Büyükşehir’in faaliyet raporuna AK Partili Hızal’dan sert...

Büyükşehir'in faaliyet raporuna AK Partili Hızal'dan sert eleştiriler!

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı Faaliyet raporlarındaki tüm kalemleri tek tek eleştirerek, olumsuz oy kullanacaklarını açıkladı.

16 Nisan 2021 - 18:49 - Güncelleme: 16 Nisan 2021 - 18:52

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısının Nisan ayı üçüncü oturumu Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Oturumda, ikinci birleşimde gündemde bırakılan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı Faaliyet raporu görüşüldü.

HIZAL: 2019’DAN FARKLI BİR TABLO İLE KARŞILAŞMADIK

AK Parti Grup Sözcüsü Özgür Hızal, “Yaklaşık 8-9 ay kadar önce sizlerle birlikte bir önceki yılın faaliyet raporunu değerlendirdik ve eleştiriler ortaya koyduk. Bu eleştirilerinin bazı kısımlarına Sayın Başkan ve CHP’li meclis üyeleri kabul etti, büyük bir bölümünü reddetti. İzmir’i konuştuk, ve İzmir trafiği, yolu, kentsel dönüşümü, doğası, yani İzmir’in temel sorunlarını konuştuk. Sokakta İzmirliller ile görüştüğümüzde bize ve size iletilen sorunlarını dile getirdik. Sizlerde bunların bir kısmını 2020’de bir kısmını da diğer yıllarda çözeceğinizi konuşmuştuk. 2020 yılına baktığımızda 2019’dan farklı bir tablo ile karşılaşmadık. Faaliyetsel anlamda çok ciddi bir değişiklik yok. Bugün 2020 yılı raporu konuşurken geçmiş yıllardan farklı bir ortamda olduğumuzu farkındayız. Bir pandemi içindeyiz. Aynı şekilde fazlasıyla üzen ve yaralayan 30 Ekim’de yaşanan bir deprem hadisesi bar. Bu iki hadisenin de faaliyetsel anlamında olumsuzluk yaratacağını biliyoruz. Eleştirilerimizi yaparken bunarlı göz önünde bulunduracağız. 2 yıllık süreç boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi dünyanın en güzel işini yapsa dahi alkışlamayız demedik. Gerçi yapmadığı için alkışlamadık. Yaklaşık göreve geldiğimiz günden bu güne 730 gün geçmiş. Görev süremizin yarısı olmuş. Kullanmış olduğumuz bütçe 14 milyar civarında. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 730 gün boyunca kullanmış olduğu bütçeden bahsediyorum. Bir takım olumsuzluklar yaşandı, varlığından bizlerde rahatsızlık duyduk ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları engelleyecek düzeyde miydi? Geçen ki faaliyet raporu hakkında siyasi eleştirilerimizi Sayın başkana yapıyoruz. Belediye Başkanı olarak siyasi eleştirilerimizi yapacağız. Geçen yıldan farklı olarak farklılık var mı ona baktık. Yatırımların bir kısmının Covid-19 ve deprem nedeniyle yapılmadı dendi. Baktığımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gelir bütçesi 6 milyar 195 bin lira. Geçen yıl ki 4 milyar 920 binmiş. Merkezi idareden gelen rakam 4 milyar 398 milyon iken; 100 milyonluk bir kesinti yapılmış. Biz çok defa şunu dile getirdik; sizin ortaya koyduğunuz ve seçim vaatlerinde dile getirdiği yollar, parklar, yeşil alanlar ve benzeri birçok konuyu artık burada çok fazla dile getirmeyeceğim. Çünkü 730 günde ciddi adımlar atılmadı. Bunarlın tamamlanmasını beklemiyoruz” dedi

“SÜREKLİ BİR MAZERET KOYAN BİR KURULUŞ HALİNE GELMİŞ”

