Başkan Kılıç’a muhalefetten eleştiri yağmuru

Başkan Kılıç’a muhalefetten eleştiri yağmuru

Buca Belediye meclisi Temmuz ayı ikinci oturumunda faaliyet raporu görüşülerek oy çokluğu ile meclisten onay alırken; muhalefet Başkan Erhan Kılıç’ı eleştiri yağmuruna tuttu. Ak Partili Gündoğdu, “Bütçenin yüzde 40’ı zaten temizlik, park ve bahçelere gidiyor. Kalan bütçe ile maaş mı ödeyeceksiniz, yatırım mı yapacaksınız?” diye sordu. Gündoğdu, Buca Belediye bütçesindeki gelir gider farkının da her geçen yıl katlanarak büyüdüğüne dikkat çekerek, “Acil tasarrufa gidilmesi şart” dedi.

04 Temmuz 2020 - 15:47

Buca Belediye meclisinin Temmuz ayı ikinci oturumu Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç yönetiminde gerçekleşti. Kılıç’ın meclis toplantısının açmasının ardından Faaliyet Raporunun görüşülmesine geçilirken meclis yönetimini Meclis Üyesi Fikret Aktaş’a bırakarak, kendisi meclis üyelerinin sırasına geçerek oturdu.

Faaliyet Raporu üzerine söz alan Ak Parti Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, Başkan Kılıç’ın 31 Mart seçimlerinden önce Buca’da dağıttığı ve 51 vaadinin yer aldığı gazete ile eleştirdi. Arşivinden getirdiği sözkonusu gazeteyi gösteren Gündoğdu, “Başkan , 31 Mart öncesi bir çok vaat ile seçime girdi ve seçimi kazandı. Sayın Başkanın özellikle evlere dağıttığı ve CHP’ye oy istediği gazetede 51 adet proje vaadi var. Sayın Başkana soruyorum bu 15 ay zarfından 51 projenin hangilerini yaptık, hangilerini yapamadık. Biz incelediğimizde biri iki tanesi ile ilgili çalışma var gerisi olduğu gibi duruyor. Diğer taraftan da öğrenci burslarının kesilmesi, asker ailelerine yapılan yardımların kesilmesi, sosyal yardımlar bütçesinde kesintiye gidilmesi gibi uygulamalar var. Daha önceki yönetim sosyal yardımlar için 9 milyon ayırırken, siz personel giderlerini de dahil ederek bütçeyi 8 milyona indirdiniz” diye konuştu.

“ÇÖP İHALESİ BUCA İÇİN BÜYÜK MAĞDURİYET”

Buca Belediyesinin yaptığı ve çok tartışılan 15 aylık çöp toplama ihalesine de dikkat çeken Ekrem Gündoğdu, “Çöp ihalesine geldiğimizde ise ihalenin 47 milyona, KDV ile birlikte 55 milyona yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bornova ve Gaziemir belediyeleri 32 milyon lira gibi rakamlarla üstelik çöp toplayacak araçları da satın alarak kendi envanterlerine koydular. Çöp ihalesinde Buca halkının büyük mağduriyet yaşadığını düşünüyoruz.

BELEDİYENİN 2 BENZİN İSTASYONU HAKKINDA SATIŞ KARARI

Biz daha önceki yönetimlerin Buca Belediyesine kazandırdığı 3 benzin istasyonundan 2 tanesinin yangından mal kaçırır gibi meclisten oy çokluğu ile satış kararının geçirilmesini de doğru bulmuyoruz” dedi.

“450 PERSONELİN KAÇI SAHADA?”

Ak Partili meclis üyeleri olarak Buca’daki tüm muhtarlara ziyaretler gerçekleştirdiklerini; 7 mahalle muhtarını ise bizzat kendisinin ziyaret ettiğini anlatan Ekrem Gündoğdu, “Onlardan dinlediğimiz başlıca şikayet; park ve bahçelerin bakımsız olduğu, temizlik işlerinin yeterince yapılmadığı oldu. Bir mahallemiz 30 bin nüfusuna karşılık sadece bir temizlik personelinin görevlendirildiğini söyledi. Bu anlatılan sorunları biz kendimiz de görüyoruz. Ancak temizlik işlerinde 450 tane personel çalışıyor, park bahçelerde 100’ün üzerinde personel var ama sahaya baktığınızda ise ancak 40 kişi çalışıyor” diye konuştu.

