Aksoy, Oda Başkanlarını yanına aldı: Menemen’in 50 yıllık...

Aksoy, Oda Başkanlarını yanına aldı: Menemen'in 50 yıllık sorununu çözdü

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy; Şoförler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, Minibüsçüler Odası Başkanı Lütfi Çenber ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet Demirel ile ortak basın toplantısı düzenleyerek, ilçenin yaklaşık 50 yıllık iç ulaşım sorununu çözdü. Başkan Aksoy, “50 yıldır kangren olmuş bir sorunu çözdük, artık İzmir’deki ‘Menemen’ algısı tamamen değişecek’ dedi.

24 Ocak 2020 - 15:32 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 18:02

Mevlüt DAĞDEVİREN - Kentin 1950’li yıllarında başlayan ulaşım sorunu dönem dönem minibüs ve otobüs hatlarındaki çekişme, kavga ve tartışmalarla İzmir’in gündemine geliyordu. Göreve gelir gelmez bu soruna el atan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, minibüs ve otobüs hatlarını işleten odaların başkanlarını yanına alarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, UKOME ve ESHOT ile seri toplantılar yaptı ve nihayet ilçenin ulaşım sorununu çözecek adımları attı.

Menemen Belediye Meclis Toplantı salonunda Şoförler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, Minibüsçüler Odası Başkanı Lütfi Çenber ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mehmet Demirel ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, varılan çözümü basın ile paylaşan Başkan Aksoy, Menemen’de tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bugün Menemen açısından tarihi bir gün, oda başkanlarımızla birlikte, kadim bir sorun haline gelmiş olan ulaşım sorununu el birliği ile çözdük. Bizler Menemen Belediye Başkanı seçilmeden önce çok ciddi anlamda Menemen’de ulaşımla ilgili sıkıntının varlığını biliyorduk.  200 bin nüfusa yaklaşan Menemen’de sanki 20 bin nüfuslu bir kasabaymış gibi bir ulaşım ağı mevcuttu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, UKOME ve ESHOT ile yaptığımız görüşmelerin ardından Menemen’de devrim niteliğinde kararlar aldık. Bu kararla birlikte Menemen’de ulaşım sorunu minimuma indi. İzmir’de nüfusu en hızlı artan kent de Menemen’dir. 4 yıl sonraki seçimlerde muhtemelen İzmir’in en büyük 5. İlçesi olarak girmiş olacağız. Menemen, büyüme potansiyeli de en yüksek olan ilçedir. Bugün varılan uzlaşma ve ortaya koyduğumuz çözüm ile yaşadığımız bu sıkıntı son buldu. Oda başkanlarımızla birlikte çok titiz bir çalışma yaparak, bu sıkıntıyı gidermiş olduk. Menemen merkez ile mahalleler arasında bir kopukluk da söz konusuydu. Ulukent – Menemen hattına 15 araç, Menemen-Kent2 hattına 5 araç, Menemen - Belediye Evleri 5 araç, Menemen-Atatürk mahallesi hattına 9 araç koyduk. Menemen-Asarlık hattına da 3 araç koyduk.

Bunları ilave ederek aynı zamanda Menemen-Emiralem hattındaki minibüslerimizin Yaşeli bölgesine girmeleri daha önce yasaktı, bu da sonunda çözüldü. Bu kararlarla birlikte Yaşeli halkımız da Menemen’e ulaşımla ilgili bir sıkıntısı kalmayacak. Bu kararla Menemen’in iç ulaşım sorunu tamamen ortadan kalkmıştır. Esas olan nokta ise odalarımızın Menemen Belediyesi ile birlikte oturarak ve çok ciddi bir koordinasyonla, Büyükşehir’den de ‘olur’larımızı alarak çözüme ulaşmış olduk. Bu aslında atılmış çok önemli bir adımdır. İzmir’de Menemen minibüs ve otobüsleriyle ilgili algının kalkması adına da önemli bir adımdır. Menemen halkımıza bu müjdeyi sizin vasıtanızla vermek istedik.”

PAZARTESİ YENİ HATLARDA 39 MİNİBÜS HİZMET BAŞLIYOR

Menemen - İzmir hattında çalışan otobüs ve minibüs sayısını azaltmak ve burada zaman zaman kavgalara neden olan rekabetin önüne geçmek için yapılan bu çalışma ile hem Menemen halkının şehir içi toplu ulaşım ihtiyacı giderilmiş oldu hem de Menemen - İzmir arasındaki hattan 39 minibüs veya otobüs azaltılmış oldu.

Menemen ile mahalleleri arasında oluşturulan bu yeni hatlar ile ilçenin kent içi ulaşım sorunu bitmiş olacak. 

BAŞKAN AKSOY'A TEŞEKKÜR

Oda Başkanı Hilmi Kurtoğlu, bulunan çözüm dolayısıyla Belediye Başkanı Serdar Aksoy'a teşekkür ederek, "İnanın bugün sevgi ve heyecanımı tarif etmem  mümkün değil. Ben çok uzun yıllardır odada yöneticilik yapıyorum. Başkan göreve gelir gelmez bize sahip çıktı. Bizi elimizden tutarak Büyükşehir'e, ESHOT'a, UKOME'ye götürdü, saatler süren toplantılar yaptık ve diğer iki oda başkanı kardeşimizin emeği ile bu büyük sorun çözülmüş oldu. İzmir - Menemen arasında çalışan minibüsçü ve otobüsçü esnafımız da bir süre sonra tek sıra gidip tek sıra gelecekler, böylece bu sorun da çözülecektir" diye konuştu. Başkan Lütfi Çenber ile Mehmet Demirel de Başkan Aksoy'a teşekkürlerini ilettiler. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!