Arda’dan Soyer’e Aktepe-Emrez teşekkürü

Arda’dan Soyer’e Aktepe-Emrez teşekkürü

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Aktepe ve Emrez bölgesinde İZBETON aracılığıyla başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederek tarihi bir karar imza atıldığını açıkladı.

16 Nisan 2021 - 18:57

ÖNCÜŞEHİR  - İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısının Nisan ayı 3. Oturumunda Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanında I. Etap olarak belirlenen 2348 ada, 1 parseldeki mevcut yapıda "6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" kapsamında yapılan "riskli yapı tespiti" doğrultusunda ihaleye hazır olan I. Etapta olası depremlere karşı inşaat yapım işini hızlandırıp, tamamlayarak hak sahiplerine yeni konutların teslimini hızlandırmaya yönelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İZBETON A.Ş. arasında imzalanmak üzere hazırlanan ve önerge ekinde yer alan protokol, Hukuk - Plan ve Bütçe - Şirketler - Kentsel Dönüşüm - Deprem ve Afet Komisyonlarından oy birliği ile geldi.

ARDA: TARİHİ BİR KARAR İMZA ATTIK

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Tarihi bir karara imza atmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Aktepe Emrez Mahallesi en büyük kentsel dönüşümü kapsıyor. 122 hektar. Burasıyla ilgili hazırlıklar on yıl öncesine dayanıyor. Çalışmalar yapılıyor. 5 Ağustos 2012 de kentsel dönüşüm alanı ilan edilerek start veriliyor. İBB bu bölgedeki hazine arazilerinin Büyükşehir’e devriyle yazışmalara başlıyor. Ancak geçen süre içinde hazinenin bu şekilde bir hazine arazilerinin Büyükşehir’e devri gerçekleşmiyor ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Milli Emlak Müdürlüğü’ne dava açıyor. 6 yıl süren dava sonunda hazine arazileri devrediliyor. Bu devirler gerçekleştikten sonra kentsel dönüşüm hızla başlıyor. İki defa ihaleye çıkılıyor. İnşaat sektörünün zor durumu nedeniyle hiçbir firma ihaleye katılmıyor. Seçimden sonra Tunç Başkan ile görüşmede, İZBETON vasıtasıyla start vermemizin uygun olacağı, bölge sakinlerinin 10 yıldan fazladır mağdur olduğu için rica etmiştik. İZBETON ile bir start verelim gerisi gelir diye. Huzurlarınızda başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Kentsel Dönüşüm Daire Başkanımız Arzu Hanım ve İsmail Beye teşekkür ediyorum. Müthiş bir çalışma yaptılar ve kentsel dönüşüm nihayet belediye şirketimiz vasıtasıyla start alıyor” dedi.

“BENİ O TOPLANTIDA YALANCILIKLA SUÇLAMIŞTI”

Başkan Halil Arda, vatandaşların tapularındaki hazine miktar fazlalığı hakkında konuştu. Arda, “Geçen ay yaptığım bir konuşmada bu bölgenin iki sorununa da değinmiştim. Hazine miktar fazlalıklarıydı vatandaşların tapularında bulunan. Vatandaşlar İBB ile uzlaşı noktasında sıkıntı yaşayacaktı. Bu fazlalıkların bu vatandaşlara bir özür gibi, çünkü 15 yıllık mağduriyetleri söz konusu, devrini istemiştim. Özgür bey sanırım yanlış enforme edildi. Beni o toplantıda yalancılıkla suçlamıştı. Kendisine cevap vermedim. Ama vatandaşların tapulardaki hazine miktar fazlalıkları hala devam ediyor. Yine bizim aynı bölgede Emrez bölgesinde, Çernobil diye adlandırdığımız bölgede, nükleer atıklarla ilgili bir sorunumuz var. Bunu da defalarca dile getirdim. O da hala aynı yerde duruyor. Oranın temizlenmesi gerekiyor. Oranın en cazip bölgesi haline gelecek bu bölge             “ şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman yapılacak?
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman...
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en büyük koku bahçesi
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en...