“DAYISI OLAN BİLGİSAYAR BAŞINDA”

Temizlik ile park ve bahçeler kadrosundaki personelin sahaya çıkarılamadığını da savunan Gündoğdu, “Tabiri caizse dayısı olan bilgisayar başında çalışıyor. Yani kadrosu park bahçelerde ama başka yerlerde çalışıyor. Kadrosu temizlik işlerinde ama bakıyorsun belediyede masa başında çalışıyor. Böyle olunca da belediye temizlik işlerini, park bahçe bakımlarını yeterince yapamıyor.

“1990 MODEL ARAÇLARLA TEMİZLİK OLMAZ”

Buca Belediyesinin uzun yıllardır araç yatırımı yapmadığına da vurgu yapan Gündoğdu, “Bir bakıyoruz belediyemize ait 81 aracımız, 38 tane de kiralık araç var.  81 aracın çoğu 1990 model araçlar. Burada 12 senedir iktidar olan bir parti var. Bu alanda hiç yatırım yapmazsanız o zaman 1990 model araçlarla temizlik yaparsınız” diyerek sözlerini tamamladı.

BAŞKAN KILIÇ: DAHA 4 YILIMIZ VAR

Toplantıda AK Parti Grubu’nun, Başkan Kılıç’ın seçim döneminde vaat ettiği projeleri yerine getirmediği ve hizmetlerde aksamalar olduğuna ilişkin eleştirilerine yanıt veren Başkan Kılıç ise “15 aylık sürede ne yaptınız gibi eleştiriler geldi. İlk bir yıllık dönemde yönetim kendi hazırlığını yapar,  stratejik planını oluşturur, 4 yıllık dönemde neler yapacağını planlar. Belediyeye İller Bankası’ndan, gelen pay belli, gelirleri belli. Bir yılda bu projelerin tamamlanması mümkün değil” diye cevap verdi.  

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM YAPIYORUZ”
Belediye bünyesinde hazırlığı yapılan dijital dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Kılıç,”21.yy teknoloji çağı. Biz gelecek dönemlere sirayet edecek, belediyenin 50 yılını kurtaracak bir bilişim yapılanmasına gidiyoruz. Bu proje bitmek üzere. Belediyede yapılacak imardan arşivlemeye kadar tüm işlemleri bir araya toplayacak.

“MALİ DİSİPLİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Biz kendi ayakları yere basan bir mali diplin sağlamadan, ayakları yere basan bir belediye olmadan bu çalışmaları tamamlamak bana çok doğru gelmiyor. Önümüzde 4 yıllık bir dönem var. 40 arkadaşımız gece gündüz bununla uğraşıyorlar. Daha ilk yılımızdayız. Alt yapımızı tamamladıktan sonra projelerimizi başlatacağız. 2019 yılının gayet iyi gittiğini düşünüyorum. Biz çalışma arkadaşlarımızla ciddi manada doyuma ulaştık. Bundan sonra da Buca halkına hak ettiği hizmetleri vermek için gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BÜTÇEDE GİDER ALDI BAŞINI GİDİYOR”

Faaliyet Raporu üzerine CHP’li meclis üyesi İlhan Dal ile Ak Partili İsa Nezir’in karşılıklı eleştirilerinin ardından bir kez daha söz alan Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu, 2017 yılından bugüne bütçedeki gelir gider dengesindeki bozulmaya dikkat çekti.

Gündoğdu, 2017 yılında neredeyse gelir ve gideri denk yapılan bütçenin 2018 yılında 56 milyon, 2019 yılında ise yaklaşık 65 milyon gelir kalemi aleyhine fark oluştuğunu belirterek, “Biz bunu bakarak Buca Belediyesinin acilen tasarrufu gitmesi gerektiği yönünde uyarıyoruz” dedi.

Tartışmaların ardından oylanan Faaliyet Raporu ile Kesin Hesap Raropları mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı
AK Parti İzmir İl Başkanlığı da Kabaş için suç duyurusu yaptı!
AK Parti İzmir İl Başkanlığı da Kabaş için suç duyurusu...