Başkan Gümrükçü Harmandalı’da yaşanan toprak kayması...

Başkan Gümrükçü Harmandalı’da yaşanan toprak kayması hakkında konuştu!

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Harmandalı bölgesinde yaşanan toprak kayması hakkında çıkacak olan bilimsel raporu beklediklerini ifade ederek, “Bize desinler ki bu kayma Harmandalı çöp tesisinden kaynaklıdır, bizde gereği ne ise demokratik yollarla yapalım. Tesisin kapatılması için aktif bir şekilde çabamızı gösterelim” ifadelerini kullandı.

17 Eylül 2021 - 14:08

ÖNCÜŞEHİR - Can Radyo'da Birol Soylu ile 10. Köy programının konuğu Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Harmandalı bölgesinde yaşanan toprak kayması ve çöp tesisi hakkında açıklamalarda bulundu.

“VATANDAŞI CİDDİ SIKINTIYA SOKAN BİR TESİS”

Çöp tesisinin Çiğli’nin marka değerini düşürdüğünü söyleyen Başkan Gümrkçü,” Harmandalı Çöp Tesisi; kayma olsun, koku olsun vatandaşı ciddi sıkıntıya sokan bir tesis. 1989’da projelendirilmiş, 1992’de açılmış. Ekonomik ömrü 30 yılmış, seneye 40. Yılı oluyor. Süresi dolmuş. Hızlı bir şekilde kalkması ve kapatılması gereken bir tesis. Hatta kayma çöpten kaynaklı ise artık arz etmeye başlıyor.  Rapor daha elimize ulaşmadı. Bugüne kadar hazırlanmış raporlar çöp tesisinin kapatılmasını yazıyor. Ama kaymanın kaynağı çöp tesisidir diye de yazmıyor. Son bir rapor bekliyoruz. Ağustos’un 15‘i dediler, sonra revize ettiler Eylül 15 oldu. Bu aralar çıkar diye umuyorum. O rapor bilimsel bir rapor. Sondajlar yapılıyor alanda. Ben geçen hafta oradaydım, muhtarımız ile yerinde gezdik” dedi.

“BİZİM EN BÜYÜK TALEBİMİZ MENDERES’TEKİ TESİSİN AÇILMASI”

Toprak kaymasının çöp tesisinden kaynaklı olması durumunda demokratik yollara başvuracaklarını ifade eden Gümrükçü, “Bize desinler ki bu kayma Harmandalı çöp tesisinden kaynaklıdır, bizde gereği ne ise demokratik yollarla yapalım. Tesisin kapatılması için aktif bir şekilde çabamızı gösterelim. Ama kaymanın sebebi o ise. Tesisin kapatılması şart. 30-40 sene kimse çöp kokusu çekmez, Çipli çekiyor. Karşıyaka ile alakası olmayan gene Çiğli’de mevcut tesisi karşısındaki kuş uçmaz kervan geçmez dağa yaptırmadılar. Çok büyük ilerleme kaydetti İzmir. 30 ilçenim çöpü tek tesiste toplanmaz. Teknik ve bilimsel olarak mümkün değil. Ekonomik olarak da mümkün değil. Büyükşehir Belediyesi Ödemiş ve Bergama’da iki tane yeni çöp tesisi açtı. Çiğli’ye gelen çöp sayısı yüz ise 10’unu Ödemiş aldı, 10’unu Bergama aldı. 80’e düştü. Bizim en büyük talebimiz Menderes’teki tesisin açılması. Menderes’teki tesis bilimsel, son teknoloji, çevreye zarar vermeyecek ve geri dönüşüme imkan sağlayabilecek bir şekilde açıldığında İzmir’in çöpünün yüzde 70’i çözülmüş olacak” şeklinde konuştu.

“BİZ NİYE ÇÖP KOKUSU İLE YAŞAYALIM?”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Harmandalı’da bulunan çöp tesisinin kapatılması yönünde planlarını hazırladığını açıklaya Başkan Utku Gümrükçü, “Biz de kapatılması yönünde motive ettik, hep katkı oyduk. Menderes saydığım şartlar ise biterse Çiğli’nin kapatılma süreci net ve kesin bir şekilde başlayacak. Önceliğimiz Menderes’in açılması ikinci önceliğimiz ise şu: İzmir Büyükşehir Belediyesi çöpten elektrik üretmeye başladı. Mevcut çöp dağının içine metan gazını toplayabilmek için borular düzenledi. Çöp suyunun içine borulama yaptı ki gazı çeksin. Çöp suyunun vatandaşa zarar vermemesi için düzenlemeler yaptı. Belli noktalarda taşmalar oluyordur ama yüzde 99 o kapatıldı. Harmandalı merkezinden çöp kamyonunun geçmemesi için düzenlemeler yapıldı. Çevre yolundan verildi. Alt yapılar tamam. İçeride ayrıştırma tesisi kurulması aşamasına artık geçilmesi lazım. Kamyonu döküyorsun, üstünü toprak kapatıyor gaz kaçmasın diye. Toprak kapatmasını geciktirdiğin an koku oluyor. Bu da bir kayma endişesi yaratıyor. Bundan mı kaynaklanıyor diye. Bu da çözüldüğünde bizde rahatlayacağız. Biz dedik ki Çiğli’nin koku sorunu her geçen gün azalacak. Azaldığını da düşünüyorum. İyileştirmeler var. Bu olumlu bir gelişme ama daha da olumlu olmasını bekliyoruz. Biz niye çöp kokusu ile yaşayalım? Bununla yaşamak istemiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cem yılmaz
    1 ay önce
    Hayatın ya*** daha geçen tv programında çöp kaymasını engelledi İzmir büyük şehir dedin birde yüksek kat verseydiniz yazık orda yaşayanlara ölürlerdi koca aptmanlar basıl yıkıldı devrildi gördük depremde verin adamların villalıklarını
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu