Başkan Sandal Bayraklı’nın kentsel dönüşüm yol haritasını...

Başkan Sandal Bayraklı'nın kentsel dönüşüm yol haritasını anlattı

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Öncüşehir Gazetesine özel yaptığı değerlendirmede: “Görev dönemimin sonunda çok güzel bir Bayraklı göreceksiniz. Kimsenin yatağa aç girmediği, her çocuğun okula rahatlıkla gidip geldiği; daha güzel parkları, daha güzel sokakları ve daha güzel meydanları olan; temel meselelerinin çoğu çözülmüş, İzmir’e yakışır yepyeni bir ilçe göreceksiniz” dedi.

25 Şubat 2020 - 15:38

Bayraklı, hem İzmir’in yeni kent merkezi olarak hem de bugüne kadar birikmiş sorunları, acil olarak kentsel dönüşüm bekleyen mahalleleri ve İzmir’in en güzel sahilinde olmasına karşın, denize olan hasreti ile dikkat çeken bir ilçe… Bu nedenle Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın önümüzdeki 4 yılda neler yapacağı büyük önem taşıyor. Öncüşehir Gazetesi olarak Başkan Sandal ile yaptığımız özel  görüşmede ilçenin bu sorunları ile ilgili kafamızdaki sorular cevap buldu. Açıkçası Bayraklı adına umutlandık. Öncelikle sadece İzmir’de değil tüm Türkiye’de büyük sorun teşkil eden kentsel dönüşümü sorduk. Çünkü Bayraklı, İzmir’in kentsel olarak en acil dönüştürülmesi gereken ilçelerinin başında geliyor. Güzel haber şu; evet Başkan Sandal bu konu üzerinde büyük bir titizlikle çalışıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile konuyu konuşup, kentsel dönüşüm yetkisinin Bayraklı İlçe Belediyesine devri konusunda anlaştıklarını anlatan Sandal, detayları şöyle anlattı:

“Resmiyette devri almamamıza rağmen Büyükşehir ile böyle bir görüşmemiz var. Biz bu mesele üzerinde çalışıyoruz, biraz daha olgunlaştırdığımızda Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Beyle görüşüp, yol haritamızı belirleyeceğiz. Ama mevcut proje üzerinden 8 yıla aşkın bir süre geçmiş. Hem imar hem tapu mevzuatlarında bir sürü değişiklik olmuş. Dolayısıyla hem bunu güncellemek hem projede tespit edilen eksiklerin telafisi hem de aslında vatandaşın beklentisini karşılayabilecek yeni düzenlemelere ihtiyaç var. Burada tehlikeli olan şey şudur; eskiden yüzde 50-50 mantığı ile iş yapan müteahhitler, çok ilginç bir şekilde bugün yüzde 55-60’lık oranları beğenmemeye başladı. Burada da işte zamanında bizim aldığımız demir 1 lirayken 5 lira oldu, diyerek maliyetlerdeki artışı neden gösteriyorlar. Ben bunu genelde de konuştuğumda artık o 50’lik dönemin, özellikle büyük kentsel dönüşüm işlerinde artık mümkün olmadığını gördüm.

“İMAR REVİZYONU ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ”

Bayraklı’daki bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edildiği için bize bazı avantajlar tanıyor. Ama onunla meseleyi çözebiliyor muyuz? Hayır, şu anda çözemiyoruz. Çünkü yapılaşma oranları çok yüksek ve vatandaşların talepleri artmış durumda, bir şekilde bunları karşılamak gerekiyor. Bir imar revizyonu yapmak gerekiyor, bunun üzerine çalışıyoruz. Aslında yeterince yükseklik de verilmiş, ancak yeni projede ticari alanları biraz daha yoğunlaştırarak iş dünyasına cazip hale getirmekle ilgili farklı alternatiflerle meseleyi çözmek istiyoruz. Kafamızda şuan tam olarak olgunlaşmaması ile beraber kentsel dönüşüm projesini koruyup, bunun üzerinden bir imar revizyonu yapmak ve içine vatandaşı da Büyükşehir’i de Bayraklı Belediyesini de ve diğer müşavir firmaları da alan bir kooperatif mantığı ile yürümek istiyoruz.

BAŞARIRSAK TÜRKİYE’DE BİR İLK OLUR

Bazı noktalara dikkat etmeye çalışıyoruz. Bir; vatandaşla müteahhidi baş başa bırakmamak. İki; bize ve Büyükşehir’e karşı üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmekle ilgili… Vatandaşa garanti vermek lazım, kira desteği vermek lazım. Bir çok alanda her iki kuruma da ihtiyaç var. Garantör olarak… Ama bu model mevzuat ölçeğinde nasıl derlenir toparlanır, becerebilirsek belki de Türkiye’de de bir ilk olur. Ama yapacağız, bunun başka yolu yok.”

TARAFLARIN UZLAŞACAĞI DENGEYİ SAĞLAYACAĞIZ

Kentsel dönüşüm gerçekten Türkiye’nin her yerinde zor bir konu… Bu zorlukları nasıl aşacaklarını sorduğumuz Başkan Sandal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu işte üç saç ayağı var. Bir ayağı vatandaş, biri müteahhit diğeri de belediyedir. Burada vatandaşın talepleri noktasında haklı olduğu noktalar da var, haksız olduğu noktalar da var. Müteahhit firmaların maliyetlerin çok yüksek olduğu, satma kabiliyetinin azaldığı bir ortamda tabii olarak bazı talepleri var. Ancak onların da söylemlerinin bir tarafı aşırıdır. Önemli olan burada dengeyi tutturabilmektir. Belediye olarak biz ne istiyoruz? Yeni yollar, yeşil alanlar, park alanları, eğitim ve sosyal donatı alanları istiyoruz. Artı geçmiş projede bu 60 hektarlık alana yeni bir yol bağlantısı yok. Şimdi biz Altınyol’dan o bölgeye giriş ve çıkış vereceğiz. Trafiğini rahatlatmadıktan sonra tekrar arkadan dolanıp Nafiz Gürman’dan çıkmanın bir anlamı yok. Bunun üzerinde de çalışıyoruz. Ben bir meselenin çözümünde asıl olan şeyin niyet olduğunu düşünüyorum. Bizim Bayraklı adına tek hesabımız var; bir bu sorunu çözmek ve vatandaşın lehine alabileceğimiz kadarını almak, gücümüzü buna harcayacağız. Kafamızda netleştirdiğimizde de gidip onu vatandaşa da anlatacağız. Şuanda anlattıklarım elbette bir taslak ve niyetten ibarettir.

KOOPERATİF MANTIĞI İLE DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Mevcut plan ihtiyaca cevap veriyor mu? Hayır, bir revizyon gerekiyor. Daha sonra içinde vatandaşın ve diğer bileşenlerin de olduğu bir kooperatif mantığına bürünmesi lazım. Kooperatif de sana hem bazı noktalarda KDV muafiyeti getiriyor, hem kredi bulmanı kolaylaştırıyor. Hem de küçük inşaat artışlarına müsaade ediyor. Bütün bu sorunları çözecek başka da bir formül yok.”

BAYRAKLI MEYDANLARI İLE ANILACAK

Başkan Sandal’ın ‘yeni bir Bayraklı’ için projesi çok… Ancak en önemlilerinden birisi Bayraklı’nın vitrinini düzenlemekle ilgili… Başkan Serdar Sandal’ın; Altınyol’un belli noktalarda yer altına alınması, Smyrna Meydanının etrafının açılarak düzenlenmesi, görkemli heykellerin yer aldığı yeni kent meydanları, Laka Deresinin Eskişehir’deki Porsuk Deresi benzeri bir düzenleme ile bambaşka bir görünüme kavuşması gibi onlarca projesi var. Altınyol, battı-çıktılarla yer altına alınacak; sağlı sollu sokak sağlıklaştırması yapılacak Bayraklı Sevgiyolundan, Smyrna Meydanına giden yol yeni bir görünüme kavuşacak. Smyrna Meydanının etrafı açılarak, meydan düzenlemesi ve yeşil alanlar yaratılacak. Smyrna, yerli ve yabancı turistlerin rahatlıkla ulaşabileceği bir tarih ve kültür varlığı olarak ilçeye katkılar sağlayacak. Adnan Kahveci Kavşağı, Haşim İşcan Caddesi modern Bayraklı’ya yakışacak yeni bir görünüme kavuşacak.

GÖRKEMLİ HEYKELLERLİ OLAN 10 MEYDAN

Başkan Sandal’ı bugünlerde en çok heyecanlandıran çalışmalardan birisi de Bayraklı’nın meydanları ile ilgili… Bayraklı’daki 15 meydanın en az 10 tanesini genişletilerek, görkemli heykellerle kente yeni bir görüntü kazandıracak. Altınyolu’un yeraltına alınması zaten Bayraklı için bir milat olacak. Başkan Sandal’dan Altınyol’un yer altına alınmasına ilişkin olarak Büyükşehir Belediyesinin altyapı ve fizibilite çalışmalarına başladığı haberini de alıyoruz.

SOSYAL HAYATIN DA MERKEZİ OLACAK

Başkan Sandal, bu noktada nihayi hedefi de şöyle açıklıyor: “Şunda kararlıyız, bu ilçede yaşayan yurttaşlarımız; Karşıyaka’ya, Bornova’ya ihtiyaçlarını karşılamak için gidip gelmesinler. Yeni Bayraklı’da sosyal hayatın gerektirdiği her türlü donatı alanları olacak.

BAYRAKLI DAR GELİRLİSİNE BAKACAK

Başkan Sandal’ın en hassas olduğu konulardan biri de sosyal yardımlar. Bu konuda önemli bir projenin tamamlanmak üzere olduğunu açıklayan Sandal, “Biz cebinde ekmek parası dahi olmayan vatandaşın getirip belediyeye yatırdığı vergi parasını çarçur etmeyeceğiz. Mesela 6 bin ailemizi belirledik, hepsine kart vereceğiz. Bu sosyal destek kartları ile ilgili olarak da projemizi ve kriterlerimizi Sayıştay’a gönderdik. Şu şu kriterlere göre sosyal yardımları yapacağız, diye… Hiç öyle eş dost değil; AKP’li, MHP’li, CHP’li, HDP’li mi diye de bakmayacağız. Bir çocuk okula mı gidemiyor, hangi partili diye bakmam, gider derdini çözebildiğim kadar çözerim. Burada da amacımız şu, hani bizde inançsal olarak diyoruz ya bir elin verdiğini diğer elin görmemesi lazım diye… Normalde siyaseten bu yardımları kutulara koyup, üstüne logolar koymak, içine broşürler koymak, başkanın mesajını koymak… Bunları da yapmayacağız. Kişiye kartını vereceğiz, rencide olmadan gitsin ihtiyacını karşılasın. 3 bin kadar da çocuğu belirleyerek sadece kıyafeti, kitabı, defteri değil cep harçlıklarını da vereceğiz” diye konuştu.

4 YIL SONRA NASIL BİR BAYRAKLI?

Başkan Sandal görev döneminin sonunda hayal ettiği Bayraklı’yı ise şöyle tarif etti: “4 yıl sonra bence çok güzel bir Bayraklı göreceğiz. Kimsenin yatağa aç girmediği, çocukların okula rahatlıkla gidip geldiği, daha güzel parkları, daha güzel sokakları, daha güzel meydanları olan; temel meselelerinin çoğu çözmüş, İzmir’e yakışır yeni bir ilçe…”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'BizBizeYeteriz'e  ne kadar bağış geldiği açıklandı
'BizBizeYeteriz'e ne kadar bağış geldiği açıklandı
İl defa açıklandı işte coronavirüsün il il dağılımı
İl defa açıklandı işte coronavirüsün il il dağılımı