Başkan Gürbüz böyle çark etti

Başkan Gürbüz böyle çark etti

İzmir ve Foça için 'kurtarılmış bölge' ifadesini kullandığı için büyük tepki çeken Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, yanlış anlaşıldığını savunarak özür diledi. Ancak Başkan'ın özür açıklaması en az ilki kadar dikkat çekiciydi.

06 Aralık 2020 - 18:19 - Güncelleme: 06 Aralık 2020 - 18:35

Çete davası kapsamında 7,5 yıl hapis istemi ile yargılandığı için sıkıntılı günler geçiren Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile kendisini bu kez kamuoyu önünde zor duruma soktu. 

İŞTE BAŞKAN GÜRBÜZ'ÜN O SÖZLERİ:

İzmir ve Foça için kurtarılmış bölge tabirini kullanan Başkan Gürbüz'e sosyal medyadan tepki yağdı. Bu tepkiler izmir9eyluldekurtuldu etiketi ile twitterda ilk 10'a kadar yükseldi.
Bu tepkilerin üzerine sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia eden Başkan Gürbüz bu kez ilkinden de ilginç açıklamalarda bulundu. 


İlk sözlerini düzeltmek için yazılı bir açıklama yapan Başkan Gürbüz'ün ikinci açıklaması ise inandırıcı olmaktan uzaktı. İşte, 'kurtarılmış bölge' diyerek çevre ve doğanın korunmasını kast ettiğini iddia eden Başkan Gürbüz'ün o açıklaması: 

4 Aralık 2020 Cuma günü gerçekleşen Foça Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantımızda Foça’mız için söylediğim “kurtarılmış bölge” sözlerim tamamen yanlış anlaşılmıştır. Öncelikle tüm kamuoyundan yanlış anlamaya sebebiyet verdiğim için özür dilerim.

Tarihi, doğası, denizi ve tüm doğal zenginliklerinin korunması amacıyla 1990 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Foça’mız; betonlaşmaktan, ağır sanayi bölgesi olmaktan, denizimize gölge düşürecek büyük yapıların inşasından yasalar sayesinde kurtarılmıştır.

Foça’mız birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olması sebebiyle, güzelliğini günümüze kadar koruyabilmiş nadir bölgeler arasında en göze çarpan balıkçı kasabasıdır.

AKDENİZ FOKLARINI GÖRMEYE DAVET ETTİ
Ayrıca 08.09.2020 tarihli ve 2941 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile ilçemizdeki doğal sit alanının “kesin korunacak hassas alan” olarak tescillenmesi de Foça’mızın güzelliğini kaybetmesine neden olacak tüm girişimlere karşı yine yasalar sayesinde korunan bir bölge olduğunu göstermektedir.

Foça’ya hiç yolu düşmemiş olan tüm vatandaşlarımıza, büyük şehirlerin yarattığı stresten kurtulup biraz nefes alabilmeleri için tarihi, denizi ve doğal güzelliklerini görmelerini en içten dileklerimle temenni ediyorum.

Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıkları, Birleşmiş Milletler ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu tarafından yaşam alanlarını korumaya yönelik çalışmalar yapılarak kurtarılmış olan Akdeniz Foklarını da görebilmeniz dileklerimle."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı