AK Partili Sürekli’den ’Harmandalı’ çağrısı: Bölge pimi...

AK Partili Sürekli'den 'Harmandalı' çağrısı: Bölge pimi çekilmiş bomba gibi

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli toprak kaymalarının yaşandığı Harmandalı Katı Atık Depolama alanına ilişkin olarak Cumhuriyet Mahallesinde basın açıklaması yaptı. Katı atık depolama tesisinin ivedilikle kapanması gerektiğini savunan Sürekli, “Bulunduğumuz bölge pimi çekilmiş bomba gibi” diyerek, “1992 yılında Ümraniye’deki Ekim Başı Çöplüğünde meydana gelen faciayı unutmayalım. Orada 27 vatandaşımızın kaybettik, 12 kişi kayboldu. Harmandalı bir Ümraniye olmasın” ifadelerini kullandı.

08 Kasım 2021 - 12:40 - Güncelleme: 08 Kasım 2021 - 12:59

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Çiğli Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşanan toprak kaymaları ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Mahallesi’nde gerçekleşen basın açıklamasına Sürekli’nin yansıra; İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, AK Parti İzmir Yerel Yönetimlerden sorumlu İl Başkan yardımcısı İsmail Çiftcioğlu, Tanıtım ve Medya'dan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Dilaver Kişili, Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karatekin, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çiğli Belediyesi Meclis üyesi Hüsnü Boztepe katıldı.


SÜREKLİ: 30 YILDIR BURADA 45-50 MİLYON METRE KÜP ÇÖP OLUŞTU

Harmandalı’da kayan bölgeden seslenen Başkan Sürekli, “İzmir’in kanayan yarası, yıllardır Çiğlillerin feryatların yükseldiği çöpten kent istemiyoruz diye ifade ettikleri, Harmandalı bölgesindeyiz. Hakikaten çok büyük sorunlar yaşanıyor ama son 7-8 yıldır yaşanan sorunlar can ve mal tehlikesinin gündeme gelmesini onun önemini artmasına neden oldu. 30 yıl geriye gidelim; yine CHP’li bir belediyenin olduğu 1992 yılında Harmandalı mevkii vahşi depolama alanının yapıldığı bir çöp alanı ilan edildi. O tarihten itibaren 30 yıldır burada çöp depolama işlemi yapılıyor. İzmir’in bütün çöpleri, evsel atıklar, hastane tıbbi atıkları, onun dışına çamur kurutmadan çıkan atıklar, hayvan ölüleri 30 yıldır buraya geliyor. Ancak tıbbi atıklar içle ilgili bir parantez açıyorum. Son yıllarda kanun gereği Manisa’ya aktarılmak durumunda kaldı. 30 yıldır burada artık 45-50 milyon metre küp çöp oluştu. Bunu ben söylemiyorum, 2020 yılındaki Çevre Odası’nın raporunda var. Artık çöp dağları 40-50 metreyi buldu. Bu sorunun, Çiğlililerin feryat ettiği çöpten kent istemiyoruz dedikleri çözümü için neler yapıldı? Hiçbir şey yapılmadı. Sadece ilaçlarla pansuman tedbirleriyle geçici çözüm üretmeye çalıştılar” şeklinde konuştu.

“ZEHİRLİ ATIK SULAR KAYALARI BİLE ERİTİYOR”

Gelinin durumun vahim olduğunu öne süren Sürekli, “Artık ağır bir ameliyat gerekiyor. Hava değişimi gerekiyor. Neler oluyor? Bulunduğumuz bölgede oluşan yarıkları görüyorsunuz. Bizim bulunduğum bölge aşağıya doğru bir asfalt, yol, bulvar var iken şu an geldiği durum kullanılamaz halde. Neden oluyor bunlar? Bunlar çöp etsisinden sıza zehirli atık suların meydana getirdiği kaynaklar neticesinde oluyor. Özellikle 2013 yılından itibaren eğim kaymaları da başladı. Bunun sebebi de bu çöplükten sızan zehirli bir atık sular. Bunlar öyle ki ve o kadar zarar veriyor ki kayaları bile eritiyor. Bu sebeplerden dolayı güneye yatıya doğru kaymalar meydana geliyor, her şey belli. İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor? Çiğli Belediyesi ne yapıyor? Yetkinin tamamının Büyükşehir’de olmasına nazaran Çiğli Belediyesi’nin de sorumlu ve sosyal belediyecilik anlayışı gereği buraya sahip çıkması lazım. Onlar sahip çıkmadığı gibi Büyükşehir Belediyesi de gereğini yapmıyor” dedi.


