Banyo lifleri bakteri saçıyor
Reklam

Banyo lifleri bakteri saçıyor

Dermatologlar, duş alırken kullanılan banyo liflerinin sanıldığın aksine vücudu temizlemekten çok cilde bakteri yaydığını belirtiyor.

29 Haziran 2019 - 06:25

Vücuttaki ölü hücreleri ve kiri temizlemek için kullanılan banyo lifleri iyi bir şekilde kurutulmadığı takdirde bakterilerin büyümesi ve yayılması için elverişli bir ortam haline geldiği ve duş alırken kullanılan lifte kalan bakterilerin cilde tekrar yayılmasına neden olduğu belirtiliyor.

1994 yılında Klinik Mikrobiyoloji dergisinde yayımlanan bir çalışmada, banyodaki sünger ve liflerin, hayvanlarda hastalıklara neden olan ‘pseudomonas aeruginosa’ bakterisini barındırdığı ve insanlara cilt teması yoluyla bulaşmasına neden olduğu belirtiliyor.

SIK SIK DEĞİŞTİRİLMELİ

Banyoların sıcak ve nemli ortamlar olmasından dolayı bakterilerin büyümesine elverişli bir ortam yarattığını, her defasında kullanılan banyo lifinin iyi bir şekilde kurutulmadığı takdirde insanların kendilerine kolaylıkla mikrop bulaştırabiliyor.

Doktorlar banyo liflerinin diş fırçaları gibi sıkça değiştirilmesi ve nemli ortamdan çıkarılarak iyi bir şekilde kurutulması gerektiğini tavsiye ediyor. Ayrıca duş aldıktan sonra banyo penceresinin ve duş kabinin açılarak banyo lifi ve süngerinin havalandırılması gerekiyor.

Dermatologlar, insanların ciltleri için gereğinden fazla temizlik malzemesi kullanarak ciltlerine zarar verdiklerini belirtirken; tek defalık kullanılan süngerlerin, sıradan vücut jellerinin ve ellerinizin cildi temizlemek için yeterli olacağını vurguluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Resimli, resimsiz, kısa, uzun ve dualı cuma mesajları! Twitter, Facebook ve Instagram'a özel cuma mesajları ve sözleri burada… (24.01.2020)
Resimli, resimsiz, kısa, uzun ve dualı cuma mesajları! Twitter,...
İşler: İzmir'in geleceği Türkiye'nin de geleceğidir
İşler: İzmir'in geleceği Türkiye'nin de geleceğidir