Çiğli Belediye Meclisi’nden terörü kınama metni!

Çiğli Belediye Meclisi’nden terörü kınama metni!

Çiğli Belediyesi’nin Ekim ayı Meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Utku Gümrükçü önderliğinde gerçekleşti. Toplantıda, Çiğli Belediyesi’nin yeni bir Anonim Şirketi kurma önergesi ilgili komisyonlara gönderildi.

01 Ekim 2019 - 21:47

Çiğdem CANPOLAT - Çiğli Belediyesi’nin Ekim ayı Meclis toplantısının ilk oturumunda, belediyenin yeni binasının ikinci katında bulunan, belediyenin ve ilçede bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının muhtelif etkinliklerinde kullanılan salona, edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Fakir Bayburt adı verildi. Ayrıca kültür, sanat alanında yapılan çalışmalar kapsamında her yıl Fakir Bayburt adına ‘Çiğli Belediyesi Fakir Bayburt Roman Ödülü’ düzenlenmesine karar verildi. Çiğli Belediyesi ile Makedonya’nın Çaşka Belediyesi’nin kardeş belediye olma önerisi oy birliği ile kabul edildi.


“GENEL SİYASETİMİZDE ZATEN TERÖR VAR”

AK Parti ve MHP’nin ortak olarak sunduğu, İzmir’de çıkan yangının terör örgütü PKK’nın üstlenmesi üzerine kınamak için bir metin okunması önergesini sundu. CHP Grup Sözcüsü Mustafa Avdan, “Biz CHP olarak her türlü terörü lanetliyoruz ama genel siyasetimiz içinde zaten terör var. Belediye siyasetine sokulmamasını rica ediyoruz. Onun için bu önerge bana yanlış bir önerge gibi geliyor. Gündeme alınmamasını teklif ediyoruz” sözlerini kullandı.

AK Partili Meclis Üyesi Nedim Aslan, Avdan’ın sözleri üzerine, “Açıkçası bu önergenin böyle bir tepkiyle karşılanmasını hayretle izliyorum. Herkes terörle mücadelede çok ağır ve zor şartlarda mücadele verip bedeller ödediğimizi biliyor. İzmir’deki yangın bu ülkenin ciğerine ve tarihine yapılan bir terördür. Bunu da terör örgütü kabul etmiştir. Meclisimizin bu önergeyi gündeme almaya gerek duymamasını anlayamıyorum. Bu önerge paylaşılmış olsaydı bütün meclis üyelerimizin imzası olacağına şüphem yoktur” dedi.


AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe ise, “Sayın Başkan, biz bu önergenin gündeme alınmasını istemiyoruz. Biz belediye meclisi olarak terörün kınanmasını istiyoruz. Gündeme alınıp oylanmasını istemiyoruz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. Biz meclis olarak büyük yangınla ilgili bir kınama yapılmasını istiyoruz. Bütün meclisin bütün siyasi partilerin bir arada olmasını göstermek için bunu istiyoruz. Biz sadece lanetlenmesini istiyoruz. Büyükşehir’de de aynı şey oldu. Dinlemeden yorum yapılıyor” açıklanmasında bulundu.


“KİM OLURSA OLSUN ONUN KARŞISINDAYIZ”

Başkan Gümrükçü konuyla ilgili, “Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşıyoruz. Bu devlet kolay kurulmadı. Devlet birliğine ihanet etmeye çalışan kim olursa olsun onun karşısındayız. Silahla hak alınmaz, bunu yapmaya çalışan herkesi lanetliyoruz. Ormanlarımız yandı, acımız büyük. Burada kimin ihmali vardı yoktu o, bizim meclisimizin gündemi değil. Belediye başkanı olarak meclis üyelerimizi onayıyla bunu kınıyor ve lanetliyorum. Çiğli Belediye Meclisi adına terörü lanetlediğimizi bütün Türkiye’ye duyuruyorum. Ayrıca CHP ve AK Parti grubu olarak ortak bir metin hazırlanıp okuyalım” karşılığını verdi.

BELEDİYEYE YENİ ŞİRKET

Çiğli belediyesi, yüzde 100 ortağı olacağı bir Anonim Şirketi kurulması hakkında Meclis’e bir önerge sundu. Gümrükçü önerge hakkında, “Belediye olarak şirket kurmak için Bakanlıktan izin isteyeceğiz. Bunu isteyebilmek için Meclisimizden önce onay almamız gerekiyor” dedi.

Önerge, görüşülmek üzere Plan, Bütçe ve Hukuk komisyonuna havale edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de uyuşturucudan aranan kişi pansiyonda yakalandı
İzmir'de uyuşturucudan aranan kişi pansiyonda yakalandı
İzmir'de kilisenin çatısında Martı operasyonu
İzmir'de kilisenin çatısında Martı operasyonu