Tunç Soyer’in hitaben, “Sayın başkanın cemreleri ne suya, ne toprağa, ne de havaya düştü, ne de düşecek” diyerek sözlerine devam eden Hızal, “Bütçenizin 3.3 milyar TL’sini yatırımlara ayırdığınızı iddia ettiniz. Bu gerekten böyle mi? Hepimiz İzmir’i gezdiğimizde bunun böyle olmadığını anlayabiliyoruz. Rakamsal oyunlarla bütçenin yüzde 43’ü yatırımlara ayrılmış. Bütçeye baktığınızda; 3.3’ün 1,6 milyarı mal ve hizmet alımına ayrılmış. Hani mal ve hizmetler alınmış? Yatırım yapılmadı. Yapılsaydı alternatif yollar yapılacaktı, yen yeşil alanlar oryaya çıkacaktı, bugün açılışını yaptığınız otoparklar ortaya çıkacaktı, kentsel dönüşümde ciddi adımlar ortaya çıkacaktı. Raylı sistemler daire başkanlığına buca metrosu için hiç para harcanmamış. Narlıdere Metrosu için 169 milyon harcanmış. Selçuk Semt Garajı için hiç para harcanmamış. Sıfır lira. Portakal Vadisi için 14 milyon para harcanmış. Toplamda 200 milyon para harcanmış.  Alt ve üst geçitler için 425 bin lira. Çözüm odaklı yatırımlar 1 milyar. Öyle 3,3 milyar değil. Yatırımsal alanda benzer yatırımların yapılamaması noktasında sürekli bir mazeret koyan bir kuruluş haline gelmiş. Merkezi hükümetin engel olduğu söylemi var. ama bunun karşılığı yok. Bu yıl başka bir mazeret ortaya koyulması gerekiyordu, o da Covid-19 salgını. Ama gerçekten salgın İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yatırımları yapamadı” şeklinde konuştu.

“BİNLERCE PERSONELİ OLAN İZBETON BU SORUNLARI HALLETMİYOR”

Trafiğin asıl nedeninin İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu iddia eden Hızal, “Trafik sorununun çözümleri basit. Yeni yollar yapıp mevcut yolarlı düzenlemeniz gerek. Mevcut yolarlın bakım ve onarımlarını dahi yapamadınız. Bunu İzmirliler de söylüyor. Tunç Başkan’a, yerel başkana söylüyor, Kemal Kılıçdaroğlu’na söylüyor. Son ziyaretinde bir İzmirli hemşerimiz, “yaklaşık 25 yıldır siz yönetiyorsunuz. Bu yollar araç kullanımı içi uygun değil. “takır takı belediyecilik takur takur belediyeciliğe döndü. 3 yıl 4 yıl geçti hala ihale yapılamadı. İZBETON ne i yapar? Bu yol şirket yapamadı, siz ihaleye tasfiye ettiniz, o zaman  İZBETON ne iş yapar? 5 kaldırımlar mı iş yapıyor, o kadar bütçeyle. Bu yıl yola harcanan para 14 milyon. 50 yılda o yol anca biter. İzmir Büyükşehir Belediyesi trafik sorunun ortadan kaldırmak için yol yapmadı, mevcut yolarlın düzelmesi için gerekli hassasiyeti oraya koyamadı. Ama dahiyane bir fikirle iş yaptı. Altınyol’da sabahın erken saatlerine ve akşam saatlerin ciddi bir trafik oluyor. Bunun için bir takım hamleler yapıldı. Şeritlerin yönleri saatlere göre değiştirildi. Evet kısmen de olsa rahatlattı ama İzmir’de trafik sadece orada yok. Bu hizmeti veren ibb bir ihale yaptı bu güzergah için. Huni koyma ihalesi yapmış. Huniyi sabah saatlerinde koyuyorlar akşam saatlerinde kaydırıyorlar. Binlerce personeli olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, binlerce personeli olan İZBETON bu sorunları halletmiyor. Bu ihaleyi yapıyor. Bizim eleştirimiz bu. Yol deyince İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aklına bisiklet yolu gelir. Yapılsın elbet ama bisiklet yolarlı artık İzmir’in temel sorunu değil. Gaziemir Belediye Başkanı bir twit attı. İlçemizin en önemli ihtiyaçlarında bisiklet yolları için önemli bir adım daha attık. Bütün sorunları ortadan kalktı, bisiklet yolarlı için adımlar atılıyor. Ama önce bu şehirde yaşayan insanların trafik sorununu ortadan kaldırın” ifadelerini kullandı.

