Babacan hükümete İzmir’den yüklendi: "Ülkeyi yönetenler...

Babacan hükümete İzmir'den yüklendi: "Ülkeyi yönetenler iş bilmiyorlar"

Bir dizi programa katılmak için İzmir’e gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Bayraklı İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmasında hükümete yüklendi. Ülkenin gün geçtikçe fakirleştiğini ifade eden Babacan, “Fakirleşmenin tek bir nedeni var, o da kötü yönetim ve işbilmezlik. Ülkeyi yönetenler işlerini bilmiyorlar, biliyorum zannediyorlar. Bu iş bilmezlik ve şahsi siyasi hırslar yüzünden ülke her gün kaybediyor” dedi.

21 Ekim 2021 - 13:40 - Güncelleme: 21 Ekim 2021 - 14:41

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan’ın katılımı ile Bayraklı İlçe Kongresi, Tepekule Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleşti.

Kongreye Babacan’ın yanısıra; ev sahibi DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, DEVA Partisi Bayraklı İlçe Başkanı Sami Sapan ile çok sayıda partili katılım gösterdi.

BABACAN: VATANDAŞ, ESKİ SİYASET ANLAYIŞINI TOPYEKÜN REDDEDİYOR

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan konuşmasında gençlere seslenerek, “Bayraklı’nın DEVA’sı da Türkiye’nin devası da siz gençlersiniz” dedi. Konuşmasına devam eden Babacan, “DEVA Partisi olarak kurulduğumuz ilk günde beri ülkeminiz her şehrini, her mahallesini ziyaret ediyor, her kesimden tüm vatandaşlarımız ile bir araya geliyoruz. Bu buluşmalarda sadece politikalarımızı anlatmıyoruz vatandaşlarımızı da bol bol dinliyoruz. Her bir vatandaşın talebini, derdini, yüreğinde taşıdığı derdi dinliyoruz. Bu ziyaretlerden sonra çözüm üretmek için çalışıyoruz. Her bir derde, talebe çözüm bulmak için çaba gösteriyoruz. Bazıları siyaset yaparken toplumdaki mevcut fay hatlarını kullanıyor, ötekileştiriyor ve ayrıştırma üzerinden siyaset yapıyor; bazıları da gerçekleştirmeyen vaatler verip günü kurtarma siyaseti yapıyor. Bu kadar acıyı yaşayan bir toplum böyle bir siyaseti hak etmiyor. Vatandaş, eski siyaset anlayışını topyekün reddediyor. Her gün fakirleşen halkımız boş vaatler değil gerçekleri ve ortak aklı vaat eden bir siyaseti talep ediyorlar. Biz bu talep için yola çıkmış bir partiyiz” dedi.


“AFET YÖNETİMİ İLE İLGİLİ EYLEM PLANIMIZI HAZIRLADIK”

İzmir’de yaşanan deprem hakkında izlenimlerini aktarana Babacan, “Bir sene önce İzmir’de yaşana depremde 117 vatandaşımızı kaybettik. Bayraklı’daki arama kurtarma çalışmalarını büyük bir hüzünle takip etmiştik. Depremin hemen ardından teşkilatlarımızla Bayraklı’yı ziyaret etmiş, depremzede vatandaşlarımızın taleplerini dinlemiştik. Hastanede dinlediğimiz depremzede vatandaşlarımızın sesi hala kulaklarımda. Kolay değil ateş düştüğü yeri yakıyor. Afet yönetimi ile ilgili eylem planımızı kamuoyu ile paylaştık. İktidara geldiğimiz ilk 90 ve 365 günde yapacaklarımızı madde madde anlattık. Neler yapacağımızı anlattık. Sorumluluğumuzu gayet farkındayız. Bizimle paylaşılan dertleri ve talepleri karşılıksız bırakamazdık. Bu sorumlulukla çok detaylı bir eylem planı hazırladık. İnşallah iş başına geldiğimizde bu eylem planının uygulanması için ilk günden itibaren uygulamaya başlayacağız. Gayet kapsamlı bir eylem planı” diye konuştu.

“84 MİLYONLUK BİR ÜLKE BÖYLE YÖNETİLMEZ”

