Aktif fayları değil depreme dayanıklı binayı konuşalım

Aktif fayları değil depreme dayanıklı binayı konuşalım

Elâzığ Sivrice’de, 24 Ocak 2020 günü saat 20.55’te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem, Türkiye'nin bir gerçeğini daha yeniden gündeme getirdi: Yapılarımız deprem mühendisliği gördü mü?

27 Ocak 2020 - 17:30 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 - 17:36

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, depremlerin oluşturacağı zararları azaltmanın en etkin yolunun kaliteli ve güvenliği kanıtlanmış betonlarla depreme dayanıklı yapılar inşa etmek olduğuna dikkat çekti. Işık,  bunu konuşmadan aktif fay hatları üzerinde bir tartışma yürütmenin kimseye fayda sağlmayacağını söyledi. 

Yavuz Işık, öncelikle Elâzığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileğinde bulundu. Yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerine başlayan Işık, "2019 yılında yürürlüğe giren yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nı incelediğimizde nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlasının deprem tehlikesi yüksek bölgelerde yaşamakta olduğunu görüyoruz. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün gerekli olduğu 6,7 milyon konuttan öncelikli olarak 1,5 milyonunun 5 yıl içerisinde kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini açıklamıştır. Deprem insanları öldürmüyor, çürük binalar insanları öldürüyor. Depremlerin oluşturacağı zararları azaltmanın en etkin yolu kaliteli, güvenliği kanıtlanmış betonlarla depreme dayanıklı yapılar inşa etmektir. Kentsel dönüşümde başarının anahtarı ise kaliteli beton kullanımı ve doğru beton uygulamalarıdır. Artık fay hatlarını değil, depreme dayanıklı yapılaşmayı konuşmalıyız. Depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesini öncelikle bir vatandaş olarak bekliyorum” dedi.


YA STANDART DIŞI BETON KULLANILDIYSA!

Standart dışı beton kullanımı ile uygulama ve proje hatalarının depremlerde en önemli yıkım nedeni olduğuna dikkat çeken Işık, "Hazır beton alanında kaliteyi garanti altına almayı hedefleyen Birliğimiz, Kalite Güvence Sistemi (KGS) denetimleri ile kaliteli, yüksek dayanım sınıflarında ve dayanıklı beton üretimi gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yeni yapıların oluşturulmasında ve kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak KGS belgeli kaliteli hazır beton olası bir depremde birçok hayat kurtaracaktır” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50 kere de yapsalar...
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50...
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti