÇLA BAĞIŞLANDI?

Belediyeye bir takım bağışların alındığı söylenmekte, hatta kullandığı makam aracının belediyeye bağışlandığı yönünde iddialar var. Bu konuda bağışçıların hangi niyet ve amaçla bağışta bulunduklarını Bayraklı halkına açıklamaları gerektiğini düşünüyoruz. Biz artık Sayın Başkanın vaatlerini yerine getirmesini bile geçtik geçmiş dönemde yapılan işlerin muhafaza edilmesini istiyoruz. Parklar tahrip oluyor, onların düzenlenmesi, eski haline getirilmesi bile artık zor hale geldi. Yağmur sonrası yollar delik deşik oluyor, kaldırımlar sökülüyor; onların bakım ve onarımı dahi yapılmıyor. Vatandaşın belediyeden beklediği temel ihtiyaçlar, yerine getirilmiyor.

İSRAF DAHA DA ARTTI

Sayın Belediye Başkanı’nın seçim döneminde verdiği vaatleri yerine getirmek için harekete geçmediğini, göreve başladığı günlerde yaptığı PR çalışmaları kapsamında tasarruf tedbirlerini yerine getirmediğini, tam aksine israfın geçen döneme göre daha da arttığını görebiliyoruz. Bayraklı’nın temel sorunlarının giderilmesi için bir kazma bile vurulmazken, konserleri eksiksiz yerine getirmeleri, hizmet üretmek yerine hizmet de tasarruf ettiklerini söyleyebiliriz. Gelinen nokta itibari ile Belediye Başkanı Serdal Sandal’ın karnesi sınıfta kaldı. Biz Cumhur İttifakı olarak, Bayraklı halkının bize verdiği oylara sahip çıkarak, Bayraklı için, hemşerilerimiz için çalışmaya, yapıcı muhalefet görevini sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanının verdiği sözlerinin takipçisi olmaya, yapmadığı işleri dile getirmeye devam edeceğiz.”

BELEDİYENİN NET BORCU YÜZDE 21 ARTTI

Ak Parti Bayraklı Meclisi Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş da belediyenin borçlarına yönelik sert eleştiriler yöneltti.

2018 ile 2019 yıllarını kıyasladıklarında, belediyenin geçen yıl nisan ayında bilboardlara ‘40 milyon borç ödedik’ şeklinde reklamlar çıktığını da dikkate alırsanız, Sayın Sandal belediyeyi devralırken biz belediyenin 190 milyon borcu olduğunu tespit etmiştik. Ancak Belediyenin mali işler birimi meclisteki bu tespitimizi yalanlayarak, ‘164 milyon borcumuz var’ dedi. Oysa geçen günkü mecliste ise ‘biz belediyeyi 202 milyon borçla devraldık’ diyerek kendileri itiraf ettiler. Defalarca biz borçlu belediye devraldık diye yaygara kopardılar… Önceki belediye başkanı başka bir partiden miydi? 2019 yılına baktığımızda ise belediyenin 155 milyonla kısa vadeli borçları yüzde 58 artmış. Toplamda ise 238 milyon net borcu var. Yani belediyenin borçları yüzde 21 net olarak artmış. Ayrıca Başkanın seçimlerde 20’nin üzerinde proje vaadi vardı. Biz yapılmış bir tane dahi göremiyoruz. Peki proje yapılmadan bu borç nasıl bu kadar arttı? Pandemi bahanesine sığınıyorlar ama bu hesaplar 2018-2019 mart ayları arasını kapsıyor, pandemi dönemi bunun içinde yok” diye konuştu.  

NAZ KAFE’DE KAMU ZARARI İDDİASI

Aktaş, Bayraklı Belediyesinin kafe ve tesisleri zarar ettikleri gerekçesi başka kurumlara devrettiğini de hatırlatarak, “Önceki Başkan döneminde belediyenin kafe ve sosyal tesislerine 21 milyon lira aktarıldı. Halen bu tesislerin 19 milyon lira borcu var. Biz hesapladığımızda belediyenin yaklaşık 50-60 milyon lirası bu tesislerde kayıp. Naz Kafe Baro’ya devredildi. Bu süreci yargıya taşıdık, sonuçlandığında paylaşacağız. Çünkü devredildikten sonra buraya restoran ruhsatı ve içki ruhsatı verildi. Bir kafenin ederi ne kadar, restoran ve içki ruhsatı almış bir kafenin ederi ne kadar? Böyle bir sözleşme yapıldıysa meclisteki komisyonlara gelmesi gerekmiyor muydu?” diye sordu.

KADIN BASKETBOL TAKIMI SATILDI

Bayraklı Belediyesinin Süperlig kapısından dönen çok Başarılı bir Kadın Basketbol takımının bulunduğunu da hatırlatan Aktaş, “Coşku ile takip edilen bir takımdı, şu anda ne durumda? Kadın Basketbol takımı Karşıyaka’daki bir derneğe 400 bin liraya satıldı. Sebep takımın karşılanamayan giderleri. Nerede spora, sporcuya destek” diye konuştu.

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen Belediyesi Meclis Üyeleri yeni başkanı seçiyor
Menemen Belediyesi Meclis Üyeleri yeni başkanı seçiyor
Ak Parti Menemen adayını açıkladı
Ak Parti Menemen adayını açıkladı