“Biz yolumuzu nasıl yürüyeceğimi iyi biliyoruz” diyen Babacan, “Bir saniye kaybetmeden emaneti teslim almaya geliyoruz hep beraber. Kongremizden hemen önce depremden etkilenen vatandaşlarımızın kurduğu derneği ziyaret ettim. Dertlerini dineldik. Aradan neredeyse bir yıl geçmiş. Orada hala büyük belirsizlikler var. Ne olacağını bilmeyen çok sayıda vatandaşımız var. Afet yönetimi konusunda ülkenizim adalet ve eşitlik ilkelerine göre yeniden kurgulanmış bir kurumsal yapıya ihtiyaç var. Bakıyoruz bil ilde deprem bir ilde sel oluyor. Hangi mağdura hangi şartlarda nasıl destek verileceği ile ilgili elde kurallar listesi yok. Bir ilde deprem oluyor herkese Sayın Erdoğan’a bakıyor ne verecek diye. 84 milyonluk bir ülke böyle yönetilmez. Afetlerle ilgili açık şeffaf bir süreç işlemesi lazım. Hasar tespitlerine bakıyorsunuz. Ama büyük bir belirsizlik var. Depremlerde önce hazırsızlık önemli bir konu. Yani güçlendirme yani zayıf binalarla ilgili bir an önce hızlı bir şekilde dönüşüm programlarını başlamak lazım. Biz hükümete defalarca çağı yaptık. Bakın Kanal İstanbul diye tutturuyorsunuz; eğer kaynak bulursanız önceliği depreme hazırlığa yönlendirin. En zayıf binalardan başlayıp ülkemizi depreme hazırlık yapın dedik. Ama onların aklında rant var. Bir an önce imar, bir an önce rant. Ülkemizin acil ihtiyaçları var. Kanal İstanbul’un acelesi yok. Gerektiğinde bütün analizler raporlar olumlu çıkarsa düşünülür ama bu bugünün işi değil” dedi.

“ÜLKEYİ YÖNETENLER İŞLERİNİ BİLMİYORLAR, BİLİYORUM ZANNEDİYORLAR”

Hükümete eleştirilerde bulunan Genel Başkan Babacan, “Herkes bir hesap peşinde ama kimse vatandaşın peşinde değil. Bu ülke gün geçtikçe fakirleşiyor. Tek bir nedeni var, o da kötü yönetim, işbilmezlik. Ülkeyi yönetenler işlerini bilmiyorlar, biliyorum zannediyorlar. Bu iş bilmezlik ve şahsi siyasi hırslar yüzünden ülke her gün kaybediyor. Bugün de kaybedecek, yarın da kaybedecek. Bugün ya yüksek faiz ya da yüksek kur olarak kaydedilecek. Ülkede derin bir ekonomik krizin içinde. Her ne kadar derin bir krizse de yine de bir şuan güveniyoruz, bu ülke ehil inşalar ile yönetildiğinde çok çabuk ayağa kalkar. Türkiye’nin buna gücü yeter. Yeter ki yetki doğru ellerde olsun, hukuku ve adaleti önceleyen bir hükümet olsun. Hesap verebilir bir zihniyet ile çalışılsın. Bu krizi de inşallah biz çözeceğiz. Bizim hedefimiz net. Bu topraklarda eşit vatandaşlığı hayat geçirmeyi hedefliyoruz. Ötekileştirilmeyen bir Türkiye hayal ediyoruz. Her bir vatandaşımızın eşit vatandaş birinci sınıf vatandaş olduğu bilinci ile hazırlanıyoruz. Fırsat eşitliği olması gerekiyor. Devletin varlık sebebi adalettir. Adalet sosyal adalet, fırsat eşitliğidir. Bu ülkenin insanları eğitimde sosyal yardımlar da iş hayatında, hukukta eşit vatandaşlık ilkesini görmek istiyor. Aidiyet hissi böyle oluşuyor” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKENİN YERLİ MİLLİ PARASINI PUL ETMEK MİLLİLİK MİDİR DİYE SORUYORUM”

Orta gelir tuzağından bahseden Babacan, “Orta gelir tuzağına düşmemizin iki sebebi hukuk ve eğitimde gerekenin gerektiği zamanda yapılmaması. Bu iki alan Türkiye’nin ayaklarında pranga. Milli gelirde aşağıya doğru düşüyor. 2023 hedefi 10 bin 700 dolar. 2008’de 11 doları geçmiştik. Kendileri buna ulaşamayacağını ilan etmiş durumda. Hukuk ve eğitimde gereken yapılmazsa, orta gelirli bir ülke olmaktan Türkiye asla çıkamaz. Eğitim çok önemli. Gençlerimizi iyi bir dil eğitimine ihtiyacı var. Gençler mutsuz ve yarınlarından endişeli. Aileler mutsuz; çünkü geleceklerinden endişeli. Bu ülkenin birbirinden renkli inşaları böyle bir mutsuzluğu hak etmiyor. Gençlerimiz barınamıyoruz, işsiziz diyor. Şu andaki iktidar milli yerli diyor. Ağzından düşürmüyorlar bu iki kelimeyi. Bu ülkenin yerli milli parasını pul etmek millilik midir diye soruyorum. Güçlü para bağımsızlıktır. Vatandaşın satın alma gücü her gün düşen bir ülkede itibardan söz edilebilir mi? Bizim gençlerimizle, Batılı Asyalı gençler arasında özgürce düşünme ve düşündüğünü ifade edebilme farkı var. Bunlar bizim ülkemiz için bir kader değil, biz bunları değiştireceğiz. Biz dert tasa dolu gözler umut dolan kadar, boş kaynayan kazanlar aş dolana kadar, makamlar liyakatli kadrolara ulaşana kadar buradayız, hep beraberiz. Gençlerimiz kaçma istediği değil yaşamak istediği bir ülke için yan yanayız, beraberiz. Çünkü artık DEVA Partisi var” dedi.


