Bakan Ersoy açıkladı… Tarihi Tekel Fabrikası’nın kaderi...

Bakan Ersoy açıkladı… Tarihi Tekel Fabrikası'nın kaderi belli oldu!

2019 yerel seçimlerinde AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Nihat Zeybekçi'nin seçim vaatleri arsında yer alan 'Kültür ve Sanat Kompleksi' için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Bakan Ersoy, Alsancak'ta bulunan Tekel Fabrikası'nın kültür ve sanat kompleksi projesini tanıttı.

09 Eylül 2021 - 20:18 - Güncelleme: 09 Eylül 2021 - 20:33

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - İzmir'in kalbinde bulunan eski Tekel Sigara Fabrikası'nı “Kültür ve Sanat Kompleksi” yapmak için çalışmalarını sürdüren Turizm Bakanlığı, Mehmet Nuri Ersoy'un katılımı ile projenin tanıtım toplantısını yaptı.

ERSOY: İZMİR TÜRKİYE'NİN İNCİSİ ŞEHİRLERİMİZDEN BİRİ

“İzmir Alsancak Tekel Fabrikası’nın Kültür-Sanat Kompleksine Dönüşümü” programında açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, “Kültür ve turistik bakanlığı olarak tarihi alanlarımız korunması için çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. Bunu sadece yurt dışında değil yurt içinde de sürdürüyoruz. Kentimizden kaçırılan eserlerin takibini sürerek bir çok önemli eserin ülkemize getirilmesini sağladık. Dünyanın neresinde olursa olsun bu tarihi yapıları gün yüzüne çıkardık. Arkeolojik alanda da çok önemli çalışmaları gün yüzüne çıkartıyoruz. Uluslararası trendleri de çok yakından takip ediyoruz. Dünya çapında turizm faaliyetleri incelendiğinde bunun yüzde 40'ının tarihi turizmi olduğunu görüyoruz. Bizde bu açıdan çalışmalar yaparak şehrimizi ve ülkemizi dünya ile mücadele edecek hale getiriyoruz. İzmir Türkiye'nin incisi şehirlerimizden biri. İnşallah bu tür projeler ile İzmir'in dünya kentleri ile yarışmasına katkı sağlayacağız. İzmir bunu hak ediyor. Endüstriyel mirasın gerçekleştirilmesi kentteki toplum hafızasını yaşatmak için çok önemli. Burası da bu konuda çok önemli bir yere sahip olup 137 yıllık tarihi ile İzmirlilerin benliğinde önemli bir yer tutulmaktadır. Günümüze kadar hizmet veren fabrikanın bu kez sanat ve kültür üretmesi için buradayız. Kentin sanat ile buluşturan bir alan haline dönüştürülmesi hedeflenmektedir” dedi.


“HEDEFİMİZ 2022 ARALIK AYINA KADAR PROJEMİZİ TAMAMLAYAMAK”

Tekel Fabrikası içindeki yapıların bazılarının yok olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “İzmirlilerin belleğinde önemli bir yeri olan Tekel Fabrikası sonradan yapılan eklentilerinden arındırılarak yeşil alan ağırlıklı kültür sanat kompleksine dönüşecektir. 7'den 70'e tüm kentin dahil olduğu mekanlar oluşturmayı hedefliyoruz. Tarih boyunca birçok dönemi içinde barındıran İzmir'de geçmişten gelen arkeolojik öğelerini harmanlandığı ve dijital teknik anlatım tekniklerini barındıracak bir ortam kuracağız.  Geçtiğimiz sene meydana gelen deprem nedeniyle hasar sonrası İzmir resim heykel müzesi kapatılmıştı. Burada klasik ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği açık ve kapalı alanların yer alacağı yeni bir resim ve heykel müzesi yer alacak. 7'den 70'e herkesin eğitim alabileceği ve 20 bin kapasiteli kitaplık da bu alanda yer alacak. Açık hava sinema ve tiyatro gösterilerinin de yer alacağı bir alan oluşturuyoruz. Burayı çok kısa sürede tamamlayıp hizmete açacağız. Hedefimiz 2022 Aralık ayına kadar projemizi tamamlayarak İzmirlilerin hizmetine sunmak. Bu projeyi tamamlayıp ilk başta İzmirliler olmak üzere tüm halkımızın hizmetine sunacağız. Kültür endüstrisinin her geçen büyüdüğü dünyada İzmir'de bu piyasada hak ettiği yeri alacaktır” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı