Başkan Arda: Emniyet ve MİT devrede

Başkan Arda: Emniyet ve MİT devrede

İzmir’in Gaziemir İlçesinde bulunan bir vatandaşın evinin duvarına, Alevi vatandaşlarımıza karşı ayrımcı ve kışkırtıcı ifadelerin yazılması İzmir’i adeta teyakkuza geçirdi. Basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Halil Arda, il emniyet müdürlüğü ile MİT’in de olayın faillerini bulmak için devrede olduğunu söyledi.

29 Kasım 2019 - 11:11

ÖNCÜŞEHİR - Gaziemir ilçesinde bir vatandaşın evinin duvarına Alevi vatandaşlara karşı kin ve nefret söylemleri içeren yazılar yazılması tüm Türkiye’de büyük tepki toplarken Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da bugün basınla bir araya gelerek, olayın detaylarını anlattı. Olayın kendisi gibi tüm Gaziemirlileri de çok üzdüğünü anlatan Başkan Arda, olayın çözümlemeye ve faillerini bulmaya çalışan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatı ile tam işbirliği içinde olacaklarını, kendilerinden talep edilebilecek her türlü bilgi ve belgeyi paylaşacaklarını söyledi.

Sözlerine başlarken Alevi yurttaşlara yönelik karşı ayrımcı ve nefret içeren ifadeleri kabul etmenin mümkün olmadığını belirten Arda, şöyle konuştu:

“İlçemizde bir kaç gündür gündemi meşgul eden ancak hiç bir şekilde kabul edemeyeceğimiz bir olay yaşadık. Bugün sizlere bu olay üzerine açıklama yapmak için davet ettik. Benim de doğup büyüdüğüm Yeşil Mahallemizde bir evin duvarına yazılan Alevi yurttaşlarımıza karşı ayrımcı nefret içeren sözler, ki ülkemiz bunun örneklerini geçmiş yıllarda farklı biçimlerde gördü ve bunların bedellerini ağır acılarla ödedi.


OLAYIN GAZİEMİR’LE ANILMASINDAN BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUK

Bu tip bir olayın ilçemizin ismi ile yan yana anılmasından dolayı büyük üzüntü duyuyorum. Gaziemir kurulduğu günden beri balkanlardan ve Anadolu’nun birçok yerinden göç almış, bir çok kültürü sentezlemiş, göç eden yurttaşlarımıza kucak açmış bir ilçemizdir. Bir ok kültür bugüne kadar barış ve hoşgörü ve uyum içinde yaşamıştır. Bu çoğulcu yapı bizim zenginliğimizdir. Biz bu anlamda küçük bir Türkiye modeliyiz. Bu nedenle olayın Gaziemir'de gerçekleştiğini medyadan okuduğumda çok şaşırdım ve üzüntümü belirtmek istiyorum. Yaşanan olaydan dolayı sadece ben değil tüm Gaziemir üzüntü ve şaşkınlık içindedir.

OLAY HEPİMİZİ YARALADI

Gaziemir’de kiminle konuşursanız konuşun, bu durumun herkesi derinden yaraladığını ve herkesin yaşananlara tepki verdiğini göreceksiniz. Biz Gaziemirliler olarak bu olayı içimize sindiremiyoruz. Bugün de Gaziemir Belediye Meclisinde beraber görev yaptığım meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte bu kabul edilemez olayın karşısında olduğumuzu vurgulamak için sizlerle buluştuk. Alevi yurttaşlarımızın evinin duvarına nefret ve hedef gösterme amacıyla yazılan bu çirkin ifadeleri yazanların bir an önce bulunması için dün kaymakam ve ilçe emniyet müdürümüzle bir toplantı gerçekleştirdik. Bu olayın aydınlanması için işbirliği içinde tüm kurumlar ve devlet yetkilileri teyakkuza geçmiş durumdadır. Bu provokatif eylemin faillerinin bulunması için hep birlikte çalışıyoruz. Bu tür çirkin olayların tekrar yaşanmamsı için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam ediyoruz. Alevi yurttaşlarımıza yönelik bu tür saldırıları kabul etmemiz mümkün değildir. Bu ülkenin birliğini tehdit eden bu tip eylemlere yönelik tavrımız her zaman nettir. Bu olaydan dolayı rencide olan Alevi yurttaşlarımızın bir kez daha yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ne belediye başkanı olarak ben ne de Gaziemir halkı sinir uçlarına dokunan çirkin, kabul edilemez eylemlere izin vermez, vermeyecektir.

AİLENİN SUÇLAMALARI DA YERSİZ

Gazeteciler Başkan Arda’ya ailenin olaydan sonra Gaziemir Belediye Başkan yardımcısını suçlayan bazı ifadeler kullanması da soruldu. Bunun üzerine Arda, “İlçemizde yaşanan bu olayın ardından çirkin saldırının hedefi olan ailenin bazı suçlamaları olduğunu da maalesef üzülerek gördük. Ailenin yaşadığı olayın şoku ile yaptığı açıklamayı da kabul etmemiz mümkün değil. Fakat hepimizin bu tür açıklamalarda bulunurken yada yayınlarımızda yer verirken çok dikkatli olması gerekiyor. Bu tür infiale neden olabilecek açıklamalara tek taraflı olarak yer vermek büyük sorumsuzluktur. Toplum olarak da bu tür suçlama ve iddialara karşı çok dikkat etmeliyiz. Gerçekle bağı olmayan iddiaları gerçekmiş gibi yayınlamak hedef göstermek anlamına gelir ki, bu bizi toplum olarak sadece ayrıştırmaya yarar. Şundan eminim ki, hele hele bu manevi duyguların siyasi malzeme olarak kullanılması tüm Alevi yurttaşlarımızı derinden üzüyor. Biz vatandaşlarımızla kol kola, yürek yüreğeyiz. Konunun en kısa sürede çözülmesi için emniyet birimlerimize gereken her türlü yardımı yapmaya devam edeceğiz. Bu duygularımla barış, kardeşlik ve hoşgörünün egemen olduğu bir Türkiye diliyorum” dedi.


EV İMARA AYKIRI VE RUHSATSIZ

Olayın yaşandığı evin ruhsatsız olduğu ve bu nedenle Belediye ile ev sahipleri arasında sorunlar yaşandığına yönelik iddialara karşı da Başkan Arda şöyle cevap verdi:

“Evin bulunduğu yer imar planı dışında kaçak yapılmış bir alandır. İmarla ilgisi olmayan, Gaziemir'in biraz da dışında kalan bir alandır. Başkan yardımcımızla hiç bir alakası yok. Gaziemir belediyesi ile zaman zaman sorun yaşayan vatandaşlarımız oluyor. İmar dışı yapılar olsun esnaf işgalleri olsun, belediye devamlı sorunlarla uğraşıken vatandaşla karşı karşıya geliyor. Her vatandaşın böyle bir sorun karşısında böyle bir olayı bir belediye çalışanına yansıtmasını doğru bulmuyorum. Bu yüzden il emniyet ve MİT'in de devreye girdiğini biliyorum, konu derinlemesine araştırılıyor. Ancak failleri bulunduktan sonra olay ortaya çıkacaktır. Öncelikle bu olay Gaziemir belediyesine mal edilmeye çalışılıyor, failler ortaya çıkarsa bu olayın içinde olmadığımız açık seçik görülecektir. Dolayısıyla bizden isteyeceği her türlü talepte, geçmişte yaşananlarla ilgili her türlü bilgi alış verişinde bulunuyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
İzmir'de korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü kapladı
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!
Yücel’den Nasır’a gönderme: Bunlar reklam kokan hareketler!