ÖSEN: CEPLERİ DEĞİL CANLARI DÜŞÜNEREK SİYASET YAPMAYI ÜLKÜ EDİNİYORUZ

Partisinin İzmir teşkilatlanması hakkında bilgi veren Ösen, “Tam 1 sene önce, kurucularımızla beraber çıktığımız bu yolda, bugün güzel İzmir’in 30 ilçesinin 24’ünde teşkilatlanmasını tamamlayan Demokrasi ve Atılım Partisi İzmir İl Teşkilatı böylelikle, İzmir’de yaşayan toplam nüfusun yüzde 95’ine ulaşmış durumdadır. Bizlere verilen yol haritasını eksiksiz bir şekilde uygulayarak,  İzmir İl Teşkilatını, kırsal, metropol ayrımı yapmadan, hayalini kurduğumuz eşit ve liyakatli Türkiye’nin birer örneği olarak her ilçe yönetiminde uygulamayı hedefledik. Yüzde 30 kadın üye oranımız ve 5 kadın ilçe başkanımızla siyasette kadını daha görünür kılmak için çabaladık.  Bugün İzmir’in hangi teşkilatının kapısını çalarsanız çalın, karşınızda genç, dinamik, günlük siyasi çekişmeleri arkasında bırakmış zihinlerle ve Türkiye’nin geleceğini tartışan, hedefleri yüksek, ortak akla inanan tecrübeli bireyleri karşınızda göreceksiniz. Türkiye’de siyaseti bir zenginleşme aracı olarak görenlerin karşısında DEVA Partililer olarak, eşitlikten ve liyakatten bir milim sapmadan, ülkemizi kısır döngülere sokan anlayışlara hiçbir zaman göz kırpmadan, önceliklerimizi belirlerken 84 milyon yurttaşımızı unutmadan, cepleri değil canları düşünerek siyaset yapmayı, kendimize ülkü ediniyoruz” dedi.

“HÜKÜMETE KARŞI YİNE İNSANIMIZIN GÜVENİ YERLE YEKSAN OLMUŞTUR”

Depremzedelerin sorunlarına ilişkin konuşma yapan Başkan Ösen, “DEVA Partisi İzmir Teşkilatı olarak inanıyoruz ki, bugün Türkiye’de siyaset yapmak her vatandaşımız için bir zorunluluk durumu almıştır. Değerini her gün erittikleri Türk Lirasına, işsizlik ve enflasyonla mücadelesizliğe, yol geçen hanına dönen sınırlarımıza, doğal afetlerden sonra destek vermeyen aksine para isteyenlere karşı; yeter söz milletin diyebilmek her birimiz için artık bir ödev haline gelmiştir. Acıları tazeliğini hala koruyan, geçtiğimiz yıl 30 Ekimde İzmir’i vuran İzmir Depremi’nde, hatırlayacağınız gibi 117 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bini aşkın yaralımız hastanelere kaldırılmıştı. Binlerce binamız hasar almış, içlerinden yüzlercesine yıkım kararı alınmıştı. Geçen 1 yıllık süre zarfında vatandaş yaralarını sarma noktasında, son yıllarda alışık olduğumuz şekilde yalnız bırakılmış, binlerce vatandaşımız mağdur edilmiştir. Emsal artışı, müteahhit, bürokrasi üçgeninde debelenen yurttaşlarımız hem canından hem de malından olurken, deprem sigortası sistemi sağlıklı işlememiş, insanımızın canından ve malından sorumlu olan hükümete karşı yine insanımızın güveni yerle yeksan olmuştur. Böylece dün Elazığ ve Van’da vatandaşlarımızın yaşadığı acı tecrübeler, İzmir en orta yeri Bayraklı’da da yaşanmış oldu. Her geçen gün şunu rahatlıkla anlıyoruz ki; Artık Türkiye’de herkesin acısı, kederi, geleceği ve çabası ortak hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

SAPAN: BAYRAKLI’DAKİ SORUN İZMİR’DEKİ SORUN; İZMİR’DEKİ SORUN TÜRKİYE’DEKİ SORUN

DEVA Partisi Bayraklı İlçe Başkanı Sami Sapan sahadaki izlenimlerini aktararak, “DEVA Partisi ilçe başkanlığı için mazabatayı aldıktan sonra görevlendirildikten sonra Bayraklı’da inceleme yaptık. Sahada insanların sorunlarını dinlemeye başladık. Gördük ki Bayraklı’daki sorun İzmir’deki sorun; İzmir’deki sorun Türkiye’deki sorun. Bunu yaparken gördük ki insanlar mutsuz. Her sorunun bir çözümü olduğunu ve bunun devasının ne olduğunu çok iyi biliyor. Bugün İzmir’de insanlar mutlu neden, çünkü insanlar devasını biliyor. Çünkü genel başkanımız İzmir’de. Niyeti hayır olan insanların yanında olmayı dua ettik; duamız kabul oldu. Biz artık deva partisindeyiz. Görüyoruz ki herkesin duası kabul olmuş, herkes DEVA’da” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!