“HASTALIK ORTADA, ÇÖZÜM YOK”

Harmandalı’da yapılan katı atık depolama tesisinin sorunların çözümüne katkı sağlamadığını ifade eden Sürekli, “‘Harmandalı yeniden doğuyor’ sloganı ile yola çıkıp bir biyogaz tesisi yaptılar. Bu tesis buradan çıkan metan gazının elektriğe dönüştürülmesi amacıyla yapılmış bir tesistir. Sorunun çözümüne yönelik hiçbir katkısı olmamıştır. Bu da ortadadır. Hastalık ortada, çözüm yok. Yine 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çıkardığı genelgeler çerçevesinde bu vahşi depolama alanında sözde katı atık depolamasına geçildi. Ama sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliklerine uymak amacıyla geçildiği gözlemlenmektedir. Yoksa aynı vahşi depolama devam etmektedir. Onun dışında özellikle son yıllarda 2013’teki eğim hareketlerinden ve 30 Ekim 2020’de yaşanan depremden, iklim değişikliğinden ve yoğun yağışlardan dolayı burada kaymalar artmaktadır. Can ve mal güvenliği tehlikesi hasıl olmuştur. Buna bir şey yapılıyor mu? Yapılmıyor” diye konuştu.

“ÇÖP ÜSTÜNE ÇÖP KOYUYOR AMA TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMUYOR”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan arıtma tesislerinin Körfez’i kirlettiğini ifade eden Sürekli, “Büyük bir çevre katliamına sebep oluyor. Yine buradaki çöp tesis ile toprak kirletiliyor, su kirletiliyor ve can mal güvenliği tehlikeye düşürülüyor. Ne yapılması lazım? Şu an da günde buraya 4,500-5,000 bin ton getirilmeye devam ediliyor. Bu tehlikeli yerde katı atık depolama tesisine. Buna rağmen çöp getirilmeye devam ediliyor. Derhal bu alana çöp getirilmesi, dökülmesi durdurulmalıdır. Büyükşehir laf üstüne laf koyuyor; çöp üstüne çöp koyuyor ama taş üstüne taş koymuyor. Gözle görülebilir bir icraatları yok. Bir şeyler yapmak adına yapıyormuş gibi gösteriyorlar. Burada istinak duvarları örüyorlar, kazık çakıyorlar ama kendi yaptıkları raporda bu kazık çakmalarında tehlikeli olduğu, buradaki sorunu arttırdığı söyleniyor.  Buna rağmen bir duyarsızlık var, devam ediyor. Artı burada yapılması gereken en önemli husus, derhal çöp dökülmesi durdurulmalıdır. Buradaki zehirli atık suların kontrol altına alınması için çöp yığınlarının 500 metre yatayından itibaren 40 metrelik drenaj boruları yapılmalı bu atıklar bu drenaj boruları ile oluşturulacak bir havuza akıtılmalı. Havuzda toplanmalı. Burada oluşan sorunlar bir 20 yılda da düzelmez. Ekolojik denge bozuldu, sera ve metan gazları kontrol altına alınamıyor. Ama bu dediğim iki hususun ivedilikle yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

“HARMANDALI BİR ÜMRANİYE OLMASIN”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in söylediği birkaç sözü hatırlatan Sürekli, “Soyer, “Ben pelikanlarında başkanıyım, İzmir’i dünya başkenti yapacağız, ilk görevim arka sıradakileri sorunlarını gidermek olacak” dedi. Ama geldiğimi noktada Çiğli’deki feryatları duymuyor. Arka sıradakiler imha olacak. Bunu görmüyor. Hiçbir şey yapılmıyor. Buradaki arkadaşlarımızın ifadesine göre buraya gelip buradaki vatandaşlarımızın dertleri ve sorunları dinlenmiyor. Çözüm arayışına girilmiyor. Burası artık büyük bir tehlike arz ediyor. Bunun yansıra sorunların kaynağının daha da derinlemesine tespiti açısından derhal jeofizik etütlerinde yapılıp bitirilmesi lazım. Bulunduğumuz bölge pimi çekilmiş bomba gibi. Hafızamızı bir tazeleyelim; yine CHP’li bir belediyenin idaresindeki 1992 yılındaki Ümraniye’deki Ekim başı çöplüğündeki meydana gelen faciayı unutmayalım. Orada 27 vatandaşımızın kaybettik, 12 kişi kayboldu. Harmandalı bir Ümraniye olmasın. Biz bugün buraya farkındalık oluşturmak için geldik. Yetkilileri göreve davet etmek için geldik. İktidara düşen kısımlarında biz takipçisiyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşüyoruz. Yetki ve sorumluluk İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde. Bu sorunun çözülmesi için gerekenler yapılmalıdır. İzmirliler ne aşıyorsa dile getiriyoruz. Bizi izlemeye devam edin. İzmirlilerin sesi olmaya devam edeceğiz. Yetki ve sorumluluğumuz çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa yapacağız” dedi.

“ÇİĞLİ BELEDİYESİ’NE TEESSÜF EDERİM”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'a 'koku' sorunu üzerinden teşekkür ederken Utku Gümrükçü'ye sitemde bulunan Sürekli, "Burada ilçe belediyelerimiz var. Körfez gezimizin ardından bir iki açıklamamız oldu. Karşıyaka Belediyesi kokunun arıtma tesisinden ve derelerden olduğunu kabul etti, tabii İBB kendi belediyesinden olduğu için Gediz'den de olabileceğini söyledi, bunlara katılmak mümkün değil ancak en azından kokunun kaynağını teyit etti. Ancak Çiğli Belediyesi teessüf ederim. Harmandalı ile ilgili buradaki vatandaşın sesi olmuyor Aynı partiden olabilirsiniz ancak vatandaşın sorunlarını dile getirip konun takipçisi olmanız gerekiyor."


“TOPU TACA ATIYOR”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nün, alanda ilgili 'bilimsel veri olmadığı için bir çalışma yapılamıyor' sözleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni işaret eden Sürekli, "Bende yok. Nerde var? Utku Gümrükçü İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gitsin, 2021 Temmuz ayı raporunu alsın orada net bu hususlar belirtiliyor. Belki raporlar Çiğli Belediyesi'ne gönderilmemiştir ancak oradan bilgi edinebilir. Aynı siyasi partiden olmasına dolayı topu taca atıyor" diye konuştu

“DAVET GELİRSE GÖRÜŞÜRÜZ”

30 Ekim 2020 depremi sonrasında AK Parti ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan fiziki görüşmelerin Harmandalı içinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin sorulmasını üzere Sürekli, "Biz her zaman bir araya geliriz. Diyaloga açığız. Meclis üyelerimiz burada, grup başkanvekilimiz burada, zaten onlar konuyu her zaman dile getiriyorlar. Davet gelirse görüşürüz. Buradan net bir şekilde ifade ediyorum. Burada can ve mal güvenliği tehlikededir. Harmandalı pimi çekilmiş bomba gibi. Ümraniye'yi unutmayalım" dedi.

“İLK ÖNCE İLÇE BAŞKANI SONRA DA SOYER BURAYA GELMELİ”

Bir basın mensubu tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in geçmişte gerçekleştirdiği saha çalışmalarını hatırlatarak buraya neden gelmediğini sorması üzerine 'diyalog' vurgusunu yağan Sürekli, "İBB Başkanımız alakası olmadığı halde körfezin kirlenme nedenini Gediz de arayıp oraya gidiyor. Bunun haricinde gittiği davranışlar duyarlı bir davranıştır gidebilir. Ancak körfezde bizi yaptığımız gezinin aynısı yapması lazım. Yoksa Güzelbahçe'den denize gidip sorunlar çözülüyor algını oluşturmak yanlış. Buraya gelip sorunu yerinde görmeli. Diyalogdan kaçmaması lazım. Biz her yerde varız, aynı hassasiyeti Büyükşehir'den de bekliyoruz. Uzundere'deki mağduriyeti dile getirdik oradan anlaşılıyor ki 45 gün sonra randevu veriliyor. Gidilip orada vatandaşa ile görüşülecek. Burada da ilk önce ilçe başkanı gelecek sonra büyükşehir başkanı gelecek. Hükümetten talebiniz varsa da bunu söyleyeceksiniz. Yeter ki samimi olun" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı