Başkan Aksoy, ’istifa et’ çağrısına direnmiş!

Başkan Aksoy, 'istifa et' çağrısına direnmiş!

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu tarafından kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un, Genel Merkez'in 'istifa et' teklifine direndiği, disiplin sürecinin ondan sonra başladığı öğrenildi.

18 Kasım 2020 - 13:56 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 14:08

Mevlüt DAĞDEVİREN - CHP'den ihracı istenen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'a ilişkin her geçen gün yeni iddialar gündeme geliyor. Menemen Belediye şantiyesindeki hurdaların usulsüz bir şekilde satıldığına dair belediye içinde başlayan soruşturma ile başlayan süreç, bir çok yeni suçlamayı da içine alarak büyüyor. 
Bilindiği gibi Menemen Belediye Şantiyesindeki hurdaların usulsüz bir şekilde satıldığı yada çalındığı yönündeki iddiaları araştırmak için bir üst yazı ile görevlendirilen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak, soruşturma yaparken yetkisini aştığı iddiası ile Başkan Serdar Aksoy tarafından görevden alınmıştı. 

ÇAKMAK'IN GÖREVDEN ALINMASI GENEL MERKEZİ HAREKETE GEÇİRDİ
Hurda yolsuzluğuna ilişkin soruşturmayı yürütürken Başkan Serdar Aksoy tarafından Başkan Yardımcısı Mehmet Çakmak'ın görevden alınması ise CHP Genel Merkezini harakete geçirmiş, İzmir dışından 3 milletvekili görevlendirilerek, Başkan Aksoy hakkındaki iddiaların araştırılması görevi verilmişti. Edinilen bilgiye göre üç milletvekilinin hazırladığı rapor üzerine CHP Genel Merkezine çağrılan Başkan Aksoy'dan, başkanlıktan istifa etmesi istendi. Ancak Başkan Aksoy, bu talebe olumlu cevap vermeyince CHP Merkez Yönetim Kurulu toplanarak oybirliği ile Serdar Aksoy'u tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kuruluna sevk etti. 


ÇOK SAYIDA SUÇLAMA VAR
Öte yandan Başkan Aksoy hakkındaki suçlamalar ise her geçen gün artıyor. Hurdalık yolsuzluğu ile başlayan süreçte 27 milyon liraya yapılan temizlik ihalesi, Başkan Yardımcısının tehdit edilmesi, bir meclis üyesinin dövülmesi, bir encümen üyenin zorla istifa ettirilmesi gibi Başkan'a çok sayıda suçlama yöneltiliyor. 
Ak Parti Grubunun ise CHP'deki sürecin dışında 7 ayrı konuda İçişleri Bakanlığına şikayette bulunduğu öğrenildi. 

İÇİŞLERİ GÖREVDEN ALMAZSA NİSAN AYI BEKLENECEK
Başkan Aksoy'un CHP'den ihraç edilmesinin ardından ne olacağı ise şimdilik net değil. Ancak siyasi kulislerde dile getirilen iddialar var. Bu iddialara göre Aksoy, süren soruşturmalar neticesinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınır. Aksi takdirde CHP meclis grubu, Nisan ayındaki faaliyet raporu oylamasında Başkana ret oyu vererek, başkanlığını düşürecek. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!