Başkan Arda duruşmasında yeni gelişme

Başkan Arda duruşmasında yeni gelişme

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın duruşması, 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 6 Nisan’a ertelendi. Duruşmanın seyrine Facebook Genel Merkezi yön verecek.

17 Aralık 2020 - 15:59

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya “Cumhurbaşkanına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” sebebiyle açılan dava, bugün 34’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nce, 5’inci ceza mahkemesi salonunda görüldü. Pandemi fiziki koşullar nedeniyle duruşma salonuna Başkan Arda ve avukatı dışında kimse alınmadı. Arda ile birlikte adliye, CHP Gaziemir Meclis Üyeleri İbrahim Özkara, İzel Zenginobuz, İlhan Özköse, Meral yiğit, Ali Kavasu, Ali Ekber Sarıgül, Sercan Doğan, Necati Kırmaz, Nilgün Karadeniz, Yaman Emin, Ünal Işık, Lütfi Özcan, CHP Gaziemir Kadın Kolları Başkanı Neriman Balcı, CHP Gaziemir Gençlik Kolları Başkanı Baran Manav, Belediye Başkan Yardımcıları katıldı. CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan’ın ise Kovid-19’a yakalanması nedeniyle katılamadığı fakat parti whatsapp grubuna, “Başkan Halil Arda’ya güç verin, adliyeye gidin ve yanında olun” mesajı attığı ifade edildi.

BAŞKAN ARDA, “SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİM”

Arda’nın duruşması 6 Nisan tarihine ertelendi. Duruşmanın ardından açıklama yapan Başkan Arda, “Bir iftirayla, komployla karşı karşıyayız. Bana ait olmayan şeyleri dayattılar. Hepsini reddediyorum. Ben siyasette nezaket dilini benimsemiş birisiyim. Dolayısıyla ifademizi verdik. Davamız Nisan’ın 6’sına ertelendi. Delil toplayacaklar. Ben suçlamaları kabul etmedim, benim kabul etmediğim bir şey, emniyetçe de zaten tespit edilmiş durumda, aynı ifadeleri tekrarladım” diye konuştu. Başkan Arda’nın avukatı ise, “Paylaşımları asla kabul etmiyoruz. Siyasi bir komplo olduğunu düşünüyoruz. Hakim de bu nedenle Facebook Genel Merkezi’ne yazarak, araştırma yapılmasını talep etti. Bu paylaşım, başkan tarafından mı yapıldı, başkaları tarafından düzmece olarak mı hazırlandı, araştırılması istenildi. Gelecek cevaba göre yargılama devam edecek. Biz bunun sorulmasına muvafakat ettik.

AK PARTİLİ ATMACA, “DAVANIN TABİ TARAFLARI OLARAK GELDİK”

Öte yandan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın duruşmasına AK Parti Gaziemir İlçe Başkanı Serdar Muçay ve Gaziemir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca katıldı. Atmaca, “Süreç yargıya yansıdığından beri bir AK Parti olarak konuyla ilgili konuşmama kararı almıştık ve bunu uyguladık. İlçe Başkanımız bizim teşkilatımızın başıdır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızı temsil eder. Cumhurbaşkanımıza yapıldığını iddia ettiğimiz bir hakaret söz konusudur. Bunun tabi tarafları olarak İlçe Başkanımızla birlikte buraya geldik” dedi. Mecliste Başkan Arda ve meclis üyeleri arasında yaşanan çatışmaları da yorumlayan AK Partili Atmaca, “Biz başından beri hem teşkilatımız hem de meclis grubumuz olarak Gaziemir’in beraber, ortak akılla yönetilmesi için irademizi bildirdik. Bununla ilgili de milletvekillerimizle birlikte belediye başkanına ziyaretlerimizi yaptık. Ne yazık ki Sayın Arda’nın bu konuda böyle bir iradesi olmadı. Ben merkeziyetçi, ‘Ben bilirim’ edasıyla hareket etmesinden dolayı, Gaziemir’de maalesef ortak paydada buluşamıyoruz. Bizim ortak paydamız, Gaziemir’in geleceğidir. Belediye Başkanı halkın tamamının oyunu alarak gelmiyor, Örneğin yüzde 55 alarak geliyor. Meclis ise halkın tamamının oyuyla, yüzde yüzün oyuyla temsil edilir. Dolayısıyla biz sağduyulu CHP’li arkadaşlarımızla beraber, Gaziemir’in çıkarına olan konularda ortak paydada buluşabiliyoruz. Yaklaşık 2 yıldır görev yapıyoruz, Gaziemir’de 1 tane yapım ihalesi yok. Kalıcı tek eser yok, Gaziemir’de yeni bir park yapılmadı, var olan parkların bakımı bile yapılmıyor. Kentsel dönüşüm başladığı günkü gibi duruyor. Kente dair bir tek adım atmışlığı yok. Yağmur suları tekli sistem yani kanalizasyon, pis suyun aktığı sistemle toplanıyor. Azıcık bir yağmurda su taşıyor, Gaziemir halkının mikropla, pislikle baş başa kalmasına sebep oluyor. Biz artık AK Partili, CHP’li, MHP’li meclis üyeleri olarak bakmıyoruz olaya, sağduyulu meclis üyeleri olarak ortak paydada buluşuyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!