“İZMİR KOCAMAN PLANSIZ BİR ŞEHİR”

2020 yılı içerisinde faaliyete geçen otoparkın olmadığını söyleyen Hızal, “Bir takım otoparkların bittiğinden bahsediliyor ama faaliyete geçen bir otopark yok. Otopark yapımıyla alakalı İzmirli vatandaşlardan toplanan bir bedel var. Otopark bedelinin miktarı ne kadar? Biz bunu soruyoruz. 15 milyon civarında otopark harcaması yapılmış. Hizmete girmiş 2020 yılı içinde hiç otopark yok. 2 bin civarı otopark yapıldı deniyor ama ortada bir şey yok. Alt yapı ile ilgili önemli bir konu. Kentsel dönüşüm, planlama ve çarpık yapılaşma. Bunu bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Deprem gerçeği var. Defalarca bunu konuştuk. Sizlerde deprem gerçeğinden bahsettiniz, biz de. Deprem gerçeğini tam manasıyla sizler tarafından anlaşılması 30 Ekim depreminden sonra olmuştur. İzmir’de 30 Ekim’den önceden de yapı stoğunda sorun vardı, çarpık sorun vardı. Hiçbir şey değişmedi. Bir takım toplantılarda sizde söylediniz. Geç kaldık diye. İzmir’de planlama sorunu var, plansız bir şehir. İzmir kocaman plansız bir şehir. Planlar yapım sürecinde sürekli sorunlar çıkarıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi 25 binlik planlar hakkında hassasiyet olabilir ama yapılan uygulama 2 ya da 3. Ama kişiye özel, ama belediyeye özel 25 binlik planlar oy çokluğu ile geçirildi. Selçuk’ta matematik köyü geçirildi. Selçuk’ta tarım alanı olmaktan çıkarılacak adımlar attınız. Ama başkalarının yaptığı planlara açtığınız davalar son süratla ilerliyor. Kentsel dönüşümde lokomotif görevi göre İzmir Büyükşehir Belediyesi, maalesef ki kendi evinin dönüşümü noktasında ciddi zafiyetler ortaya kokuyor. İzmir Büyükşehir Belediye binasının akıbeti ne olacak belirlenmeliydi. Yerine ne olacak? Hasar durumunu dahi net bilmiyoruz. İnsana sorarlar kendi evinin dönüşümünü yapamayan İzmir’de kentsel dönüşümde ne kadar başarılı olacak? Eşrefpaşa Hastanesi’nin 2020 yılı bütçesi 83 milyon. Salgın döneminde bir kez gündeme geldi. Genel başkanınız ile hastane duvarına yapılan görselle gündeme geldi. Salgın gündeminde sadece duvar resminin açılışında gündeme gelmemeli… Bu yıl hane halkına yapmış olduğunuz yardım 34 milyon. Bütçenizin binde 5’i falan. 35 milyon yapan belediye bu yıl 110 milyonluk satış yapmış. Aradaki farkı sosyal belediyecilik alanına harcamış olsaydınız.

MECLİS’TE MASKE TARTIŞMASI

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen maskeyi göstererek konuşan Hızal, “Bir şey yapıyorsanız sağlığa uygun yapmalısınız. Elimde belediyenin üretmiş olduğu bir maske var. Bu maske gerçekte kağıt. Turizm tesislerinde ayağımıza giydiğimiz terliklerin malzemesinden üretilmiş. Böyle maske yapacaksanız hiç dağıtmayın daha iyi. Bu maskeyi siz kendiniz takar mıydınız?

Hızal’ın bu sözleri üzerine Meclis’ten “Siz beş tane maske dağıtamadınız” sesleri yükseldi.

Sözlerine devam eden Hızal, “Kurumun sosyal medya takibi için ihale yapılmış. 300 küsür bin lira harcanmış. İki yılda 600 bine yakın bir para. Hizmet satın lamaya örnek bu. Yine iptal ettiğiniz, günlüğü 14-15 bin liraya gelen Enver Aysever ihalesi var. Bu da bu yılın içindeyse İzmirlilere büyük haksızlık yapıyorsunuz” dedi.

“90 DAKİKAMIZI GERİ VERİN”

ESHOT’un 2020 yılı faaliyet raporu hakkında da konuşan Hızal, “ESHOT tarafından 451 araç alınmış. Her yıl artan oranlarla desteklenen bir kuruluş. Pandemiden en çok etkilenen kuruluş ESHOT. Ama biz AK Parti grubu olarak. İzmirlilere söz verdik. Tek cümle  kullanacağız. 90 dakikamızı geri verin. Öyle 120 dakikaya falan yükselmedi. Paralı yaptınız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey olmamış gibi izledi
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...