Başkan Kılıç kapanışının yıl dönümünde “Köy...

Başkan Kılıç kapanışının yıl dönümünde “Köy Enstitüsü” çağrısı yaptı

Türkiye’nin ilk köy enstitülerinden birine sahip olan Buca’da eğitim reformunda öncülük yapmak için çağrıda bulunan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, enstitülerin modernleşmenin temelini oluşturduğunu duyurdu. Başkan Kılıç, “Köy enstitüleri modeliyle gerçekleşecek bir eğitim sistemini yine ilk olarak Buca’da başlatabiliriz” dedi.

27 Ocak 2020 - 15:05

Cumhuriyet tarihinde Anadolu’nun aydınlanma merkezi olarak temsil gören köy enstitülerinin kapatılmasının 66’ncı yıl dönümünde Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, çeşitli açıklamalarda bulundu.

Buca’da bulunan Kızılçullu Köy Enstitüsünün, Türkiye’nin ilk köy enstitüleri arasında yer aldığını belirten Başkan Erhan Kılıç, ülkedeki eğitim sisteminde köklü bir reformun olması için köy enstitülerindeki eğitim sistemini önerdi.

YENİ BİR ADIM ATALIM

Aydınlanmanın, aklın önderliğinde ilerlemenin; kültürel, ekonomik ve sosyal gelişimin en önemli dinamolarından birisinin de köy enstitüleri olduğunun altını çizen Başkan Kılıç, “Köy enstitüleri, birkaç kuşağa damga vurmakla kalmadığı gibi; ülkemizde katılımcı, paylaşımcı ve demokratik sistemin de mikro bir örneği olmuştur. Enstitülerde ziraattan sanata, matematikten bağcılığa kadar her alanda önemli eğitimler verilmiştir.   Ne yazık ki Türkiye’de daha sonraki süreçlerde en çok hedef gösterilen yerlerden bir tanesi yine köy enstitüleri olmuştur. Bugün, köy enstitülerimizin kapandığı günde yeni bir adım atabiliriz” şeklinde konuştu.


“BU SİSTEMİN ATEŞİNİ BUCA’DAN YAKABİLİRİZ”

Başkan Kılıç, “Bugünkü nesnel eğitim kriterleri ele alındığında, gelişmiş ülkelerdeki eğitim sisteminin köy enstitülerindeki eğitim sistemi olduğunu görebiliyoruz. Bugün bizler köy enstitülerini yeniden canlandırabiliriz.  Bu sistemin ateşini Buca’dan yakabiliriz. Türkiye’de eğitim sisteminin modernleşmesini yeniden birlikte sağlayabiliriz. Köy enstitüleri modeliyle gerçekleşecek bir eğitim sistemini yine ilk olarak Buca’da başlatabiliriz” dedi.

BUGÜNKÜ SİSTEM ‘YAMALI BOHÇA’

Başkan Kılıç, “Bugün adeta yamalı bohçaya dönen eğitim sistemimiz ile cumhuriyetin ilk dönemindeki eğitim sistemini karşılaştırdığımızda aradaki farkı çok net gözlemleyebiliyoruz.  Artık üreten, arayan, geliştiren bir nesil yerine sadece verilenle idare eden, düşünmeyen, okumayan, araştırmayan bir nesille karşı karşıyayız. Bizlere düşen görev; gelecek nesillere ışık olmak, onları bilimsel eğitimle buluşturmaktır.  Çünkü bizler bu sorumluluğu Mustafa Kemal Atatürk’ten aldık. Bu bilinçle, Türkiye’de aydınlanma ışığını hiçbir zaman söndürmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!