Başkan Özçınar: Erkeklerin yaptığı her işi kadınlar da...

Başkan Özçınar: Erkeklerin yaptığı her işi kadınlar da yapabilir

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, göreve geldiği günden bu yana kadınlara hep destek verdiğini söyleyerek, “Kadınlara önerim; hiçbir zaman korkmasınlar, cesaretli olsunlar. Toplumda tüm bireyler eşit, erkeklerin yaptığı her işi kadınlar da yapabilir” ifadelerini kullandı.

08 Haziran 2021 - 15:24

ÖNCÜŞEHİR - Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, kadınların siyasetteki yeri ve önemi hakkında Gazetemiz Öncüşehir’e açıklamalarda bulundu.

Meclisin yüzde 17.5’inin kadın milletvekillerinden oluştuğunu söyleyen Özçınar, “Bu sayı, Cumhuriyet tarihinde bir rekordur. AK Parti ile birlikte kadının istihdama katılma oranı yüzde 28’den, yüzde 38’e çıkmıştır. Üreten 9 milyon 122 bin kadın ülkemizin ekonomisine güç katmış, geleceğimize umut olmuştur” ifadelerini kullandı.

“KADIN OLMANIN EN BÜYÜK AVANTAJI ANNE OLMAMDI”

Göreve geldikten sonra hiçbir zaman siyasi ayrım yapmadığını dile getiren Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, “Halkımla hep iç içe oldum birlikte çalıştık denilebilir. İlçemdeki vatandaşlarım beni bu göreve layık gördü ve hizmet aşkı ile yola çıktık, seçildiğim günden itibaren zaten halkımla birlikte çalışıyor birlikte yapıyoruz. Mesela her Çarşamba halk günümüz var makamın kapısı açıktır, vatandaşlarımız ile o gün sohbet havasında ilçemize neler yapabiliriz diye konuşuyoruz. Seçim çalışmaları boyunca, boynumdan çemberim eksik olmadı bundan dolayı çemberli efe ve kız çocuğu gibi lakaplar takıldı. Hoşuma da gitti. Kadın olmanın en büyük avantajı anne olmamdı. İlçeme bir annenin evladına baktığı gibi bakıyorum” dedi.

“ERKEKLERİN YAPTIĞI HER İŞİ KADINLAR DA YAPABİLİR”

“Hizmet etmek erkek işi değil, bir gönül işi” diyen Özçınar, “Kadın ruhu her zaman fark yaratır. Ege’nin Kadını Efedir. Kadın toplumun yapı taşıdır. Problemler her zaman aynıdır fakat bir kadın olarak baktığımız zaman daha duygusal bakıyorsunuz. İlçemde ki kadınlar mutsuz olursa bende mutsuz olurum. Çünkü ben bir kadınım. O yüzden göreve geldiğim günden bu yana kadınlarımıza hep destek verdim. Kadınlara önerim; hiçbir zaman korkmasınlar, cesaretli olsunlar. Toplumda tüm bireyler eşit, erkeklerin yaptığı her işi kadınlar da yapabilir” diye konuştu.

“TÜRK KADINI, GELECEĞİNE SAĞLAM ADIMLARLA İLERLEMEYE DEVAM EDECEKTİR”

Kadın hakları mücadelesinde Türkiye’yi değerlendiren Başkan Özçınar, “2004 yılında Cumhuriyet tarihinde TBMM’de ilk kez Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kurulmuştur. 2010 yılında kanun önünde eşitlik ilkesine ek olarak kadınlara pozitif ayrımcılık tanınmıştır. 2011 yılında yürürlüğe giren 6111 sayılı kanun ile analık ve süt izinleri yeniden düzenlenmiştir. Kadın girişimcileri desteklemek amacı ile 2012-2014 yılları arasında KOSGEB tarafından 5 bin 638 kadın girişimciye 90 milyon lira destek verilmiştir. Bu dönemde eğitim, sağlık, sosyal güvenlik gibi alanlarda da kadına yönelik ayrıcalık Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat desteklenmiştir. Meclisin yüzde 17.5’inin kadın milletvekillerinden oluştuğunu ve bunun da Cumhuriyet tarihinin rekoru bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 53’ü AK Partili olmak üzere 104 kadın milletvekili bulunmaktadır. Meclisin yüzde 17.5 oluşturan bu sayı, Cumhuriyet tarihinde bir rekordur. AK Parti ile birlikte kadının istihdama katılma oranı yüzde 28’den, yüzde 38’e çıkmıştır. Üreten 9 milyon 122 bin kadın ülkemizin ekonomisine güç katmış, geleceğimize umut olmuştur. Gücünü, kendisi gibi güçlü atalarından alan Türk kadını, bundan sonra da geleceğine sağlam adımlarla ilerlemeye devam edecektir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasan Karabağ sahalara indi
Hasan Karabağ sahalara indi
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu