Başkan Sandal’dan terör çıkışı: “Bu siyasi polemiği...

Başkan Sandal’dan terör çıkışı: “Bu siyasi polemiği bitirmek gerekiyor”

Bayraklı Belediyesi Meclisi Ekim ayı olağan birinci oturumu Başkan Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti. 

01 Ekim 2019 - 21:54

Toplantıya “PKK’yı kınama” tartışması damga vurdu. CHP’li ve AK Partililer, terör örgütün lanetleyen açıklamalarda bulundu. AK Partili meclis üyeleri, kınama önergesinin meclise alınması istemesine rağmen, CHP’li üyeler meclisin yetki dışında kaldığını değerlendirilerek gündeme alınması yönünde olumsuz oy kullandı. Sandal, “Biz Bayraklı Belediyesi olarak bir kurumuz. Burada bir şüphe yok. Söylemeniz gereken bazı konuları dilek ve temenni bölümünde de söylenmesi gerekiyor. Biz bu konuda Bayraklı Meclisi olarak meclisi yeki ve sınırlarında dışında çıkamayız. Bu siyasi polemiğini de bitirmek gerekiyor” dedi.

Bayraklı Belediyesi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde başlayan “PKK’yı kınama” tartışması” devam etti. Mecliste CHP’li ve AK Partili meclis üyeleri “PKK’yı kınayan bir konuşma gerçekleştirdi. 


“SİYASET MALZEMESİ YAPILMAYACAK KADAR HASSAS BİR KONUDUR”

Toplantıda Bayraklı Belediyesi Meclisi CHP Grup Sözcüsü Yeşim Tekoğlu, “İzmir’de ormanlarının yangınları yüreğimizi yakmıştır. İnsanlarımızın malları zarar görmüştür. Kimlerin iktidarını korumak için ortaklıklar kurduğunu, seçimlerden önce devlet televizyonlarında terör ele başlarını çıkmasına izin verilmezlerdi. Orman yangınları üzerinden meclisimizde gerginlik yaratmak, kavga çıkarmak, meclisimizin yetkisinde ve gündeminde olmayan konular üzerinden siyasi bir rant sağlamaya çalışmak, bizim İşimiz değil. Eğer birbirimizi terör üzerinden suçlayarak, birbirimizi yaralayarak, ortak bir yol bulmak yerine siyasi tartışmalarda kaybolursak, bu kente ve halkımıza en büyük zararı bizler vermiş olur ve terör örgütlerinin yaratmak istediği ortamı da birbirimize yaşatmış oluruz. Terör, siyaset malzemesi yapılmayacak kadar hassas bir konudur. Siyasi rant sağlamak için bir dönem terör örgütleriyle pazarlıklar yapmak, başka bir dönem tüm muhalefeti terör örgütleriyle yan yana göstermeye çalışmak bu ülkeye zarar verir. Siyaset uğruna ülkede kavga ve çatışma ortamı yaratır. Biz CHP Belediye Meclis Grubu olarak çağrıda bulunuyor ve son söz olarak diyoruz ki; Belediye meclisimiz tüm üyeleriyle birlikte, adı ister PKK ister İŞİD ya da FETÖ veya her ne olursa olsun, tüm terör örgütlerini amasız fakatsız lanetleme konusunda aynı noktadadır. İzmir halkı bizlerden tartışma, kavga ve suçlama değil hizmet beklemektedir. Bunun bilinciyle, CHP grubu olarak, meclisimizde yer alan diğer siyasi parti gruplarıyla birlikle kentimize ve ilçemize hizmet etmek için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

BU SİYASAL POLEMİĞİ BİTİRMEK GEREKİYOR

Tekoğlu’nun konuşmasını eleştiren AK Partili meclis üyelerine cevap veren Sandal, “Biz Bayraklı Belediyesi olarak bir kurumuz. Burada bir şüphe yok. Söylemeniz gereken bazı konuları dilek ve temenni bölümünde de söylenmesi gerekiyor. Biz bu konuda Bayraklı Meclisi olarak meclisi yeki ve sınırlarında dışında çıkamayız. Bu siyasi polemiğini de bitirmek gerekiyor. Dilek ve temenni ortak bir deklarasyon yayınlayabiliriz. Bunun önerge almak gibi bir durumum yok” diye konuştu. 

AKTAŞ: BİZİM DEĞİL CHP’NİN AÇIKLAMASI SİYASİ

Bayraklı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, önergeyi meclis katibine okuttu. CHP ile AK Parti metin arasında çok farklı olduğunu belirten Aktaş, “Bizim önergemiz tüm İzmir’i bağlayan bir önergedir. Yeşim Hanım, siyasi bir yazdır” diye konuştu. Aktaş’a cevap veren Başkan Sandal, “TC’yi ibaresini, andımızı kaldıranları onu mu kınayalım” dedi. 

HIZAL: GELİN ÖNERGEYİ GEÇİRİP TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLALIM

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Özel, “Sayın Yeşim Tekoğlu, gündem dışı bir söz aldı. Tekoğlu’nun bir kısmına katılmakla birlikte birçoğunda katılmıyoruz. Bu konunun gündeme alınması yönünde meseleyi siyasal olarak değerlendirmenizi de doğru olmadığını düşünüyorum. Bu önergenin PKK terör örgütünü ve destek veren tüm kurum ve kuruluşların lanetlemesi gündeme alınmaması siyasal bir karar olarak değerlendirilmesi doğru değil. Bu tarz kararların diğer belediye meclislerinde alındığını sizler de bizler de biliyoruz. Hiçbir meclis yoktur ki bir meclis terör örgütünü lanetlediği için fes edildiği görülmemiştir. PKK terör örgütünü ya da herhangi bir örgütü lanetlemeyecek yoktur. Biz de bunu Bayraklı Meclisi’nde önerge olarak kabul edip, Türkiye örnek olalım. Siyasal olarak değindiniz. Tüm televizyon kurumlarında çıkıp FETÖ terör örgütünü lanetleyecek misiniz? Bizim burada alacağımız karar bu örgütlere mücadele eden kurum ve kuruluşlara vereceği destektir” diye konuştu.  

“BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ LANETLİYORUZ”

AK Partili Hızal’a cevap veren Başkan Sandal, “Bütün terör örgütlerini lanetliyoruz. CHP olarak bütün terör örgütlerine eşit mesafedeyiz. Saldırıya uğrayan bizim genel başkanımızdır. FETÖ en fazla karşı çıkan ve siyasi ayağının çıkması için mücadele veren CHP’dir. Bu bir oylamadır. Meclis gündemine alınmadı. Bitti” dedi. 

AK Parti’nin önergesi ise şu şekilde:

“18 Ağustos 2019 tarihinde Karabağlarda çıkan yangın rüzgarın etkisi ile Menderes ilçemiz içerisindeki ormanlara da sıçramış ve yüzlerce hektarlık orman alanı içinde yaşayan canlılarla beraber kül olmuştur. 40 yıldır 8500 den fazla asker, polis, korucu ve kamu görevlisi ile 7500 den fazla sivil vatandaşımızı şehit eden eli kanlı terör örgütü PKK şimdi de İzmir’in ormanlarının da dahil olduğu 27 Orman yangınını kendisinin çıkardığını itiraf etmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda Hasan Tahsin’in düşmana ilk kurşunu atması ile İzmirlilerin gönlünde yanan bir meşale olan vatan sevgisi bugün daha güçlü bir şekilde tüm İzmirlilerin kalbinde yer almaktadır. İzmir’in önemli bir parçası olan Bayraklı ve onun vatansever insanlarını temsilen Belediye Meclisimizin İzmir’in her karış toprağını. Ormanlarını, maddi ve manevi tüm değerlerini korumaya hazır olduğunu belirtmek ve bu konuda ki kararlılığımızı vurgulamak için PKK terör örgütünün aşağıda belirtilen metin ile Karabağlar ve Menderes bölgesinde çıkardığı yangınlarla ormanlarımızı içindeki yüzlerce canlı türü ile birlikte yakan eli kanlı PKK terör örgütünü ve bu örgütü destekleyen tüm siyasal parti, kurum, kuruluş, STK ve basın organları ile bu örgütü kullanan uluslararası güçler ile yabancı devletleri meclis olarak lanetliyoruz. Kınanmasını öneriyoruz.”

AK Partililerin bu önergesi, meclis yetkisi dışında değerlendirilerek, oy çokluğuyla gündeme alınmadı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobilin motor bölümüne giden yılanı çıkarmak kolay olmadı...
Otomobilin motor bölümüne giden yılanı çıkarmak kolay...
Amerika'da neler oluyor? Trump: Ordu göreve hazır!
Amerika'da neler oluyor? Trump: Ordu göreve hazır!